Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Kod kreskowy EAN-13

Standardy kodowania informacji – kod kreskowy EAN-13

Kod kreskowy EAN-13 (European Article Numbering) zaczął dynamicznie rozpowszechniać się w handlu detalicznym, hurtowym i w magazynach od 1974 roku. Na prawie każdym produkcie dostępnym w supermarkecie widnieje dzisiaj właśnie EAN-13. Używa się go do nadawania unikalnych numerów produktom oraz ich producentom.

Przykład kodu kreskowego w standardzie EAN-13:
kod kreskowy ean-13

Budowa kodu EAN-13

Kod kreskowy EAN-13 zbudowany jest następująco:

Kreska oznaczająca START.
Początkowe trzy cyfry EAN-13 oznaczają kod kraju, w którym dany produkt został wyprodukowany (Polska posiada kod 590 nadany przez organizację zarządzającą kodami kreskowymi – GS1).
Kolejne cztery cyfry oznaczają kod producenta.
Pozostałe pięć cyfr identyfikuje produkt.
Ostatnia, trzynasta cyfra, to obowiązkowa cyfra kontrolna.
Kreska znacząca STOP.

Gdzie używa się kodu kreskowego EAN-13?

Najpowszechniejszym zastosowaniem kodu EAN-13 jest znakowanie produktów i przypisywanie im zakodowanej informacji o producentach. Standard ten można jednak z powodzeniem zastosować także w innych celach wewnątrzfirmowych jak identyfikacja majątku, asortymentu magazynowego czy remanent z programem do inwentaryzacji.

Jak wygenerować kod EAN-13?

Kody kreskowe dowolnego standardu są tworzone automatycznie za pomocą specjalnych generatorów po wprowadzeniu do nich informacji w postaci ciągu cyfr. Generatory są na tyle powszechne, że włącza się je do różnego rodzaju programów jako jedna z ich funkcji. Takimi programami są na przykład Narzędziownia (do zarządzania majątkiem firmy i jego ewidencją) czy Szybka Inwentaryzacja. Można również skorzystać z programu do projektowania etykiet.

Wygenerowane kody kreskowe drukuje się następnie na specjalne etykiety przy pomocy drukarek kodów kreskowych.

Jak odczytać kod kreskowy EAN-13?

Odczyt kodu kreskowego możliwy jest tylko z pomocą odpowiedniego skanera kodów kreskowych i oprogramowania lub aplikacji, która wyświetli zakodowany numer.

Wykorzystaj kod kreskowy w codziennej pracy i inwentaryzacji.