Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Monitorowanie narzędzi pomiarowych i przyspieszenie operacji magazynowych w Portowym Zakładzie Technicznym

Prace Portowego Zakładu Technicznego na terminalu

Portowy Zakład Techniczny (PZT) to spółka z o.o. powstała w 1995 roku. PZT koncentruje się na montażach wielkogabarytowych konstrukcji stalowych (dźwigów i suwnic), remontach urządzeń przeładunkowych, oraz usługach transportu konstrukcji stalowych przy użyciu modułów SPMT
. Do osiągnięć PZT zalicza się montaż wszystkich kontenerowych urządzeń przeładunkowych w Deepwater Container Terminal w Gdańsku i uczestnictwo w modernizacji terminala kontenerowego HHLA w Hamburgu.

Czym zmierzyć narzędzia pomiarowe?

Portowy Zakład Techniczny wykorzystuje do pracy około 4,5 tysiąca narzędzi oraz środków trwałych podlegających ścisłej ewidencji. Przed wdrożeniem Narzędziowni magazynierzy pracowali na przestarzałym oprogramowaniu, opierali się na markach narzędziowych, co utrudniało bieżącą ewidencję statusu i położenia narzędzi. Wydania i zwroty były czasochłonne, a przed okienkiem narzędziowni tworzyły się kolejki. To opóźniało zadania pracowników, którzy pilnie potrzebowali sprzętu.

Magazynierom szczególnie doskwierał brak możliwości nadzoru przeglądów technicznych i certyfikacji narzędzi (narzędzi pomiarowych, narzędzi hydraulicznych, zawiesi linowych) Z kolei niedokładna ewidencja stanów narzędziowych, prowadziła w skrajnych przypadkach do przestojów w pracy lub do niepotrzebnych, nadmiarowych zakupów.

PZT chciało zapobiec sytuacji, w której pracownicy korzystaliby z narzędzi bez aktualnych badań technicznych, co grozi podwyższonym ryzykiem wypadków i częstszymi błędami przy pracy. Aby rozwiązać ten problem oraz ograniczyć nadmiarowe wydatki na sprzęt, postanowiono wdrożyć nowy system do zarządzania narzędziami.

Dlaczego właśnie Narzędziownia?

Po analizie rynku systemów do gospodarki narzędziowej, specjaliści PZT postawili na Narzędziownię. Dlaczego? Warto oddać głos samym zainteresowanym:

Logo Portowego Zakładu Technicznego na szarym tle

„Do wyboru Narzędziowni przekonała nas bezproblemowa integracja programu z czytnikami i znacznikami RFID, pozwalająca wielokrotnie przyspieszyć wydawanie narzędzi pracownikom i zlikwidować kolejki po narzędzia.

Równie ważnym czynnikiem okazał się Moduł Przeglądów Technicznych, w którym łatwo prowadzić rzetelny rejestr przeglądów i certyfikacji narzędzi pomiarowych. Szczególnie dobre wrażenie zrobiły automatyczne alerty przypominające o zbliżających się terminach przeglądów.

Narzędziownia wyróżnia się rozbudowanym modułem raportowania, który pozwala na analizę historii obrotu i eksploatacji sprzętu oraz znalezienie oszczędności w gospodarce magazynowej”.

Karol Ringwelski, Portowy Zakład Techniczny

Wdrożenie i obsługa systemu

Wdrożenie oprogramowania nie zakłóciło rytmu pracy w firmie. Dzięki intuicyjności programu jednodniowe szkolenie wystarczyło, aby nauczyć kilku magazynierów jego bezproblemowej obsługi.

W czasie szkolenia wdrożeniowiec PWSK nauczył też operatorów systemu obsługi drukarki kodów kreskowych. Drukarka pozwala na zbiorowy wydruk kodów kreskowych przeznaczonych do identyfikacji przedmiotów nienadających się do oznakowania chipami RFID z przyczyn praktycznych.

Wdrożenie przyspieszył Moduł Importu Danych, którym zaimportowano do Narzędziowni wszystkie zgromadzone do tej pory przez magazynierów stany w formie elektronicznej.

Kontakt Portowego Zakładu Technicznego z PWSK nie zakończył się jednak na wdrożeniu i szkoleniu z obsługi Narzędziowni. PZT zdecydował się wykupić Pakiet nadzoru APG. Dzięki temu operatorzy systemu otrzymują szybką pomoc techniczną oraz regularne aktualizacje rozszerzające możliwości Narzędziowni. Specjaliści PWSK służą również radą na temat dalszej optymalizacji pracy z narzędziami i w magazynie.

Codzienność z Narzędziownią, czyli gospodarka narzędziowa po nowemu

Dzięki zastosowaniu technologii RFID zamiast marek narzędziowych wydawanie i zwracanie sprzętu zostało kilkukrotnie przyspieszone.

Karty zbliżeniowe RFID działają jak elektroniczny podpis. Każda operacja magazynowa zostawia po sobie informacje w bazie danych Narzędziowni. To ułatwia zlokalizowanie narzędzi, zwiększa ich rotację, oraz pozwala na egzekwowanie wśród pracowników odpowiedzialności za powierzony im sprzęt.

