Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Bezobsługowe Systemy Parkingowe – Szlabany – Automatyka | RFID

Bezobsługowe systemy parkingowe RFID przy użyciu technologii zbliżeniowej RFID znalazły swoje zastosowanie na parkingach należących do większych i mniejszych osiedli mieszkaniowych, w biurowcach i na terenach przemysłowych.

Jeżeli jesteś właścicielem lub administratorem powyższych i zastanawiasz się nad redukcją kosztów związanych z obsługą parkingów, odzyskaniem powierzchni parkingowej i kontrolą wjazdu – sprawdź ile możesz zyskać na instalacjach takiego automatycznego systemu parkingowego sterowanego czytnikiem RFID.

Opisywany system parkingowy dostosowany jest do pracy w trybie abonamentowym. Działa doskonale na osiedlach zamkniętych i parkingach przyzakładowych, w których obrębie poruszają się samochody posiadające przepustki. System nie jest stworzony z myślą o parkingach, do których wjazd wiąże się z kasowaniem biletów, takich jak parkingi przy dworcach, sklepach, czy lotniskach.

Czytaj również automatyczny system parkingowy. Czytniki do szlabanów.

bezobsługowe systemy parkingowe, szlabany automatyczne i centrala sterująca

Zalety zastosowania RFID w systemach parkingowych

Dzięki zastosowaniu technologii RFID, system parkingowy jest praktycznie bezobsługowy. Osoba wjeżdżająca na teren parkingu musi mieć w aktywną kartę zbliżeniową RFID dalekiego zasięgu  (w pojeździe w pobliżu szyby) lub naklejoną specjalną etykietę na przedniej szybie pojazdu.

W chwili gdy, system parkingowy odczytują aktywny znacznik, centrala sterująca zezwala na wjazd, podnosząc szlaban lub otwierając bramę wjazdową. Użytkownik nie musi nawet wysiadać z pojazdu ani otwierać szyby celem zbliżenia karty do czytnika.

W innym przypadku wjazd na teren parkingu jest niemożliwy bez zezwolenia osoby nadzorującej, np. pracownika ochrony.

Przykład naklejki RFID przyklejonej na przedniej szybie, odczytywanej przez czytnik parkingowy dalekiego zasięgu.

etykieta na szybkę pojazdu, kontrola wjazdu, system parkingowy

Tag RFID UHF naklejany na szybie pojazdu ma tą przewagę nad kartą, że  praktycznie niemożliwe jest jego usunięcie bez uszkodzenia znacznika. Daje to możliwość dokładniejszej kontroli użytkowników parkingu, uniemożliwiając pożyczanie karty zbliżeniowej innemu kierowcy.  Odciąża także użytkownika pojazdu każdorazowego zbliżania karty do szyby pojazdu przy wjeździe, na co pozwalają bezobsługowe systemy parkingowe.

Bezobsługowy system parkingowy – korzyści finansowe i wygoda

Instalacja systemu na płatnym parkingu osiedlowym umożliwia całkowitą ściągalność opłat. Jeżeli osoba korzystająca z parkingu nie zapłaciła opłaty miesięcznej, a minął termin ważności, karta zbliżeniowa (lub chip RFID) zostaje zablokowana w systemie i  uniemożliwia wjazd na parking.

parking kontrola dostępu, bezobsługowe systemy parkingowe

Firma PWSK dostarcza sprawdzone bezobsługowe systemy parkingowe:

  • bezawaryjne szlabany kontroli dostępu, które minimalizują ryzyko napraw ze względu na zużycie szlabanu,
  • czytniki dalekiego zasięgu do parkingu,
  • dodatkowe akcesoria bezpieczeństwa takie jak pętla indukcyjna, kolczatka, oświetlenie, sygnalizacja,
  • możliwe jest uruchamianie szlabanu za pomocą kart bliskiego zasięgu (HF), szyfratora, przycisku i pilota rejestrowalnego,
  • rozbudowa systemu o dodatkowe oprogramowanie kontroli dostępu, rejestracji wjazdu lub wejścia.

Zobacz w sklepie RFID z czego budować bezobsługowe systemy parkingowe

Dowiedz się również więcej – Systemy RFID.