Tagi RFID, to chipy RFID przechowujące i wysyłające dane za pomocą fal radiowych. Tagi RFID występują w różnych postaciach w zależności od zastosowania.
Rodzaje tagów RFID
Tagi RFID aktywne
Główną cechą tagów aktywnych jest własne źródło zasilania, zasilające chipy RFID z wbudowaną anteną.
Dzięki antenie zasilanej wewnętrzną baterią sygnał wysyłany do czytnika jest silniejszy niż w tagach pasywnych. Powoduje to mniej błędów przy przesyłaniu danych, lepsze działanie w środowiskach niesprzyjających przesyłaniu fal radiowych (np. woda, metal, zakłócenia) oraz zasięg odczytu sięgający nawet ponad 100 metrów.
Wadą są dużo większe niż w przypadku tagów pasywnych rozmiary, cena oraz krótsza żywotność.
Tagi RFID - chip pasywny
Tagi pasywne nie mają własnego źródła zasilania. Energię elektryczną potrzebną do chwilowego zasilenia mikroprocesorowego chip RFID pobiera z pola elektromagnetycznego emitowanego przez czytnik.
Brak zasilania wewnętrznego oznacza słabszy sygnał emitowany przez antenę, przez co znacząco zmniejsza się zasięg odczytu (zazwyczaj do 10 metrów).
Wbrew pozorom brak zasilania wewnętrznego jest zaletą tagów pasywnych. Dzięki temu mogą przechowywać i wysyłać informacje przez okres nawet 50 lat. Niski koszt produkcji sprawia, że znajdują one zastosowanie jako zamiennik kodów kreskowych i etykiet.
Tagi RFID - chip semipasywny
Tagi semipasywne są rodzajem kompromisu pomiędzy tagami pasywnymi a aktywnymi. Wewnętrzna bateria zasila tylko układ mikroprocesorowy, antena odbiorcza zasilana jest tak jak w przypadku tagów pasywnych energią pola emitowanego przez czytnik.
Chipy RFID można podzielić ze względu na częstotliwość odbieranego i wysyłanego sygnału:
- niska – rzędu kilkuset kHz
- średnia – rzędu kilkudziesięciu MHz
- wysoka rzędu kilkuset MHz
Inny podział obejmuje kryterium możliwości zapisu danych:
- tylko do odczytu
- z możliwością odczytu i zapisu
Technologia RFID służy do identyfikacji osób i przedmiotów takich jak: środki trwałe i wyposażenie przedsiębiorstwa, narzędzia pracy, towary handlowe, kontenery, palety, pracownicy.
Tagi (chipy) RFID mogą przybierać różne kształty i formy. Oto niektóre z nich
Ze względu stosowanie tagów RFID w różnych sytuacjach i do różnych celów, ich formy, kształty, czy sposoby mocowania muszą być odpowiednio dopasowane. Najczęściej są to:
- okrągłe krążki, breloczki,
- prostokątne obudowy z tworzywa sztucznego lub metalu,
- etykiety samoprzylepne,
- znaczniki RFID w kształcie bolców wbijanych do palet,
- karty plastikowe RFID,
- opaski RFID na rękę do identyfikacji osób.

Dobry czytnik tagów zintegrowany z 2 antenami potrafią odczytać do 200 tagów na sekundę. Takiego wyniku nie da się osiągnąć przy pomocy kodów kreskowych.
O znacznikach RFID przeczytasz więcej na osobnej stronie.
Zobacz przykładowe tagi RFID i chipy RFID w naszym sklepie:
Wykorzystaj tagi (chipy) RFID w swojej pracy
Poznaj technologię RFID i zobacz jak tagi RFID pomagają skrócić i zautomatyzować rutynowe czynności.