Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

GS1 DataBar

GS1 DataBar (nazywany kiedyś RSS) został opracowany do oznaczania liniowymi kodami kreskowymi bardzo małych obiektów, przedmiotów wymagających dodatkowych danych na oznaczeniu (np. waga), świeżych produktów spożywczych. Symbolika ta, przyjęta w systemie GS1, ma na celu zastąpienie poprzednich oznaczeń liniowych (EAN-13), które nie nadawały się do powyższych zastosowań.

Zalety GS1 DataBar

 • możliwość kodowania cyfr (wszystkie rodzaje DataBar) oraz liter, spacji, znaków interpunkcyjnych i znaku FCN1 (tylko w wersji rozszerzonej)
 • możliwość zamieszczenia większej ilości danych na tej samej powierzchni niż przy kodowaniu EAN/UPC
 • standardowy kod GS1 DataBar jest o połowę mniejszy od kodu EAN-13
 • zamieszczenie dodatkowych informacji takich jak np. waga, data przydatności produktu
 • znakowanie mniejszych produktów niż w przypadku starszych symbolik
 • zastosowanie na produktach o nieregularnych kształtach
 • GS1 DataBar nie wymaga cichych stref
GS1 DataBar dzięki swym zaletom jest wykorzystywany głównie do:
 • oznaczania produktów rolnych i produktów spożywczych
 • produkty o zmiennej ilości
 • produkty farmaceutyczne
 • kupony i bony

Rodzaje kodu GS1 DataBar

Wersja DataBar Limited dostosowana specjalnie do produktów o małych gabarytach – wysokość kodu jest mniejsza niż w standardowej wersji. Nie musi być odczytywany przez skaner wielokierunkowy.
GS1 DataBar GS1 DataBar Standardowy kod DataBar przeznaczony do odczytu przez skanery wielokierunkowe.
GS1 DataBar Skrócony GS1 DataBar Limited
GS1 DataBar Spiętrzony GS1 DataBar Stacked Wersja kodu skróconego dwurzędowa DataBar Stacked pozwala nie tylko zmniejszyć wysokość ale także szerokość symbolu. Nie musi być odczytywany przez skaner wielokierunkowy.
GS1 DataBar Spiętrzony Wielokierunkowy GS1 DataBar Stacked Omni Dwurzędowa wersja DataBar Stacked Omni o standardowej wysokości przeznaczona do skanowania wielokierunkowego.
GS1 DataBar Ograniczony GS1 DataBar Limited DataBar Limited stworzony został do oznaczania małych obiektów. Koduje struktury GTIN-12, GTIN-8, GTINC-13 oraz GTIN-14. Nie musi być odczytywany przez skaner wielokierunkowy.
GS1 DataBar Rozszerzony GS1 DataBar Expanded DataBar Expadned koduje nie tylko znaki numeryczne, ale także alfabetyczne. Wykorzystanie tego rodzaju symboliki DataBar pozwala na umieszczenie dodatkowych informacji o różnej długości (do 74 cyfr lub 41 liter alfabetu). Przeznaczony do odczytu przez skanery wielokierunkowe.
GS1 DataBar Rozszerzony Spiętrzony GS1 DataBar Expanded Stacked Wielorzędowa wersja rozszerzonego Data Bar. Może mieć od 2 do aż 11 rzędów, co pozwala na umieszczenie w kodzie jeszcze większej ilości informacji. Przeznaczona do skanowania wielokierunkowego.

Drukowanie i skanery DataBar

W zależności od zastosowanej wersji kodu DataBar do odczytu można wykorzystać skanery wielokierunkowe (DataBar, DataBar Spiętrzony Wielokierunkowy, DataBar Rozszerzony, DataBar Rozszerzony Spiętrzony) lub zwykły skaner diodowy lub laserowy przeznaczony do odczytu tej symboliki (pozostałe rodzaje kodu). Do drukowania kodu GS1 DataBar najlepiej wykorzystać specjalne drukarki etykiet i kodów paskowych wraz z software obsługujące symbolikę GS1 DataBar. Przykładowy kod kreskowy GS1 DataBar można wygenerować za pomocą generatora.

Wykorzystaj kod kreskowy w codziennej pracy

Poznaj nasze rozwiązania, które ułatwią Ci pracę dzięki wykorzystaniu kodów kreskowych.