Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Jak Huta Pokój zwiększyła szybkość wydawania narzędzi o 250%?

Huta Pokój

ZASIĘG WDROŻENIA

ŚRODKÓW TRWAŁYCH
0
PRACOWNIKÓW
0
WDROŻONE ODDZIAŁY
0

Huta Pokój S.A. to firma branży metalurgicznej z prawie 180-letnią tradycją, zajmująca się wytwarzaniem konstrukcji stalowych, badaniami laboratoryjnymi, usługami projektowymi, montażowymi oraz doradztwem technicznym. W ostatnich latach huta może pochwalić się m.in. realizacją konstrukcji architektonicznej Portu Lotniczego we Wrocławiu i fasady stadionu w Kapsztadzie.

Co zyskała Huta Pokój z Narzędziownią?

Szybkość wydawania narzędzi w firmie została zwiększona o 250%
Precyzyjna kontrola terminów przeglądów i kosztów zużyć
Pełna integracja z istniejącym ERP i automatyczna synchronizacja dokumentów
Pełna wiedza na temat stanu i położeniu narzędzi i sprzętów

Z jakimi problemami zmagali się przed zmianą systemu?

Opóźnienia spowodowane niewygodnymi markami narzędziowymi

Huta postanowiła unowocześnić działanie narzędziowni, burząc przy tym stare przyzwyczajenia. Do czasu wdrożenia, praca magazynu opierała się na markach narzędziowych oraz papierowych kartotekach. Wydawanie i zwracanie na magazyn sprzętu bazując na papierowej kartotece zabierało zbyt wiele czasu.

Wysokie koszty zużycia narzędzi

Kolejną bolączką był brak kontroli źródeł zużycia narzędzi i materiałów, przez co przedsiębiorstwo ponosiło niepotrzebnie wysokie koszty.

Zagrożenie niedotrzymaniem terminów

Zdarzające się niedobory sprzętu zaczęły zagrażać niedotrzymywaniem terminów ponieważ pracownicy nie posiadają odpowiedniego sprzętu do pracy. 

Jak przebiegało wdrożenie programu?

zainstalowano program Narzędziownia wraz z Modułem Przeglądów Technicznych oraz Modułem odzieży BHP,
zainstalowano oprogramowanie Mobilny Magazynier (obecnie unowocześniona Mobilna Narzędziownia) na przenośnych kolektorach danych,
zainstalowano czytnik chipów zbliżeniowych RFID do trwałego oznakowania sprzętu,
skonfigurowano drukarkę kodów kreskowych do oznaczania materiałów i drobnych narzędzi.

W czasie wdrożenia specjaliści PWSK przeszkolili zespół pracowników wybranych do obsługi systemu. Jednodniowe szkolenie wystarczyło, aby nawet operatorzy, którzy nie mieli wcześniej styczności z podobnymi systemami, w pełni opanowali zasady jego działania.

Pierwszym krokiem w pracy z systemem było stworzenie dla każdego przedmiotu indywidualnej kartoteki w programie Narzędziownia. Następnie na podstawie kartotek wydrukowano etykiety z kodem kreskowym, którymi oznaczono część narzędzi i materiałów objętych ewidencją. Elektronarzędzia narażone na najcięższe warunki pracy, zostały oznaczone trwałymi chipami RFID uprzednio dobranymi przez specjalistów PWSK.

Później dokonaliśmy instalacji pozostałych modułów. Moduł Odzieży BHP ułatwia przygotowanie harmonogramu przydziałów odzieży roboczej dla kilkuset pracowników zakładu. Oprogramowanie Mobilny Magazynier (obecnie unowocześniona Mobilna Narzędziownia) zainstalowane na przenośnych kolektorach danych pozwala przeprowadzić operacje magazynowe na całym terenie zakładu, co w połączeniu z wykorzystaniem pracowniczych kart RFID znacznie skróciło czas potrzebny na wydawanie i zwracanie narzędzi.

Co zyskała Huta Pokój dzięki zmianom?

1

Szybkość wydawania narzędzi zwiększona o 250%

Likwidacja marek narzędziowych i papierowych kartotek spowodowała, że narzędzia wydawane są szybko, a wszystkie informacje o wydaniach i zwrotach zapisane są w systemie. Proces usprawnia również użycie kolektorów danych.

2

Wzrost terminowości zleceń

Wdrożony system zwiększył dostępność materiałów i zdecydowanie ułatwił lokalizację narzędzi niezbędnych do pracy dzięki pełnym i stale aktualizowanym informacjom o sprzęcie.

3

Zmniejszenie ryzyka wypadków i prac z narzędziami bez przeglądu

Moduł Przeglądów Technicznych wysyła odpowiednie alerty o zbliżających się terminach przeglądów, wyświetlane na głównym pulpicie programu Narzędziownia. Jako dodatkowe zabezpieczenie przesyła również powiadomienia drogą mailową do wszystkich zainteresowanych osób.

4

Ograniczenie ryzyka błędów dzięki synchronizacji z ERP

Integracja systemu PWSK z działającym już w Hucie Pokój systemem ERP. Kluczową funkcją integracji była automatyczna synchronizacja dokumentów przyjęcia nowego asortymentu na stan magazynu oraz automatyczne przekazywanie rozchodów wg stanowisk kosztów.

Po wdrożeniu proces synchronizacji dokumentów wygląda następująco:

  1. W systemie Huty Pokój wystawiany jest dokument przekazania przedmiotu z magazynu głównego na magazyn narzędzi.
  2. Następuje automatyczny import tego dokumentu do programu Narzędziownia, gdzie tworzony jest dokument przyjęcia zewnętrznego (Pz).
  3. Program Narzędziownia po wygenerowaniu dokumentu rozchodu wewnętrznego (Rw) wysyła stosowną informację do systemu Huty, który je odpowiednio księguje.
Wdrożenie systemu PWSK w Hucie Pokój pozwoliło z powodzeniem zmodernizować system zarządzania magazynem narzędziowym. Przeprowadzanie operacji magazynowych uległo wyraźnemu przyspieszeniu, kontrola przepływów i zużycia zasobów stała się dokładniejsza, a monitorowanie terminów przeglądów zostało usystematyzowane.

Dowiedz się, jak odmienić swoją gospodarkę narzędziową

Pobierz darmowego e-booka i dowiedz się:
Poradnik jak zarządzać narzędziami i majątkiem firmy