Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Inwentaryzacja RFID środków trwałych i wyposażenia

Wykorzystaj RFID w sprawnej inwentaryzacji majątku

Jeżeli chcesz trwale oznaczyć majątek i wybrać najszybszy sposób jego inwentaryzacji, użyj znaczników zbliżeniowych RFID. W inwentaryzacji liczy się czas i dokładność. Technologia radiowa pomoże Ci w tym.

Wykorzystanie technologii RFID w inwentaryzacji umożliwia skrócenie czasu potrzebnego na jej przeprowadzenie aż o 90% w stosunku do kodów kreskowych. Czym jeszcze charakteryzuje się inwentaryzacja RFID?

Zapewnia bardzo trwałe oznakowanie środków trwałych i wyposażenia  – w większości przypadków wystarczy to zrobić praktycznie tylko raz na cały okres eksploatacji, co w przypadku kodu kreskowego często nie jest możliwe.
Oznaczenia są odporne na zabrudzenia, środki chemiczne i uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu metoda ta świetnie sprawdza się w budownictwie i przemyśle, również w ciężkich warunkach.
Odczyt nie wymaga precyzyjnego celowania w kod kreskowy. Dla poprawnego odczytu wystarczy tylko zbliżenie kolektora/czytnika w okolice tagu RFID.

Oszczędność czasu. To prawdopodobnie największa zaleta, bo dzięki RFID odczyt nawet kilkudziesięciu znaczników (składników majątku) jest wykonywany jednocześnie i trwa tylko kilka sekund. Kilka sekund zamiast długich godzin ręcznego skanowania etykieta po etykiecie i sztuka po sztuce.

Zbliżeniowa inwentaryzacja RFID majątku firmy systemem Szybka Inwentaryzacja produkcji PWSK.
trwałe oznaczenie majątku tagiem RFI

Jak działa inwentaryzacja RFID?

Jest to proces szybki i dokładny. Informacje o poszczególnych obiektach są skanowane automatycznie przez kolektor danych. Całość sprowadza się do pięciu kroków przeprowadzania czynności spisowych, o których przeczytasz więcej w tekście Jak zrobić inwentaryzację.

1
Oznaczasz majątek radiowymi znacznikami zbliżeniowymi RFID.
2
Zakładasz kartoteki inwentarzowe ręcznie lub kopiując je z arkusza kalkulacyjnego programu Excel, ERP lub SAP.
3
Przeprowadzasz spis z natury czytnikiem mobilnym.
4
Otrzymujesz wynik w postaci różnic inwentaryzacyjnych i aktualnych stanów w formie przejrzystych zestawień.
5
Możesz je skopiować dalej do Excel lub swojego FK, ERP, SAP.

Skróć inwentaryzację nawet o 90%

Inwentaryzacja RFID a znakowanie majątku - jak go oznaczyć?

Najprostszym sposobem oznakowania środków trwałych i wyposażenia biura są etykiety samoprzylepne RFID. Wyglądają podobnie do zwykłych etykiet z kodem kreskowym, ale są dodatkowo wyposażone w chip ukryty pod powierzchnią zadruku, w którym możesz zapisać dodatkowe informacje o znakowanym obiekcie.

Etykieta inwentaryzacyjna RFID do zadruku
Dogbone Smartrac wysokiej jakości etykieta RFID UHF
Przykłady etykiet inwentaryzacyjnych RFID z możliwością zadruku (L) i bez pola zadruku (P).

Etykiety inwentaryzacyjne zaprogramujesz na dwa sposoby: za pomocą czytnika biurkowego lub drukarki RFID.

Przykłady oznakowania etykietami RFID w inwentaryzacji.

W niektórych sytuacjach etykiety warto zastąpić innymi rodzajami tagów, które są odporne na szczególne warunki środowiskowe (np. wilgoć, uderzenia, pył, itp). Obiekty oznaczane za ich pomocą można identyfikować nie tylko na potrzeby bieżącej ewidencji środków trwałych, ale także podczas inwentaryzacji.

Co jest potrzebne do przeprowadzenia inwentaryzacji RFID?

Inwentaryzacja RFID wymaga dodatkowych dwóch elementów, które nie są niezbędne podczas przeprowadzenia tego procesu tradycyjnymi metodami. Są to:
Mobilny czytnik RFID do przeprowadzania spisu z natury oraz
odpowiedni program do inwentaryzacji RFID.

Wykorzystanie tych dwóch elementów, zintegrowanych ze sobą, umożliwi Ci przeprowadzić cały proces znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnych metod (kody kreskowe). Aplikacja mobilna, w którą wyposażone jest czytnik mobilny, bezbłędnie zapisze identyfikowane przedmioty i wprowadzi je do bazy danych programu.

Następnie będziesz mógł wydrukować aktualne zestawienia inwentaryzacyjne, arkusze różnic inwentaryzacyjnych, jak i inne raporty. RFID w inwentaryzacji przyspieszy żmudny spis z natury nawet kilkukrotnie, dzięki czemu zaoszczędzisz ogromne ilości czasu i energii.

Szybka Inwentaryzacja - przeczytaj przydatne artykuły

Uzyskaj darmowy dostęp do programu

Demo Szybka Inwentaryzacja CTA