Zobacz nową wersję systemu Narzędziownia! Poznaj NARZĘDZIOWNIĘ 7.1

Data Matrix

Data Matrix jest to dwuwymiarowy kod kreskowy, zaprojektowany specjalnie do umieszczenia jak największej ilości informacji, na najmniejszej możliwej powierzchni.

Tworzą go czarno-białe pola ułożone w prostokąt lub kwadrat. Kod Data Matrix zawierający napis: Program Narzędziownia www.pwsk.pl.
Data Matrix
Kod Data Matrix może zawierać informacje cyfrowe lub literowe, aż do 2335 znaków długości. Poniżej zakodowany jest tekst o długości około 1000 znaków ASCII:
Data Matrix tekst
Do etykiety z kodem Data Matrix dodawana jest nadmiarowa ilość danych, dzięki czemu możliwy jest odczyt informacji nawet po jego częściowym uszkodzeniu. Korekcja błędów ECC200 jest zaawansowaną technologią kodowania znaków, odczytu i korekcji błędów. Nawet do 30% znaków może ulec zniszczeniu i kod Data Matrix dalej jest czytelny! Rozmiar kodu Data Matrix wynosi od 8×8 do 144×144 punktów i zależy od ilości zakodowanych informacji. Kod 2D jest tak mały, że jest możliwe upchanie w nimi kilkudziesięciu znaków alfanumerycznych na powierzchni kilku milimetrów kwadratowych. Najpopularniejsze zastosowania Data Matrix, to:
 • oznakowanie małych elementów
 • kodowanie informacji
 • śledzenie pozycji w magazynie
Kod Data Matrix może łatwo i szybko wydrukować drukarka kodów kreskowych. Dla zastosowań w przemyśle, kody 2D mogą być nanoszone bezpośrednio na materiale za pomocą lasera, urządzeń mikropunktowych, chemicznie lub nadrukowywane. Technologia ta nazywa się DPM – Direct Part Marking. Trwałe oznaczenie przedmiotu zapewnia trwałe oznaczenie, które powinno istnieć, przez cały czas użytkowania przedmiotu. Do odczytu kodu 2D Data Matrix służą czytniki (skanery wizyjne, imagery) wyposażone w kamerę z matrycą CCD, np. sprawdzony model Motorola Symbol DS6707, czy Motorola Symbol DS9808. Jakoś odczytu w dużej mierze zależy od zastosowanej optyki i systemu oświetlenia. Skanery takie nie wymagają konieczności bezpośredniego skierowania na odczytywany kod. Kody Data Matrix stają się także ostatnio popularne w telefonach komórkowych. Prosty program umożliwia bezbłędny odczyt wielu informacji takich jak adres www, numer telefonu, adres e-mail, czy notatkę tekstową. W magazynie, produkcji i narzędziowni główne zalety zastosowania kodów dwuwymiarowych Data Matrix to:
 • miniaturyzacja etykiety
 • często jedyna możliwość oznaczenia narzędzi
 • odporność na częściowe uszkodzenia
 • możliwość znakowania bezpośredniego (DPM – Direct Part Marking)
 • szybkość odczytu
 • eliminacja manualnego wprowadzania danych i ludzkich pomyłek
Etykieta z kodem Data Matrix, nazwą i indeksem materiałowym. Wymiary rzeczywiste: 34mm x 10mm
Etykieta Data Matrix

 • Przykładowy kod Data Matrix można wygenerować na stronie: Data Matrix
 • Pełna specyfikacja Data Matrix jest dostępna w organizacji GS1.

Wykorzystaj kod kreskowy w codziennej pracy

Poznaj nasze rozwiązania, które ułatwią Ci pracę dzięki wykorzystaniu kodów kreskowych.

Gospodarka magazynowa w firmie - darmowy ebook

Sprawdź czy
Program Narzędziownia
jest dla Ciebie!

 • Pobierz demo programu w wersji 7.0
 • Odbierz ebooka i poznaj wypróbowane praktyki zarządzania majątkiem.

Tak, chcę otrzymywać newsletter. W każdej chwili będę mógł się wypisać.