Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Historia RFID

Historia RFID sięga czasów II Wojny Światowej. Wynaleziony w Wielkiej Brytanii system IFF (identification, friend or foe), służący do identyfikacji samolotów można śmiało nazwać poprzednikiem RFID.

Do wynalezienia RFID przyczyniły się również takie odkrycia jak wynalezione przez rosyjskiego naukowca Léona Theremina urządzenie do przesyłania dźwięku za pomocą fali radiowych, czy też zbudowany przez Harrego Stockmana układ przekaźnikowy zasilany polem elektromagnetycznym odbieranego sygnału.

Wczesną wersją w historii RFID był poprzednik systemu EAS, wprowadzony po raz pierwszy w latach 60. Namagnesowane kawałki metalu przymocowane do produktów były wykrywane przez detektor na wyjściu ze sklepu podobnie jak w dzisiejszych systemach antykradzieżowych.

Pierwsze urządzenie RFID przypominające te dzisiejsze, czyli przekaźnik radiowy z pamięcią, zostało wynalezione w 1971 i opatentowane w Stanach Zjednoczonych przez Mario Cardullo w 1973 roku. Był to pasywny tag zasilany polem elektromagnetycznym sygnału z 16 bitową pamięcią. W 1973 roku bracia Freyman zademonstrowali system pracujący na częstotliwości 915 MHz, który wykorzystywany jest do dziś przez większość tagów UHF. Pierwszym w pełni sprawnym systemem w historii RFID był Tris, wprowadzony przez firmę Texas Instruments w latach 70 ubiegłego wieku, który funkcjonuje do dziś.

Technologia RFID wciąż ewoluuje. Miniaturyzacja, zwiększenie pamięci tagów oraz dodawanie im różnych nowych funkcjonalności (np. pomiar temperatury) powodują, że znajdują one coraz to nowsze zastosowania.