Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Monitorowanie pracowników i ewakuacja RFID

Zadbaj o bezpieczeństwo pracowników i kontroluj ich przemieszczanie w czasie ewakuacji

Odpowiedzialność pracowników za sprzęt i majątek firmy
Przy dużej liczbie pracowników w firmie trudno jest wszystko kontrolować, obliczać rzeczywisty czas pracy, zabezpieczać dostęp do stref wrażliwych i dbać o bezpieczeństwo wszystkich podwładnych.

Automatyczne śledzenie produkcji

Technologia RFID daje Ci jednak do dyspozycji narzędzia, które automatycznie i dyskretnie zarejestrują wszystkie cenne informacje, pozwalają np. na nadzór ewakuacji. Oparty o RFID system śledzenia i lokalizacji pracownika w firmie pozwoli Ci na:
Monitoring w punkcie zbiórki ewakuacji, który zarówno przyspiesza próbną ewakuację, jak i zwiększa bezpieczeństwo w trakcie prawdziwego pożaru,
Monitoring osób na stanowisku pracy,
Zliczanie pracowników/gości przebywających na terenie zakładu,
Kontrolę miejsc, które pracownik odwiedza podczas godzin pracy,
Alarmowanie w sytuacjach, gdy pracownik przebywa na stanowisku przypisanym komu innemu,
Zorganizowanie bezkolizyjnego ruchu na terenie zakładu,
Kontrolę dostępu dalekiego zasięgu, np. w ruchu pojazdów lub wózków widłowych.

Jak kontrolować pracowników w firmie z pomocą RFID?

Często zdarza się, że dzwonimy do pracownika z pilnym pytaniem, ale nikt nie podnosi słuchawki i rozpoczynają się czasochłonne poszukiwania, w czasie których prace stoją w miejscu.

Jeżeli pracownik nagminnie opuszcza swoje stanowisko pracy, system kontroli pracowników RFID jest w stanie to wykryć i wykazać na raporcie.

Bezdotykowy System Kontroli Pracowników na bieżąco monitoruje, gdzie znajduje się pracownik, przedstawiając to na 2 sposoby:

1. Podaje informacje, gdzie aktualnie przebywa dany pracownik, gdzie był ostatnio widziany i jakie jeszcze miejsca odwiedził tego dnia.

2. Na schemacie dowolnego piętra symbolicznie przedstawi pracowników oraz ich ostatnie odnotowane miejsce przebywania.

Zbliżeniowa kontrola przemieszczania się osób – oprogramowanie przedstawia pracowników na swoich miejscach pracy.

Śledzenie, lokalizacja w firmie i kontrola pracowników tagami RFID UHF. Program do kontroli pracowników

System zaznacza nieobecność pracownika na swoim miejscu pracy kolorem czerwonym.

Śledzenie, lokalizacja w firmie i kontrola pracowników tagami RFID UHF. system kontroli pracowników

Rejestracja i zbliżeniowa kontrola czasu pracy pracowników w firmie

Program do kontroli pracowników śledzi i archiwizuje dane. Udostępnia na bieżąco zestawienia i statystyki o pracowniku pozwalające na:
  • określenie czasu spędzonego przy stanowisku pracy,
  • określenie czasu spędzonego poza stanowiskiem pracy,
  • monitoring obecności w strefie socjalnej, w stołówce, w palarni,
  • ustalenie godziny przyjścia i odejścia od stanowiska pracy.
System śledzenia pracowników i rejestracji czasu pracy na poszczególnych stanowiskach roboczych działa w oparciu o: Dzięki rejestracji przemieszczających się osób za pomocą bramek RFID odczyt jest swobodny. System nie wymusza przykładania karty do czytnika, wystarczy przejście korytarzem lub przez drzwi. Zdarzenia odczytane przez czytniki kart zbliżeniowych RFID UHF zapisywane są w bazie danych SQL i gotowe do analizy w programie zarządzającym. Wdrożenie systemu i świadomość kontroli wśród pracowników wyraźnie podnosi wydajność pracy całego zespołu, a koszt wdrożenia zwraca się w ciągu kilku miesięcy.

