Czytniki RFID (3 rodzaje i najlepsze zastosowania)

Czytniki RFID to urządzenia wyposażone są w antenę nadawczo-odbiorczą potrafiące odczytać i zapisać dane w znaczniku RFID. Czytniki RFID umożliwiają budowę systemu RFID, który pomaga rozwiązać problemy z monitorowaniem towarów, majątku oraz pracowników.

Zobacz pełną ofertę czytników RFID w sklepie PWSK.pl

Czytnik z anteną RFID do identyfikacji tagów

Rodzaje i zastosowania czytników RFID USB

Rodzaj czytnika RFID Zasięg Typowe zastosowanie
Czytniki RFID biurkowe 1–5cm Odczyt kart RFID LF (Unique 125kHz), HF (Mifare) i UHF, identyfikacja osób, autoryzacja dostępu do programu, ewidencja dokumentów, identyfikacja pacjentów, wydawanie posiłków, obsługa pralni, rejestracja czasu pracy, program do obsługi konferencji
Stacjonarne bramy RFID 1–15m Odczyt tagów RFID, identyfikacja przedmiotów, magazyn, handel detaliczny, logistyka, produkcja, handel, obsługa pralni
Przemysłowe czytniki RFID 1–12m Odczyt znaczników RFID na produktach, maszynach, identyfikacja urządzeń, pojazdów, maszyn, kontrola przepływu towarów, surowców i materiałów, monitoring produkcji, kontrola ruchu na zakładzie
Kolektory danych RFID (terminal RFID) 0,3–5m Odczyt kart, tagów i breloczków RFID, identyfikacja osób, identyfikacja przedmiotów, obsługa magazynu, handel hurtowy i detaliczny, logistyka, produkcja, inwentaryzacja, ewidencja dokumentów, identyfikacja pacjentów, obsługa konferencji.

Przykładowe czytniki RFID wykorzystywane w projektach

W zależności od rodzaju wdrażanego rozwiązania i warunków, w jakich będzie zastosowana technologia RFID, wykorzystuje się różne rodzaje czytników.

1

Czytnik RFID USB - do kart zbliżeniowych Unique lub Mifare

Czytnik RFID Unique Mifare USBCzytnik RFID USB najczęściej stosuje się do identyfikacji pracowników, np. pobierających narzędzia (ewidencja narzędzi w firmie), do identyfikacji wyposażenia, dokumentów, akt czy autoryzacji dostępu do komputera.

Z powodzeniem można go zastosować również jako czytnik kart zbliżeniowych RFID, eliminujący drukowanie dowodów wydania lub papierowych kwitów (“podpis elektroniczny”).

Sposób działania
W momencie pojawienia się w zasięgu karty RFID lub breloczka RFID, czytnik zbliżeniowy RFID automatycznie odczytuje zapisane w nich dane. Odczyt potwierdzany jest wyraźnym sygnałem dźwiękowym i zapaleniem diody.

2

Czytnik wielokanałowy RFID UHF

Czytnik wielokanałowy RFID UHFCzytnik wielokanałowy można wykorzystać wszędzie tam, gdzie rejestruje się ruch osób lub przedmiotów. Czytniki te są wyposażone w anteny RFID, dzięki czemu emitowane dale obejmują zasięgiem przejścia, bramy wjazdowe lub punkty na linii produkcyjnej.

Zastosowania stacjonarnego czytnika RFID UHF (wielokanałowego)

rejestracja wejścia i wyjścia towarów, obsługa magazynu (sprawdź nasze programy do magazynowania),
rejestracja produkcji,
nadzór nad dokumentami i wyposażeniem w firmie, rejestracja przemieszczania się przedmiotów pomiędzy pomieszczeniami,
monitorowanie przemieszczania się osób.

Zintegrowany z anteną wielokanałowy czytnik RFID UHF pomaga zabezpieczyć oraz śledzić przepływ palet, kontenerów, opakowań i towarów.

Czytnik umożliwia również zbudowanie bramki RFID, która nie tylko kontroluje przepływy, ale eliminuje również nieautoryzowane wynoszenie oznakowanego asortymentu ze wskazanych pomieszczeń.

3

Kolektor danych RFID z czytnikiem

Kolektor danych RFID UHF - czytnik Chainway C72Kolektor danych RFID charakteryzuje się bardzo poręcznymi wymiarami, dzięki czemu może być wykorzystywany jako mobilny czytnik RFID. Działa jak każde inne urządzenie mobilne (wbudowana bateria), a ponadto jest wyposażony w antenę RFID, która odczytuje dane z tagów.

Kolektory danych najczęściej pracują obecnie w oparciu o system Android i wykorzystują specjalistyczne oprogramowanie, na przykład aplikację magazynową Mobilna Narzędziownia.

Zastosowanie mobilnego kolektora danych RFID

Mobilne kolektory RFID najczęściej są wykorzystywane do obsługi magazynów, pralni, dostaw i kompletacji asortymentu, czy również do identyfikacji towarów i osób. Kolektory danych cieszą się również ogromną popularnością w procesach inwentaryzacji, ponieważ znacznie przyspieszają ten proces.

4

Przemysłowe czytniki RFID

Przemysłowe czytniki RFID są używane najczęściej przez firmy produkcyjne, budowlane i logistyczne. Pomagają identyfikować przepływy towarów, urządzeń i majątku. Ich zasięg wynosi zwykle od 1 do 12 metrów, w zależności od sytuacji i rodzaju czytnika.

Przemysłowe rozwiązania RFID są tworzone z wykorzystaniem czytników RFID UHF. Raczej nie stosuje się standardów Mifare czy Unique ze względu na mały zasięg odczytu.

Czytniki RFID w przemyśle mają za zadanie identyfikować i monitorować produkcję, procesy logistyczne i magazynowe, przepływy surowców, materiałów, produktów i towarów, a także wspomagać efektywne zarządzanie majątkiem przedsiębiorstwa. Występują w różnych odmianach i mogą być stosowane zarówno w warunkach wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Zobacz czytniki RFID dostępne w naszej ofercie

Jeśli potrzebujesz sprawdzonego czytnika RFID, zobacz najpopularniejsze modele w naszym sklepie. Możesz również skontaktować się z nami, aby dobrać czytnik RFID na podstawie Twoich indywidualnych wymagań.

Pomożemy Ci wybrać czytnik RFID

Zobacz czytniki RFID w naszym sklepie, albo skontaktuj się z nami po więcej informacji.

Tak, chcę otrzymywać newsletter. W każdej chwili będę mógł się wypisać.