Etykiety samoprzylepne

Czym się kierować dobierając etykiety samoprzylepne do kodów kreskowych?etykiety samoprzylepne - etykieta 1d

Na wybór etykiet kodów kreskowych największy wpływ mają:

  • powierzchnia znakowanego sprzętu lub materiału,
  • warunki otoczenia, w jakim etykieta będzie eksploatowana (ewentualny kontakt z różnymi chemikaliami i smarami),
  • wymagana trwałość etykiety i napisów.

Etykiety samoprzylepne są powszechnie stosowane w niemal wszystkich dziedzinach gospodarki, w procesie znakowania i identyfikacji towarów przy użyciu kodów kreskowych.

Etykiety samoprzylepne – podstawowe zastosowania

  • Etykiety magazynowe
  • Oznaczenia środków trwałych
  • Etykiety transportowe
  • Plomby gwarancyjne
  • Tabliczki znamionowe
  • Etykiety specjalistyczne
  • Etykiety zabezpieczające

Ze względu na różne właściwości i odporność, etykiety samoprzylepne zostały podzielone na etykiety foliowe i papierowe. Etykiety samoprzylepne są dostępne jako etykiety termiczne i termotransferowe.

Etykiety samoprzylepne papierowe mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie jest wymagana trwałość i żywotność etykiety. W szczególności stosuje się je w miejscach, gdzie nie będą narażone na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych. Etykiety papierowe mają szerokie zastosowanie w dziedzinie znakowania towarów w magazynach i towarów przeznaczonych do transportu.

Etykiety termotransferowe są dużo trwalsze od etykiet termicznych, są odporne na zarysowania, wilgoć i niskie temperatury. Cechują się wysoką jakością i trwałością, dają możliwość doboru odpowiedniego kleju do warunków, w jakich mają być użytkowane.

Etykiety samoprzylepne foliowe stosujemy do oznaczania środków trwałych i wyrobów gotowych. Etykiety te można przykleić na tworzywa sztuczne o wysokiej i niskiej energii powierzchniowej, różnego typu metale, chropowate i zakrzywione powierzchnie zapewniając wysoką wytrzymałość przez wiele lat.

Dzięki dużej bazie wykrojników możemy Państwu zaoferować bogaty wybór etykiet samoprzylepnych o różnych rozmiarach.

Do zadruku proponujemy Państwu termiczne i termotransferowe drukarki kodów kreskowych firm Citizen, Zebra, Tohsiba i Argox. Zapraszamy do naszego sklepu.

W celu podwyższenia trwałości etykiety z kodem kreskowym można dodatkowo zastosować samoprzylepne przeźroczyste etykiety zabezpieczające. Te etykiety są bardzo odporne na zadrapania i zdzieranie.

Poniższy film prezentuje, w jaki sposób wycina się etykiety na taśmie produkcyjnej.

Podział etykiet ze względu na ich przeznaczenie:

Etykiety do oznaczenia produktów elektronicznychetykieta do oznaczania urządzeń elektronicznych

Przy doborze odpowiedniej etykiety do oznaczania scalonych lub krzemowych płytek stosowanych w elektronice należy zwrócić uwagę czy dana etykieta jest niewidoczna dla układu, w którym płynie napięcie. Czasami problematyczna jest również wysoka temperatura, środki chemiczne czy też pasty lutownicze używane w pobliżu etykiet.

Etykiety do oznaczenia środków trwałych

etykiety foliowe Te etykiety muszą sprawdzić się warunkach biurowych, magazynowych, narzędziowych, ale również i budowlanych, laboratoryjnych, spedycyjnych i wiele innych. Jeśli etykiety mają spełniać swoją funkcję przez długi czas, konieczne jest zastosowanie folii zabezpieczającej. Dobór kleju zależy od powierzchni, na którą etykieta (zobacz nasz program do etykiet samoprzylepnych)  ma być przyklejona.

Etykiety magazynowe

Etykieta magazynowaSłużą do oznaczania półek, regałów oraz innych elementów, na których składowane są towary (zobacz także nasz program do obsługi magazynu). Zazwyczaj stosowane są 2 rodzaje etykiet w zależności od wysokości. Na wysokościach do kilku metrów należy stosować etykiety białe, bądź matowe co zagwarantuje poprawny odczyt przez skaner kodów kreskowych dalekiego zasięgu – czytnik kodów kreskowych typu Lorax. Sytuacja zmienia się w przypadku dużych wysokości, gdzie skaner może mieć problem z poprawnym odczytem. Wtedy zastosowanie mają etykiety odblaskowe, które dzięki specjalnej powłoce dają możliwość odczytu kodu kreskowego ze znacznej odległości.

Etykiety logistyczne

etykieta samoprzylepna logistycznaEtykiety stosowane w logistyce są zazwyczaj  dość pokaźnych rozmiarów, a co za tym idzie, zwiększa się ryzyko zużycia poprzez ścieranie materiału. Przy doborze etykiety należy wybrać materiał odporny na ścieranie. Dobór kleju nie może być również dziełem przypadku, gdyż po całkowitym odklejeniu etykiety, identyfikacja towaru jest niemożliwa, co będzie niosło ze sobą straty materialne. Etykiety stosowane w logistyce, mają naniesiony szereg różnego rodzajów kodów kreskowych, ale zawsze można spotkać jeden uniwersalny, tj. GS1, który należy odczytywać skanerami wyposażonymi w czytnik laserowy.

Etykiety transportowe

etykieta transportowa
Dzięki wykorzystaniu drukarek przenośnych, etykiety transportowe mogą być drukowane praktycznie wszędzie. Technologie łączności bezprzewodowej umożliwiają zaprojektowanie etykiety przy pomocy laptopa, telefonu komórkowego lub kolektora danych. Jednym z programów posiadających taką funkcję jest BarTender Web Label.

Etykiety zabezpieczające, plomby gwarancyjne typu VOID

etykieta VOIDGłówną ideą zastosowania etykiet VOID jest ograniczenie nieautoryzowanego dostępu osobom trzecim. Takie etykiety, klejone są zwykle na głównych elementach konstrukcyjnych. Wszelkie próby manipulacji, czy oderwania takiej etykiety, kończą się na pozostawieniu widocznego śladu na powierzchni do której etykieta była przyklejona.

Pobierz PDF - Jak ulepszyć gospodarkę narzędziową w Twojej firmie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymywania materiałów szkoleniowych i informacyjnych, również w postaci newslettera.
Zapoznałem się z Polityką prywatności i możliwością usunięcia moich danych z zasobów PWSK.

Materiały zostaną wysłane mailem