Bezpieczna ewakuacja pracowników z zakładu dzięki RFID

Ewakuacja zakładu to najczarniejszy scenariusz jaki może nas spotkać, ale nawet w tym wypadku liczyć można na technologię RFID. Tym bardziej musisz być na to przygotowany i pozwolić całemu personelowi bezpiecznie opuścić zagrożony teren. Automatyzacja procesu ewakuacji ułatwi organizację i pozwoli zapanować nad chaosem organizacyjnym.

Tylko skąd mieć pewność, że wszyscy są bezpieczni w punktach zbiórki?

Jeżeli odpowiadasz za przebieg ewakuacji, a w konsekwencji za życie osób, to musisz znaleźć szybki i pewny sposób na weryfikację pomyślnej ewakuacji. Jasną informację o tym kto jest już bezpieczny, a kto może jeszcze przebywać na terenie zakładu.

System nadzoru ewakuacji RFID opracowany przez firmę PWSK, dzięki licznym testom gwarantuje bezpieczną ewakuację.

Co równie istotne, system kilkukrotnie przyspiesza cały proces, dzięki czemu pracownicy po próbnej ewakuacji mogą szybko wrócić do swoich obowiązków.

Swoją skuteczność system zawdzięcza:

  • odpowiednim identyfikatorom osobowym dalekiego zasięgu,
  • instalacji bramek odczytujących wszystkie identyfikatory RFID, nawet w szybko przemieszczającej się, zwartej grupie osób
  • oprogramowaniu, które na bieżąco podaje nazwiska osób, które jeszcze nie zostały wykryte.
Wspomaganie ewakuacji RFID to nowoczesny sposób na usprawnienie tej bardzo ważnej procedury zarówno w czasie przeprowadzania obowiązkowych prób jak i w razie nieoczekiwanej potrzeby ewakuacji w Twojej firmie. Przeprowadzisz ją znacznie szybciej i łatwiej.

Bezpieczeństwo pracowników. Wykrywanie kolizji z pojazdami

Systemy oparte na RFID są także stosowane do organizacji i zwiększenia bezpieczeństwa ruchu wewnątrzzakładowego.

Zapewniając bezpieczny i płynny ruch pojazdów po zakładzie sprawiasz, że pracownicy mają większy komfort pracy, a wydajność procesów rośnie. Co więcej, zabezpieczasz się przed ryzykiem pozwów o odszkodowania w razie wypadków spowodowanych niedostateczną kontrolą ruchu pojazdów w zakładzie produkcji.

Podniesienie bezpieczeństwa ruchu pracowników i wózków widłowych na przykładzie wdrożenia w fabryce Nestle

Zakład przemysłowy Nestle w Nałęczowie, produkujący butelkowane wody mineralne zastosował bardzo ścisłą kontrolę wszystkich swoich dróg wewnętrznych. Pracownicy są zabezpieczeni automatycznie zamykającymi się szlabanami w momencie zbliżania się wózka widłowego. Równocześnie, szlabanami blokowany jest ruch nadjeżdżającego wózka.
1
System RFID, dzięki zastosowaniu specjalnych czytników i anten RFID,  wykrywa poruszający się korytarzem wózek widłowy.
2
Wózek jest oznakowany za pomocą znacznika RFID dalekiego zasięgu.
3
Jeżeli w zabezpieczanym obszarze nie ma osób, system unosi szlaban, pozwalając na swobodny przejazd. A jeśli w strefie bezpieczeństwa znajdują się pracownicy, szlaban pozostaje zamknięty.
4

Pracownicy poruszający się pieszo są ostrzegani za pomocą sygnalizacji świetlnej, że w danym obszarze znajduje się wózek widłowy.

Zadaniem wdrożenia systemu identyfikacji wózków widłowych w zakładzie produkcyjnym było podniesienie bezpieczeństwa pracowników i zabezpieczenie przed wystąpieniem wypadków w miejscach ewentualnych kolizji. 

Taka podwójna kontrola dostęp dalekiego zasięgu wprowadzona i w zakładzie Nestle, znacznie poprawiła bezpieczeństwo pracy i ograniczyła wypadki. 

Technologia RFID - przeczytaj przydatne artykuły

Pobierz poradnik, żeby poznać: