Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Inwentaryzacja sprzętu komputerowego

Przyspiesz inwentaryzację sprzętu komputerowego i wyposażenia IT​
Ewidencja i inwentaryzacja majątku przedsiębiorstwa

Jeżeli jesteś odpowiedzialny za sprzęt komputerowy w Twojej firmie, to na pewno chcesz znać stan i położenie majątku, który nadzorujesz. Pomaga w tym okresowa inwentaryzacja sprzętu komputerowego.

Inwentaryzacja komputerów nie musi być tylko przykrym obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Umiejętnie przeprowadzona może przynieść firmie dodatkowe korzyści, zaś odpowiednie metody pozwolą znacznie skrócić czas jej trwania.

Inwentaryzacja sprzętu komputerowego kolektorem RFID

Czym jest inwentaryzacja sprzętu komputerowego?

Proces inwentaryzacji zasobów informatycznych często określany jest jako spis z natury, czyli sporządzenie wykazu wszystkich posiadanych sprzętów IT. Rzeczywiście jest to jego najważniejszy etap, ale oprócz niego trzeba jeszcze odpowiednio oznakować wyposażenie, a także wprowadzić je do bazy danych. Pomaga w tym rozwiązanie stworzone w celu usprawnienia inwentaryzacji w każdej firmie – program Szybka Inwentaryzacja.

Po co przeprowadzać spis sprzętu IT?

Oprócz wypełnienia ustawowego obowiązku, inwentaryzacja komputerów powinna służyć także polepszeniu zarządzania infrastrukturą informatyczną firmy. Możemy do nich zaliczyć:

sporządzenie pełnego wykazu całego posiadanego wyposażenia IT,
pozyskanie kompleksowej informacji o zużyciu poszczególnych sprzętów przez konkretnych użytkowników,
identyfikację braków w sprzęcie komputerowym, który nie nadaje się już do użytkowania,
uzyskanie informacji o lokalizacji komputerów, laptopów i pozostałych elementów infrastruktury informatycznej.

Regularnie przeprowadzany spis z natury komputerów pomoże zapanować nad ich ciągłą rotacją i zmianą lokalizacji. Dzięki programowi do inwentaryzacji wyposażenia IT zachowasz porządek i kontrolę nad całym posiadanym sprzętem.

Jakie są korzyści inwentaryzacji sprzętu IT?

Prawidłowo przeprowadzony spis wyposażenia komputerowego dostarczy nie tylko wiarygodnej informacji o stanie infrastruktury, ale pomoże również efektywniej nią zarządzać.

Oszczędności

Pełna informacja o wszystkich zasobach IT umożliwia podejmowanie lepszych decyzji zakupowych i eksploatacyjnych. Gdy wiesz co posiadasz, a czego brakuje, możesz optymalnie zaplanować zakupy, bez ponoszenia zbędnych wydatków.

Odpowiedzialność za sprzęt

Inwentaryzacja pomoże Ci również zwiększyć odpowiedzialność pracowników za powierzony im sprzęt. Weryfikując okresowo zasoby IT znacznie ograniczysz ich zaginięcia, czy nadmiarowe zużycie.

Kontrola nad majątkiem

Znając stan infrastruktury IT będziesz w stanie w pełni ją wykorzystać. Możesz dokonać przesunięć sprzętu na podstawie informacji o tym jak aktualnie wykorzystywane są dane komputery, drukarki, skanery oraz inne urządzenia.

Jak przeprowadzić inwentaryzację komputerów, sprzętu IT i innych zasobów informatycznych?

Inwentaryzacja komputerów składa się z trzech etapów.

Instalacja programu do inwentaryzacji
Znakowanie sprzętu komputerowego tagami RFID
Spis z natury kolektorem danych RFID
1

Zainstaluj oprogramowanie

Dzięki programowi Szybka Inwentaryzacja bezbłędnie przeprowadzisz elektroniczny spis z natury i bezpiecznie przechowasz wszystkie dane.
2

Trwale oznakuj sprzęt komputerowy

Aby inwentaryzacja komputerów przebiegła szybciej, wykorzystaj etykiety z kodem kreskowym lub o wiele trwalsze i wygodniejsze w użyciu tagi RFID. Oznaczenie sprzętu odpowiednio dobranymi chipami RFID znacznie skróci czas inwentaryzacji. Ponadto są one odporne na uszkodzenia i zabrudzenia.

3

Użyj czytników do sporządzenia spisu sprzętu IT

Trzecim etapem jest spis posiadanego majątku i weryfikacja różnic inwentaryzacyjnych. Zastosowanie tagów RFID i kolektora danych zaoszczędzi Ci mnóstwo czasu podczas wprowadzania danych do bazy. Stosując tagi RFID nie będziesz musiał szukać i skanować etykiet z kodami kreskowymi, ponieważ odczyt zostanie wykonany automatycznie z dużej odległości.

Skróć inwentaryzację nawet o 90%

Zobacz jak w praktyce wygląda inwentaryzacja za pomocą RFID

Skanowanie pomieszczenia kolektorem danych z czytnikiem RFID UHF oraz aplikacją Mobilna Inwentaryzacja

Szybka Inwentaryzacja - przeczytaj przydatne artykuły

Uzyskaj darmowy dostęp do programu

Demo Szybka Inwentaryzacja CTA