Wykorzystanie przenośnych kolektorów danych umożliwia swobodne prowadzenie operacji magazynowych na terenie całej firmy, bez konieczności dostępu do stacjonarnego komputera. To wpłynęło na tempo pracy magazynierów, dzięki czemu pracownicy nie muszą czekać bezczynnie na narzędzia niezbędne do wykonywania swoich obowiązków.

Zobacz na poniższym filmie, jak w praktyce wyglądają operacje magazynowe z Narzędziownią wzbogaconą o RFID:

W PZT Moduł Przeglądów Technicznych Narzędziowni pozwala na rzetelne monitorowanie terminów przeglądów oraz kontrolę historii eksploatacji narzędzi pomiarowych, narzędzi hydraulicznych i zawiesi linowych. Moduł wysyła powiadomienia o nadchodzących terminach przeglądów na główny pulpit programu. Dodatkowo alerty wysyłane są również mailowo na adresy osób za nie odpowiedzialnych.

Takie podwójne zabezpieczenie ogranicza ryzyko przeoczenia terminu, a w konsekwencji wypadków oraz błędów wynikających z pracy narzędziami bez ważnego przeglądu, certyfikacji, lub badania.

Ustalenie czasookresu kontroli danego narzędzia umożliwia automatyczne wyznaczanie kolejnych terminów jego przeglądów. Narzędziownia pozwala także zaoszczędzić czas dzięki automatycznemu tworzeniu harmonogramów przeglądów oraz generowaniu gotowych protokołów przeglądu. Wszystkie protokoły przeglądów i certyfikaty gromadzone są w formie cyfrowej w rejestrze programu do późniejszego wglądu.

Szczegółowe informacje na temat całej historii przeglądów i obrotu danego narzędzia dostępne są w jego indywidualnej elektronicznej kartotece. Kartoteka wyświetla też aktualne położenie danego narzędzia oraz pozwala na przypisanie mu załączników zawierających dokumenty takie jak certyfikaty, dopuszczenia, instrukcje, aktualne zdjęcia. To wszystko przekłada się na zwiększenie żywotności narzędzi oraz ogranicza firmowe wydatki na nowy sprzęt.

Moduł Raportowania pozwala na analizę zużycia sprzętu w poszczególnych procesach z podziałem na stanowiska, MPK, pracowników i zlecenia. Dzięki temu łatwiej jest zaplanować zakupy z wyprzedzeniem oraz wychwycić procesy, które generują więcej kosztów, niż powinny.

Logo Portowego Zakładu Technicznego

„Narzędziownia nie tylko rozwiązała wszystkie problemy, które wzięliśmy na celownik jeszcze przed wdrożeniem, ale pozwoliła też w większym stopniu wykorzystać istniejące zasoby firmy oraz realnie przełożyła się na komfort naszej codziennej pracy.

Rekomendujemy zarówno Narzędziownię jako wszechstronny system usprawniający gospodarkę narzędziową, jak i PWSK jako kontrahenta, szybko i rzeczowo reagującego na wszelkie pytania oraz trudności”.

Karol Ringwelski, Portowy Zakład Techniczny

Metryka klienta

KLIENT:
Portowy Zakład Techniczny sp. z o.o.
ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI:
1995
ZASIĘG WDROŻENIA:
około 1 500 narzędzi ręcznych i 3 000 środków trwałych
CZAS WDROŻENIA:
marzec 2019
WDROŻONE ROZWIĄZANIA:
Narzędziownia w wersji Professional na 4 stanowiskach, Moduł Przeglądów Technicznych, Moduł RFID, Moduł Wielomagazynowy, Moduł Importu Danych, Pakiet nadzoru APG
OSIĄGNIĘTE REZULTATY:

– Kilkukrotne przyspieszenie operacji magazynowych

– Monitorowanie przeglądów technicznych i certyfikacji, wraz z automatycznymi powiadomieniami o zbliżających się terminach

– Kontrola nad stanami magazynowymi aktualizowana w czasie rzeczywistym

– Zwiększenie rotacji i żywotności narzędzi

– Określenie położenia danego narzędzia w ciągu kilku sekund

Na wdrożeniu Narzędziowni w Portowym Zakładzie Technicznym zyskali wszyscy. Kierownictwo otrzymało nowe narzędzie wspomagające kontrolę i świadome planowanie procesów oraz finansów. Magazynierom łatwiej panować nad stanami magazynowymi oraz egzekwować od pracowników wydany im sprzęt, a sami pracownicy mogą skupić się na swoich obowiązkach, zamiast czekać w kolejce po narzędzia.

Chcesz usprawnić gospodarkę narzędziowią
i wprowadzić oszczędności w swojej firmie?

Przetestuj bezpłatną wersję demo Narzędziowni lub porozmawiaj o szczegółach z naszymi doradcami.

Poznaj przebieg i efekty wdrożeń naszych klientów