Etykiety samoprzylepne

Czym się kierować dobierając etykiety samoprzylepne do kodów kreskowych?etykiety samoprzylepne - etykieta 1d

Na wybór etykiet kodów kreskowych największy wpływ mają:

  • powierzchnia znakowanego sprzętu lub materiału
  • warunki otoczenia w jakim będzie eksploatowana etykieta
  • wymagana trwałość etykiety i napisów

Etykiety samoprzylepne są powszechnie stosowane w niemal wszystkich dziedzinach gospodarki w procesie znakowania i identyfikacji towarów przy użyciu kodów kreskowych.

Etykiety samoprzylepne – podstawowe zastosowanie

  • Etykiety magazynowe
  • Oznaczenia środków trwałych
  • Etykiety transportowe
  • Plomby gwarancyjne
  • Tabliczki znamionowe
  • Etykiety specjalistyczne
  • Etykiety zabezpieczające

Ze względu na różne właściwości i odporność etykiety samoprzylepne zostały podzielone na etykiety foliowe i papierowe. Etykiety samoprzylepne są dostępne jako etykiety termiczne i termotransferowe.

Etykiety samoprzylepne papierowe mają zastosowanie wszędzie tam gdzie nie jest wymagana trwałość i żywotność etykiety, a w szczególności stosujemy je w miejscach gdzie nie będą one narażone na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych. Etykiety papierowe maja szerokie zastosowanie w dziedzinie oznakowania towarów w magazynach i towarów przeznaczonych do transportu.

Etykiety termotransferowe są dużo trwalsze od etykiet termicznych, są odporne na zarysowania, wilgoć i niskie temperatury. Cechują się wysoką jakością i trwałością, dają możliwość doboru odpowiedniego kleju do warunków w jakich mają być użytkowane.

Etykiety samoprzylepne foliowe stosujemy do oznaczania środków trwałych i wyrobów gotowych. Etykiety te można przykleić na tworzywa sztuczne o wysokiej i niskiej energii powierzchniowej, różnego typu metale, chropowate i zakrzywione powierzchnie zapewniając wysoką wytrzymałość przez wiele lat.

Dzięki dużej bazie wykrojników możemy Państwu zaoferować bogaty wybór etykiet samoprzylepnych o różnych rozmiarach.

Do zadruku proponujemy Państwu drukarki kodów kreskowych termiczne i termotransferowe firm Citizen, Zebra, Tohsiba, Argox, i wielu innych. Zapraszamy do naszego sklepu.

W celu podwyższenia trwałości etykiety z kodem kreskowym można zastosować naklejane dodatkowo, przeźroczyste etykiety zabezpieczające. Jest ona bardzo odporna na zadrapania i zdzieranie.

Poniższy film, prezentuje w jaki sposób wycina się etykiety na taśmie produkcyjnej.

Podział Etykiet ze względu na ich przeznaczenie:

Etykiety do oznaczenia produktów elektronicznych

etykieta do oznaczania urządzeń elektronicznych

Dobór odpowiednich etykiety do oznaczania różnego rodzaju płytek scalonych, lub krzemowych stosowanych w elektronice wymaga uwzględnienia pewnych właściwości etykiet. Takie etykiety mają być niewidoczne dla układu, w którym płynie napięcie, czasami występuje wysoka temperatura, również i środki chemiczne czy też pasty lutownicze. Dlatego zastosowanie etykiet dla układów scalonych musi poprzedzać odpowiednimi dobranymi etykietami.

Etykiety do oznaczenia środków trwałych

etykiety foliowePrzedewszystkim muszą to być tak dobrane etykiety, aby spełniały swoją rolę przez jak najdłuższy okres czasu. Zarówno w warunkach biurowych, magazynowych, narzędziowych ale również i budowlanych, laboratoryjnych, spedycyjnych i wiele innych. Wybór folii jest czynnikiem oczywistym, jeśli ma to spełniać swoją rolę przez długi okres czasu. Dobór kleju, jest już sprawą indywidualną, zależnie od powierzchni na których etykieta (zobacz nasz program do etykiet samoprzylepnych)  ma być przyklejana.

