RFID w logistyce? Czym zaskoczy nas technologia XXI wieku? Kody kreskowe coraz częściej wypierane są przez technologię RFID. Mimo że droższa, oferuje o wiele bardziej wydajne rozwiązania, które łatwo automatyzować.

W logistyce następcą standardowej etykiety logistycznej z kodem kreskowym GS1 jest zadrukowana etykieta z dodatkowym chipem RFID.

Chip, to antena i system mikroprocesorowy przeznaczony do przechowywania, zapisu i odczytu oraz wysyłania i odbierania danych. Układ zasilający nie jest konieczny. Tagi tzw. pasywne, zasilane są przez pole elektromagnetyczne wytwarzane przez czytnik. Tagi aktywne, posiadają własne zasilanie, co znacząco zwiększa zasięg odczytu, ale niekorzystnie wpływa na rozmiary tagu.

Etykiety logistyczne RFID umożliwiają przechowywanie bardzo dużej ilości informacji na stosunkowo małej powierzchni, którą zajmuje tag, znacznie więcej niż jest w stanie pomieścić jakikolwiek kod kreskowy. Odczytywanie tagów nie wymaga skierowania czytnika, czy nawet jego widoczności (może być on np. wewnątrz opakowania, obudowy), wystarczy że znajdzie się w zasięgu – to duże udogodnienie, dzięki któremu nie trzeba rozładowywać całkowicie, czy częściowo towaru podczas przyjęcia. Dodatkowo możliwość czytania wielu tagów naraz, znacząco wpływa na szybkość identyfikacji towaru.

technologia RFID w logistyce - etykieta logistyczna RFID GS1

Technologia RFID znajduje zastosowanie, gdy priorytetem jest czas.

Dzięki jej wykorzystaniu znacznie przyspieszyć można procedury przyjęcia materiałów na magazyn, wysyłki i inwentaryzacji.

Operator nie musi przykładać skanera do każdego produktu w celu przeczytania kodu. Przy zastosowaniu odpowiednich tagów i oprogramowania wystarczy, że znajdzie się w pobliżu odpowiedniej partii towaru i wczyta dane.

RFID posiada dodatkowo wiele innych możliwości, takich jak dodawanie nowych danych do tagu w trakcie procesu logistycznego, czy też zabezpieczenia przed kradzieżą i fałszerstwem. Technologia ta jest ciągle rozwijana i wdrażane są coraz to nowe jej zastosowania i funkcjonalności.

 

Technologia RFID w Logistyce – automatyzacja logistyki

  • Automatyzacja ogranicza czas pracy  – Technologia RFID eliminuje uciążliwą cechę kodu kreskowego –  konieczność precyzyjnego celowania przy odczycie. Dzięki temu możliwa jest automatyzacja skanowania informacji, np. do rejestracji przepływu produktów na każdym etapie produkcji i transportu. Etykiety RFID mogą być skanowane bez wyciągania przedmiotów z pojemników i kartonów. RFID odczytuje nawet kilkaset etykiet w przeciągu sekundy.
  • Skuteczność w każdych warunkach -Radiowe chipy RFID ukryte bezpiecznie w szczelnych obudowach,  są odporne na wodę, olej,  zabrudzenie oraz niskie i wysokie temperatury.
  • Wysokie ROI –  zwrot z inwestycji  – etykiety logistyczne RFID GS1 zgodne ze standardem EPCglobal® nie wymagają baterii zasilającej.  Dzięki temu zapewnią taką samą, wysoką skuteczność odczytu.
  • Bezpieczeństwo danych – kod kreskowy każdy  może odczytać lub skopiować. Dostęp do chipa RFID można zabezpieczyć hasłem.

kolektor-danych-1d-rfid-uhf-mobilny-magazynier-inwentaryzacja

 

RFID w logistyce i w łańcuchu dostaw – zastosowania

 

Produkcja – znakowanie surowców i wyrobów zabezpiecza przed kosztownymi pomyłkami.  Logistyka produkcji dostarcza wiedzę o etapie produkcji, wymaganym przebieg procesu technologicznego, wyprodukowanej ilości wyrobów. Przebieg i czas produkcji przekazuje do systemu ERP.

Handel i zaopatrzenie  –  zapasy magazynowe, lokalizacja towarów podczas transportu

Ewidencja opakowań  zwrotnymi – opakowania zwrotne muszą być śledzone i wracać z powrotem na czas do producenta.  Dokładna ewidencja jest niezbędna i obniża koszty produkcji.

Magazyn –  sprawna rejestracja przyjęcia i wydania towaru. Ułatwienie lokalizacji towaru w magazynie.   Automatyzowanie logistyki dzięki bramkom RFID.

Spedycja i transport kolejowy, morski – śledzenie pojemników zbiorczych, palet, kontenerów eliminuje pomyłki. Każde wydanie i przyjęcie jest rejestrowane  przez bramki RFID lub za pomocą czytników mobilnych.

Transport drogowy – kontrola wjazdu na teren zakładu za pomocą automatycznych  systemów parkingowych. Naliczanie opłat na autostradach.

Skanowanie pojemników zwrotnych kolektorem danych z czytnikiem RFID UHF.

RFID w logistyce, ewidencja opakowań zwrotnych

 

Pomagam firmom wdrażać oprogramowanie i systemy lepiej wykorzystujące ich majątek i czas pracy.

Pobierz PDF - Jak ulepszyć gospodarkę narzędziową w Twojej firmie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymywania materiałów szkoleniowych i informacyjnych, również w postaci newslettera.
Zapoznałem się z Polityką prywatności i możliwością usunięcia moich danych z zasobów PWSK.

Materiały zostaną wysłane mailem