• biuro@pwsk.pl
 • +48 32 279 17 83
Brak produktów w koszyku.

EAS

EAS (Electronic Article Surveillance), to technologia wynaleziona w celu przeciwdziałania kradzieżom w sklepach i innych punktach sprzedaży detalicznej. Specjalne znaczniki o niewielkich rozmiarach są przyklejane lub w inny sposób przymocowywane do produktu. Gdy nie zostaną usunięte lub zdezaktywowane wykrywa je bramka lub inny system detekcyjny sygnalizując alarm.

brakmki systemu eas - system przeciwkradzieżowy

Ze względu na zasadę działania wyróżniamy kilka typów znaczników EAS:

 • Magnetyczne. Tworzą go dwa paski – jeden z metalu, drugi z ferromagnetyka. Znacznik EAS poddawany jest działaniu pola magnetycznego o niskiej częstotliwości. Na podstawie jego odpowiedzi określa się czy tag jest aktywny czy nie. Aktywacja polega na demagnetyzacji ferromagnetyka. Znaczniki te są dość tanie – stosuje się je głównie w punktach sprzedaży detalicznej.
 • Akustyczno-magnetyczne. Zasada działania tych znaczników jest bardzo podobna do znaczników magnetycznych, z tą różnicą, że podczas wykrywania aktywności czynnikiem EAS pobudzającym jest sygnał dźwiękowy o bardzo wysokiej częstotliwości (niesłyszalny dla ludzkiego ucha).
 • Radiowe. W największym uproszczeniu obwód LC (cewka, kondensator). Znaczniki te rezonują, gdy znajdą się w polu o określonej częstotliwości. Dezaktywuje się je poprzez zniszczenie kondensatora silnym polem elektromagnetycznym.
 • Mikrofalowe. Stałe znaczniki EAS zbudowane z diody połączonej z mikrofalową i elektrostatyczną anteną. Antena detektora emituje pole o niskiej częstotliwości oraz pole mikrofalowe. Znacznik przekazuje kombinację sygnałów odebranych przez obie anteny i w ten sposób wywołuje alarm. Stosowane są najczęściej w sklepach z odzieżą. Znaczników tych nie da się zdezaktywować, są również droższe od innych.

klipsy systemu eas - system przeciwkradzieżowy

By wdrożyć w handlu ystem EAS, poza znacznikami na produktach potrzebny jest detektor (np. bramka), oraz dezaktywator, lub w przypadku znaczników stałych urządzenia do usuwania ich. Ciekawostką jest, że wiele dezaktywatorów i urządzeń do usuwania tagów ma wmontowany znacznik w środku, tak by wykryto wniesienie takiego urządzenia przez nieupoważnioną osobę (w domyśle złodzieja) przy wejściu do sklepu lub innego punktu sprzedaży. Ważnym zagadnieniem jest wybór rodzaju technologii EAS optymalnej do konkretnej branży handlowej i celu.

Połączenie systemu EAS z technologią RFID UHF

SmartPIN – najnowsze rozwiązanie dla branży odzieżowej umożliwiające sprzedawcom detalicznym na skorzystanie z dobrodziejstw systemu EAS (system antykradzieżowy) jak i RFID UHF (radiowe znaczniki zbliżeniowe wysokiej częstotliwości) bez konieczności zmiany istniejącego (wdrożonego i zainstalowanego) już systemu EAS.

Znacznik SmartPIN jest kompatybilny zarówno z klipsami działającymi w systemach EAS AM (akustyczno – magnetyczne) jak i RF (systemy radiowe). Pozwala na szybkie wdrożenie nowoczesnej technologii RFID UHF bez ujemnego wpływu na istniejący w sklepie system przeciwkradziezowy EAS. Wdrożenie jest wyjątkowo proste i polega na wymianie pinezki klipsu EAS na nowy z zabudowanym wewnątrz tagiem RFID UHF.

Korzyści wynikające z zastosowania SmartPIN:

 • możliwość wystawiania paragonów fiskalnych przez skanowanie tagów RFID zamiast kodu kreskowego
 • łatwe i szybkie rozszerzenie istniejącego systemu EAS o RFID UHF
 • niski koszt wdrożenia rozwiązania
 • brak wpływu na istniejący system EAS
 • wysoka wydajność – odczyt z odległości od 1 do 4 metrów (urządzenie mobilne z czytnikiem RFID UHF)
 • rozwiązanie przyjazne środowisku – możliwość wielokrotnego użycia (nawet przez 10 lat)
 • wyeliminowanie kodu kreskowego – możliwość skanowania wielu produktów w 1 sekundzie
 • zapewnienie ciągu dostaw – możliwość błyskawicznej inwentaryzacji na koniec pracy sklepu

SmartPIN (EAS+RFID UHF)

Połączenie klipsa systemu EAS z znacznikiem zbliżeniowym RFID UHF – idealne rozwiązanie dla sklepów.
Zobacz w sklepie RFID

Chainway C5000W-U UHF

Najpopularniejszy w ofercie, wytrzymały i wszechstronny kolektor danych z możliwością odczytu tagów RFID UHF
Zobacz w sklepie RFID

System Strażnik RFID UHF

Najnowszy produkt firmy PWSK pozwalający na zabezpieczenie wszelkich przedmiotów lub dokumentów przed kradzieżom.
Zobacz w sklepie RFID

Gospodarka magazynowa w firmie - darmowy ebook

Sprawdź czy
Program Narzędziownia
jest dla Ciebie!

 • Pobierz demo programu wersję 3.8
 • Pobierz ebooka i poznaj wypróbowane praktyki zarządzania majątkiem.