Etykiety magazynowe

Etykieta magazynowa

Etykiety które są stosowane najczęściej w magazynach, służą do oznaczania półek, regałów oraz innych elementów na których składowane są towary (zobacz także nasz program do obsługi magazynu). Zazwyczaj stosowane są 2 rodzaje etykiet w zależności od wysokości. Na wysokościach niskich do kilku metrów należy stosować etykiety białe, bądź matowe co zagwarantuje poprawny odczyt przez skaner kodów kreskowych dalekiego zasięgu – czytnik kodów kreskowych typu Lorax. Sytuacja zmienia się w przypadku wysokich odległości, gdzie skaner może mieć problem z poprawnym odczytem. Wtedy zastosowanie mają etykiety odblaskowe, które dzięki specjalnej powłoce dają możliwość odczytu ze znacznej odległości kod kreskowy na niej umieszczone. Do odczytu zaleca się wówczas przystosowane do tego odległościowe skanery kodów kreskowych.

Etykiety logistyczne

etykieta samoprzylepna logistyczna

Etykiety stosowane w logistyce, zazwyczaj są dość pokaźnych rozmiarów, a co za tym idzie potencjalnie mają większą szansę na zużycie poprzez ścieranie materiału. Doborem etykiety należy się sugerować poprzez zastosowanie materiału odpornego na ścieranie, co w przypadku etykiety foliowej jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dobór kleju nie może być również dziełem przypadku, gdyż po całkowitym odklejeniu etykiety, identyfikacja towaru jest niemożliwa, co będzie niosło za sobą straty materialne. Również aby druk się nie zacierał, należy stosować kalki żywiczne dzięki którym nadruk będzie czytelny nawet po “przejściach” Etykiety stosowane w logistyce, mają naniesiony szereg różnego rodzajów kodów kreskowych, ale zawsze można spotkać jeden uniwersalny tj GS1 który należy odczytywac skanerami wyposażonymi w czytnik laserowy, który potrafi taka informację skutecznie odczytać.

Etykiety transportowe

etykieta transportowa

Dzięki zastosowaniu drukarek przenośnych, etykiety mogą być drukowane praktycznie w każdym miejscu, gdzie wykonuje się pracę. Nie będzie potrzeby, aby zapisywać wszystkie informacje na kartce, jakie etykiety należy wydrukować po powrocie do biura. Zastosowanie przenośnych drukarek może mieć wszelakie zastosowanie, od drukowania paragonów , na drukowanie etykiet samoprzylepnych np. do dokumentów skończywszy. Dzięki technologiom łączności bezprzewodowej bez problemów możemy etykietę zaprojektować przy pomocy laptopa, bądź telefonu komórkowego lub kolektora danych. Funkcję taką umożliwia program BarTender Web Label

Etykiety zabezpieczające, plomby gwarancyjne typu VOID

etykieta VOID

Wbrew pozorom, możliwości zastosowania etykiet jest bardzo dużo. A odpowiedni dobór takiej etykiety lub plomby void jeszcze większy. Ze względu na mieszanki materiału, etykiety void mogą posiadać różne właściwości. Mogą one pozostawiać ślad na produkcie, w przypadku lekkiego zdrapania odkształcą się tak, iż powrót do naturalnej postaci jest niemożliwy. Również takie etykiety mogą być zastosowane np jednorazowo (w przypadku nadania numeru PIN) jednokrotne oderwanie folii zabezpieczającej powoduje akcję iż ponowne nawet szybkie nałożenie folii na etykietę będzie zgoła widoczne gołym okiem. Odpowiedni dobór takich etykiet, plomb uzależniony jest od potrzeb klienta, i jest to dokonywane indywidualnie.

Odbierz PDF - Jak ulepszyć gospodarkę narzędziową w Twojej firmie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymywania materiałów szkoleniowych i informacyjnych, również w postaci newslettera.
Zapoznałem się z Polityką prywatności i możliwością usunięcia moich danych z zasobów PWSK.

Materiały zostaną wysłane mailem