Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Data Matrix

Data Matrix jest to dwuwymiarowy kod kreskowy, zaprojektowany specjalnie do umieszczenia jak największej ilości informacji, na najmniejszej możliwej powierzchni.

Tworzą go czarno-białe pola ułożone w prostokąt lub kwadrat. Kod Data Matrix zawierający napis: Program Narzędziownia www.pwsk.pl.
Data Matrix
Kod Data Matrix może zawierać informacje cyfrowe lub literowe, aż do 2335 znaków długości. Poniżej zakodowany jest tekst o długości około 1000 znaków ASCII:
Data Matrix tekst
Do etykiety z kodem Data Matrix dodawana jest nadmiarowa ilość danych, dzięki czemu możliwy jest odczyt informacji nawet po jego częściowym uszkodzeniu. Korekcja błędów ECC200 jest zaawansowaną technologią kodowania znaków, odczytu i korekcji błędów. Nawet do 30% znaków może ulec zniszczeniu i kod Data Matrix dalej jest czytelny! Rozmiar kodu Data Matrix wynosi od 8×8 do 144×144 punktów i zależy od ilości zakodowanych informacji. Kod 2D jest tak mały, że jest możliwe upchanie w nimi kilkudziesięciu znaków alfanumerycznych na powierzchni kilku milimetrów kwadratowych. Najpopularniejsze zastosowania Data Matrix, to:
 • oznakowanie małych elementów
 • kodowanie informacji
 • śledzenie pozycji w magazynie
Kod Data Matrix może łatwo i szybko wydrukować drukarka kodów kreskowych. Dla zastosowań w przemyśle, kody 2D mogą być nanoszone bezpośrednio na materiale za pomocą lasera, urządzeń mikropunktowych, chemicznie lub nadrukowywane. Technologia ta nazywa się DPM – Direct Part Marking. Trwałe oznaczenie przedmiotu zapewnia trwałe oznaczenie, które powinno istnieć, przez cały czas użytkowania przedmiotu. Do odczytu kodu 2D Data Matrix służą czytniki (skanery wizyjne, imagery) wyposażone w kamerę z matrycą CCD, np. sprawdzony model Motorola Symbol DS6707, czy Motorola Symbol DS9808. Jakoś odczytu w dużej mierze zależy od zastosowanej optyki i systemu oświetlenia. Skanery takie nie wymagają konieczności bezpośredniego skierowania na odczytywany kod. Kody Data Matrix stają się także ostatnio popularne w telefonach komórkowych. Prosty program umożliwia bezbłędny odczyt wielu informacji takich jak adres www, numer telefonu, adres e-mail, czy notatkę tekstową. W magazynie, produkcji i narzędziowni główne zalety zastosowania kodów dwuwymiarowych Data Matrix to:
 • miniaturyzacja etykiety
 • często jedyna możliwość oznaczenia narzędzi
 • odporność na częściowe uszkodzenia
 • możliwość znakowania bezpośredniego (DPM – Direct Part Marking)
 • szybkość odczytu
 • eliminacja manualnego wprowadzania danych i ludzkich pomyłek
Etykieta z kodem Data Matrix, nazwą i indeksem materiałowym. Wymiary rzeczywiste: 34mm x 10mm
Etykieta Data Matrix

 • Przykładowy kod Data Matrix można wygenerować na stronie: Data Matrix
 • Pełna specyfikacja Data Matrix jest dostępna w organizacji GS1.

Wykorzystaj kod kreskowy w codziennej pracy

Poznaj nasze rozwiązania, które ułatwią Ci pracę dzięki wykorzystaniu kodów kreskowych.