Jak Huta Pokój zwiększyła szybkość wydawania narzędzi o 250%?

ZASIĘG WDROŻENIA
Huta Pokój S.A. to firma branży metalurgicznej z prawie 180-letnią tradycją, zajmująca się wytwarzaniem konstrukcji stalowych, badaniami laboratoryjnymi, usługami projektowymi, montażowymi oraz doradztwem technicznym. W ostatnich latach huta może pochwalić się m.in. realizacją konstrukcji architektonicznej Portu Lotniczego we Wrocławiu i fasady stadionu w Kapsztadzie.
Co zyskała Huta Pokój z Narzędziownią?
Z jakimi problemami zmagali się przed zmianą systemu?
Opóźnienia spowodowane niewygodnymi markami narzędziowymi
Wysokie koszty zużycia narzędzi
Zagrożenie niedotrzymaniem terminów
Zdarzające się niedobory sprzętu zaczęły zagrażać niedotrzymywaniem terminów ponieważ pracownicy nie posiadają odpowiedniego sprzętu do pracy.
Jak przebiegało wdrożenie programu?
W czasie wdrożenia specjaliści PWSK przeszkolili zespół pracowników wybranych do obsługi systemu. Jednodniowe szkolenie wystarczyło, aby nawet operatorzy, którzy nie mieli wcześniej styczności z podobnymi systemami, w pełni opanowali zasady jego działania.
Pierwszym krokiem w pracy z systemem było stworzenie dla każdego przedmiotu indywidualnej kartoteki w programie Narzędziownia. Następnie na podstawie kartotek wydrukowano etykiety z kodem kreskowym, którymi oznaczono część narzędzi i materiałów objętych ewidencją. Elektronarzędzia narażone na najcięższe warunki pracy, zostały oznaczone trwałymi chipami RFID uprzednio dobranymi przez specjalistów PWSK.
Później dokonaliśmy instalacji pozostałych modułów. Moduł Odzieży BHP ułatwia przygotowanie harmonogramu przydziałów odzieży roboczej dla kilkuset pracowników zakładu. Oprogramowanie Mobilny Magazynier (obecnie unowocześniona Mobilna Narzędziownia) zainstalowane na przenośnych kolektorach danych pozwala przeprowadzić operacje magazynowe na całym terenie zakładu, co w połączeniu z wykorzystaniem pracowniczych kart RFID znacznie skróciło czas potrzebny na wydawanie i zwracanie narzędzi.
Co zyskała Huta Pokój dzięki zmianom?
Szybkość wydawania narzędzi zwiększona o 250%
Likwidacja marek narzędziowych i papierowych kartotek spowodowała, że narzędzia wydawane są szybko, a wszystkie informacje o wydaniach i zwrotach zapisane są w systemie. Proces usprawnia również użycie kolektorów danych.
2
Wzrost terminowości zleceń
3
Zmniejszenie ryzyka wypadków i prac z narzędziami bez przeglądu
4
Ograniczenie ryzyka błędów dzięki synchronizacji z ERP
Po wdrożeniu proces synchronizacji dokumentów wygląda następująco:
- W systemie Huty Pokój wystawiany jest dokument przekazania przedmiotu z magazynu głównego na magazyn narzędzi.
- Następuje automatyczny import tego dokumentu do programu Narzędziownia, gdzie tworzony jest dokument przyjęcia zewnętrznego (Pz).
- Program Narzędziownia po wygenerowaniu dokumentu rozchodu wewnętrznego (Rw) wysyła stosowną informację do systemu Huty, który je odpowiednio księguje.
Dowiedz się, jak odmienić swoją gospodarkę narzędziową
- Jak usprawnić gospodarkę narzędziową bez zatrudniania dodatkowych osób
- Jakie są sprawdzone sposoby na zwiększenie kontroli nad majątkiem firmy
