Jeżeli jesteś odpowiedzialny za sprzęt komputerowy w Twojej firmie, to na pewno chcesz znać stan i położenie majątku, który nadzorujesz. Pomaga w tym okresowa inwentaryzacja sprzętu komputerowego.
Inwentaryzacja komputerów nie musi być tylko przykrym obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Umiejętnie przeprowadzona może przynieść firmie dodatkowe korzyści, zaś odpowiednie metody pozwolą znacznie skrócić czas jej trwania.
Czym jest inwentaryzacja sprzętu komputerowego?
Proces inwentaryzacji zasobów informatycznych często określany jest jako spis z natury, czyli sporządzenie wykazu wszystkich posiadanych sprzętów IT. Rzeczywiście jest to jego najważniejszy etap, ale oprócz niego trzeba jeszcze odpowiednio oznakować wyposażenie, a także wprowadzić je do bazy danych. Pomaga w tym rozwiązanie stworzone w celu usprawnienia inwentaryzacji w każdej firmie – program Szybka Inwentaryzacja.
Po co przeprowadzać spis sprzętu IT?
Oprócz wypełnienia ustawowego obowiązku, inwentaryzacja komputerów powinna służyć także polepszeniu zarządzania infrastrukturą informatyczną firmy. Możemy do nich zaliczyć:
sporządzenie pełnego wykazu całego posiadanego wyposażenia IT,
pozyskanie kompleksowej informacji o zużyciu poszczególnych sprzętów przez konkretnych użytkowników,
identyfikację braków w sprzęcie komputerowym, który nie nadaje się już do użytkowania,
uzyskanie informacji o lokalizacji komputerów, laptopów i pozostałych elementów infrastruktury informatycznej.
Regularnie przeprowadzany spis z natury komputerów pomoże zapanować nad ich ciągłą rotacją i zmianą lokalizacji. Dzięki programowi do inwentaryzacji wyposażenia IT zachowasz porządek i kontrolę nad całym posiadanym sprzętem.
Jakie są korzyści inwentaryzacji sprzętu IT?
Prawidłowo przeprowadzony spis wyposażenia komputerowego dostarczy nie tylko wiarygodnej informacji o stanie infrastruktury, ale pomoże również efektywniej nią zarządzać.
Oszczędności
Pełna informacja o wszystkich zasobach IT umożliwia podejmowanie lepszych decyzji zakupowych i eksploatacyjnych. Gdy wiesz co posiadasz, a czego brakuje, możesz optymalnie zaplanować zakupy, bez ponoszenia zbędnych wydatków.
Odpowiedzialność za sprzęt
Inwentaryzacja pomoże Ci również zwiększyć odpowiedzialność pracowników za powierzony im sprzęt. Weryfikując okresowo zasoby IT znacznie ograniczysz ich zaginięcia, czy nadmiarowe zużycie.
Kontrola nad majątkiem
Znając stan infrastruktury IT będziesz w stanie w pełni ją wykorzystać. Możesz dokonać przesunięć sprzętu na podstawie informacji o tym jak aktualnie wykorzystywane są dane komputery, drukarki, skanery oraz inne urządzenia.
Jak przeprowadzić inwentaryzację komputerów, sprzętu IT i innych zasobów informatycznych?
Inwentaryzacja komputerów składa się z trzech etapów.
Aby inwentaryzacja komputerów przebiegła szybciej, wykorzystaj etykiety z kodem kreskowym lub o wiele trwalsze i wygodniejsze w użyciu tagi RFID. Oznaczenie sprzętu odpowiednio dobranymi chipami RFID znacznie skróci czas inwentaryzacji. Ponadto są one odporne na uszkodzenia i zabrudzenia.
3
Użyj czytników do sporządzenia spisu sprzętu IT
Trzecim etapem jest spis posiadanego majątku i weryfikacja różnic inwentaryzacyjnych. Zastosowanie tagów RFID i kolektora danych zaoszczędzi Ci mnóstwo czasu podczas wprowadzania danych do bazy. Stosując tagi RFID nie będziesz musiał szukać i skanować etykiet z kodami kreskowymi, ponieważ odczyt zostanie wykonany automatycznie z dużej odległości.
Zobacz jak w praktyce wygląda inwentaryzacja za pomocą RFID
Skanowanie pomieszczenia kolektorem danych z czytnikiem RFID UHF oraz aplikacją Mobilna Inwentaryzacja