Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Technologia RFID w logistyce

Jak wykorzystać RFID w logistyce? Zobacz praktyczne zastosowanie identyfikatorów RFID.

System RFID narzędziownia

Kody kreskowe coraz częściej wypierane są przez technologię RFID. Technologia identyfikacji oparta na falach radiowych feruje znacznie bardziej wydajne rozwiązania, które w dodatku łatwo automatyzować.

W logistyce następcą standardowej etykiety logistycznej z kodem kreskowym GS1 jest etykieta z dodatkowym chipem RFID. Są to etykiety RFID pasywne, czyli zasilane przez pole elektromagnetyczne wytwarzane przez czytnik. Innymi słowy – nie posiadają wbudowanej baterii zasilającej (przeczytaj więcej o rodzajach tagów: Tagi RFID).

Etykiety logistyczne RFID

Etykiety logistyczne RFID przechowują znacznie więcej informacji niż jest w stanie pomieścić kod kreskowy. Odczytywanie tagów nie wymaga precyzyjnego namierzania czytnika, ponieważ odczyt jest zbliżeniowy za pomocą fal radiowych. To duże udogodnienie, ułatwiające i przyśpieszające pracę. Możliwość czytania nawet 200 tagów jednosześnie, znacząco wpływa na szybkość identyfikacji towaru.

Etykieta logistyczna RFID UHF
Chip etykieta RFID Smartrac Frog 3D
Przykłady etykiet RFID, które mogą być wykorzystane w logistyce.

Po co wykorzystywać RFID w logistyce?

Technologia RFID znajduje zastosowanie, gdy priorytetem jest czas i dokładność. Dzięki jej wykorzystaniu można znacznie przyspieszyć procedury przyjęcia lub wydania towarów na magazyn.

Operator nie musi celować skanerem w każdą etykietę produktu w celu przeczytania kodu. Przy zastosowaniu odpowiednich znaczników radiowych RFID i oprogramowania wystarczy, że znajdzie się w pobliżu.

RFID posiada dodatkowo wiele innych możliwości, takich jak dodawanie nowych danych do tagu w trakcie procesu logistycznego, czy też zabezpieczenia przed kradzieżą i fałszerstwem.

Technologia RFID w logistyce – automatyzacja logistyki

Etykiety logistyczne RFID przechowują znacznie więcej informacji niż jest w stanie pomieścić kod kreskowy. Odczytywanie tagów nie wymaga precyzyjnego namierzania czytnika, ponieważ odczyt jest zbliżeniowy za pomocą fal radiowych. To duże udogodnienie, ułatwiające i przyśpieszające pracę. Możliwość czytania nawet 200 tagów jednosześnie, znacząco wpływa na szybkość identyfikacji towaru.

Automatyzacja ogranicza czas pracy – technologia RFID eliminuje uciążliwą cechę kodu kreskowego –  konieczność precyzyjnego celowania przy odczycie. Dzięki temu możliwa jest automatyzacja skanowania informacji, np. do rejestracji przepływu produktów na każdym etapie produkcji i transportu. Etykiety RFID mogą być skanowane bez wyciągania przedmiotów z pojemników i kartonów.

Skuteczność w każdych warunkach – radiowe chipy RFID ukryte bezpiecznie w szczelnych obudowach, są odporne na wodę, olej, zabrudzenie oraz niskie i wysokie temperatury.

Wysokie ROI – zwrot z inwestycji – etykiety logistyczne RFID GS1 zgodne ze standardem EPCglobal® nie wymagają baterii zasilającej. Dzięki temu zapewnią taką samą, wysoką skuteczność odczytu.

Bezpieczeństwo danych – kod kreskowy każdy może odczytać i skopiować. Dostęp do chipa RFID można zabezpieczyć bezpiecznym hasłem.

Zastosowania RFID w logistyce i w łańcuchu dostaw

RFID znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach logistyki. Logistyka opakowań zwrotnych to nie tylko znakowanie przesyłek i szybka identyfikacja dostaw. Program do opakowań pozwala na śledzenie różnego rodzaju informacji na różnych etapach życia produktu.
Produkcja  znakowanie surowców i wyrobów zabezpiecza przed kosztownymi pomyłkami. Logistyka produkcji dostarcza wiedzę o etapie produkcji, wymaganym przebiegu procesu technologicznego, wyprodukowanej ilości wyrobów. Przebieg i czas produkcji przekazuje do systemu ERP.
Handel i zaopatrzenie – zapasy magazynowe, lokalizacja towarów podczas transportu.
Ewidencja opakowań zwrotnych – opakowania muszą być śledzone i wracać z powrotem na czas do producenta. Program do opakowań zwrotnych zapewnia dokładną ewidencję i obniża koszty produkcji.
Magazyn – sprawna rejestracja przyjęcia i wydania towaru. Łatwiejsza lokalizacja towaru w magazynie. Automatyzacja logistyki przyjęć, przesunięć i wydań dzięki bramkom RFID.
Opakowania zwrotnezarządzanie opakowaniami zwrotnymi jest znacznie efektywniejsze i bardziej ekologiczne. RFID ogranicza straty finansowe i generowanie niepotrzebnych odpadów. Logistyka opakowań zwrotnych z RFID jest znacznie łatwiejsza i efektywniejsza.
Spedycja i transport kolejowy, morski – śledzenie pojemników zbiorczych, palet i kontenerów eliminuje pomyłki. Każde wydanie i przyjęcie jest rejestrowane przez bramki RFID lub za pomocą czytników mobilnych.
Transport drogowy – kontrola wjazdu na teren zakładu za pomocą automatycznych  systemów parkingowych. Naliczanie opłat na autostradach.