Technologia RFID w logistyce

RFID w logistyce? Kody kreskowe coraz częściej wypierane są przez technologię RFID. Oferuje ona bardziej wydajne rozwiązania, które łatwo automatyzować.

W logistyce następcą standardowej etykiety logistycznej z kodem kreskowym GS1 jest etykieta z dodatkowym chipem RFID. Są one pasywne, zasilane są przez pole elektromagnetyczne wytwarzane przez czytnik.

Etykiety logistyczne RFID przechowują znacznie więcej informacji niż jest w stanie pomieścić kod kreskowy. Odczytywanie tagów nie wymaga precyzyjnego namierzania czytnika, ponieważ odczyt jest zbliżeniowy za pomocą fal radiowych. To duże udogodnienie, ułatwiające i przyśpieszające pracę. Możliwość czytania nawet 200 tagów jednosześnie, znacząco wpływa na szybkość identyfikacji towaru.

technologia RFID w logistyce - etykieta logistyczna RFID GS1

Technologia RFID znajduje zastosowanie, gdy priorytetem jest czas. Dzięki jej wykorzystaniu znacznie przyspieszyć można procedury przyjęcia lub wydania towarów na magazyn,

Operator nie musi celować skanera w każdą etykietę produktu w celu przeczytania kodu. Przy zastosowaniu odpowiednich znaczników radiowych RFID i oprogramowania wystarczy, że znajdzie się w pobliżu.

RFID posiada dodatkowo wiele innych możliwości, takich jak dodawanie nowych danych do tagu w trakcie procesu logistycznego, czy też zabezpieczenia przed kradzieżą i fałszerstwem.

Technologia RFID w logistyce – automatyzacja logistyki

  • Automatyzacja ogranicza czas pracy – technologia RFID eliminuje uciążliwą cechę kodu kreskowego –  konieczność precyzyjnego celowania przy odczycie. Dzięki temu możliwa jest automatyzacja skanowania informacji, np. do rejestracji przepływu produktów na każdym etapie produkcji i transportu. Etykiety RFID mogą być skanowane bez wyciągania przedmiotów z pojemników i kartonów.
  • Skuteczność w każdych warunkach – radiowe chipy RFID ukryte bezpiecznie w szczelnych obudowach, są odporne na wodę, olej, zabrudzenie oraz niskie i wysokie temperatury.
  • Wysokie ROI – zwrot z inwestycji – etykiety logistyczne RFID GS1 zgodne ze standardem EPCglobal® nie wymagają baterii zasilającej. Dzięki temu zapewnią taką samą, wysoką skuteczność odczytu.
  • Bezpieczeństwo danych – kod kreskowy każdy może odczytać i skopiować. Dostęp do chipa RFID można zabezpieczyć bezpiecznym hasłem.

Skanowanie pojemników zwrotnych kolektorem danych z czytnikiem RFID UHF.

RFID w logistyce, ewidencja opakowań zwrotnych

Zastosowania RFID w logistyce i w łańcuchu dostaw

Produkcja  znakowanie surowców i wyrobów zabezpiecza przed kosztownymi pomyłkami. Logistyka produkcji dostarcza wiedzę o etapie produkcji, wymaganym przebiegu procesu technologicznego, wyprodukowanej ilości wyrobów. Przebieg i czas produkcji przekazuje do systemu ERP.

Handel i zaopatrzenie – zapasy magazynowe, lokalizacja towarów podczas transportu.

Ewidencja opakowań  zwrotnymi – opakowania zwrotne muszą być śledzone i wracać z powrotem na czas do producenta. Dokładna ewidencja jest niezbędna i obniża koszty produkcji.

Magazyn – sprawna rejestracja przyjęcia i wydania towaru. Ułatwienie lokalizacji towaru w magazynie. Automatyzowanie logistyki dzięki bramkom RFID.

Spedycja i transport kolejowy, morski – śledzenie pojemników zbiorczych, palet i kontenerów eliminuje pomyłki. Każde wydanie i przyjęcie jest rejestrowane  przez bramki RFID lub za pomocą czytników mobilnych.

Transport drogowy – kontrola wjazdu na teren zakładu za pomocą automatycznych  systemów parkingowych. Naliczanie opłat na autostradach.

 

Przeczytaj także:

Darmowy ebook

Jak ulepszyć gospodarkę narzędziową w Twojej firmie

Kategorie

  • Zarządzanie majątkiem
  • Systemy RFID
  • Inwentaryzacja
  • Zarządzanie magazynem