Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Jak Wagony Świdnica przyspieszyła wydawania narzędzi o 30%?

Wagony Świdnica

ZASIĘG WDROŻENIA

ŚRODKÓW TRWAŁYCH
0
WDROŻENYCH PRACOWNIKÓW
0
WDROŻONE ODDZIAŁY
0
Wagony Świdnica to największy w Polsce producent i eksporter taboru kolejowego, specjalizujący się w konstrukcji i produkcji wagonów towarowych. W pierwszych latach swojej prawie 100-letniej historii zakład zajmował się naprawą wagonów dla Kolei Niemieckich, po II wojnie światowej – dla Kolei Polskich a od roku 1951 rozpoczął  działalność jako producent wagonów towarowych. W ciągu prawie 70 lat zakład wyprodukował ponad 110 000 wagonów towarowych różnego typu. W 1998 roku Wagony Świdnica stały się częścią amerykańskiej spółki The Greenbrier Companies.

Co zyskała firma Wagony Świdnica z Narzędziownią?

Przyspieszenie wydawania narzędzi o 30%
Podwyższenie bezpieczeństwa pracy
Przyspieszenia procesu wydawania narzędzi pracownikom

Ograniczenie braków sprzętowych na produkcji

Co skłoniło firmę do wdrożenia systemu?

Przedłużający się proces wydawania narzędzi

Nadużycia spowodowane brakiem informacji na temat sprzętu

Nadmierna wydatki na niepotrzebne narzędzia

Jednym z ważniejszych impulsów, który zmotywował firmę do wdrożenia Narzędziowni, była chęć przyspieszenia procesu wydawania narzędzi pracownikom, umożliwienie szybkiej lokalizacji narzędzi i weryfikacji przedmiotów pobranych przez pracowników. Nowy system pozwalający na monitorowanie zużycia materiałów i obiegu narzędzi pozwala zapewnić właściwą dyscyplinę działań pracowników oraz racjonalizować koszty.

Wdrożenie rozwiązania i jego przebieg

Wagony Świdnica w 2011 roku postanowiły rozpocząć trwającą do dziś współpracę z firmą PWSK. Rezultatem było wdrożenie Systemu Narzędziownia wraz z Modułem RFID.

W ramach wdrożenia odbyło się szkolenie pracowników, którzy zostali wybrani na operatorów. Szkolenie trwało jeden dzień, a w jego trakcie zasady działania systemu dobrze poznali również ci pracownicy, którzy nie mieli wcześniejszego doświadczenia w obsłudze podobnego oprogramowania.

W toku wdrożenia:

  • na komputerach stacjonarnych zainstalowano oprogramowanie Narzędziownia wraz z Modułem RFID,
  • zainstalowano czytniki RFID,
  • przygotowano do pracy skanery oraz drukarkę kodów kreskowych.
pakiet apg modul

Pakiet APG

Jakie są rezultaty wdrożenia Systemu Narzędziownia?

1

Wydawanie narzędzi szybsze o 30%

Po wdrożeniu wszyscy pracownicy otrzymali swoje osobiste identyfikatory RFID, których użycie jest konieczne do autoryzowania każdej operacji pobrania czy zwrotu sprzętu na magazyn. Ta jedna zmiana sprawiła, że praca narzędziowców stała się znacznie łatwiejsza, a kolejki przed narzędziownią odeszły w niepamięć.

2

Wzrost poszanowania sprzętu przez pracowników

Po autoryzacji wydania danego przedmiotu ze znacznikiem RFID informacja o jego aktualnym posiadaczu wraz z elektronicznym podpisem zarówno osoby wydającej, jak i pobierającej zapisywana jest w bazie danych. Umożliwia to zweryfikowanie w ciągu kilku sekund, kto aktualnie odpowiada za dany przedmiot, a w przypadku pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości lub zaniedbań pozwala wyciągnąć stosowne konsekwencje.

3

Ograniczenie wydatków na sprzęt

Błyskawiczne określenie lokalizacji narzędzia okazało się kluczowe w sytuacjach awaryjnych oraz zwiększyło rotację narzędzi.  Oprogramowanie stale monitoruje stany minimalne, co ułatwia przygotowanie na czas nowego zamówienia na narzędzia.

4

Zminimalizowane ryzyko pracy z narzędziami bez przeglądu

System Narzędziownia kontroluje terminy przeglądów elektronarzędzi i narzędzi pomiarowych, co podwyższyło bezpieczeństwo pracy, dostępność sprawnego sprzętu oraz ograniczyło liczbę braków na produkcji.

Na wdrożeniu Systemu Narzędziownia skorzystali wszyscy pracownicy firmy; narzędziowcy, których praca stała się bardziej zautomatyzowana; pracownicy produkcji, którzy zamiast stać w kolejce po narzędzia, mogą bez opóźnień wykonać swoje zadania oraz kierownictwo, które jest pewne, że gospodarka narzędziowa sprawnie pracuje wg ustalonych reguł oraz regularnie otrzymują generowane w programie raporty i zestawienia, będące podstawą do podejmowania decyzji zakupowych i zwiększających wydajność przedsiębiorstwa.

Dowiedz się, jak odmienić swoją gospodarkę narzędziową

Pobierz darmowego e-booka i dowiedz się:
Poradnik jak zarządzać narzędziami i majątkiem firmy