W związku z zagrożeniem koronawirusem przeszliśmy w tryb pracy zdalnej, jednak nasza oferta i usługi pozostają bez zmian. Zapraszamy do kontaktu: +48 502 345 656.

Technologia RFID w logistyce

RFID w logistyce? Kody kreskowe coraz częściej wypierane są przez technologię RFID. Oferuje ona bardziej wydajne rozwiązania, które łatwo automatyzować. W logistyce następcą standardowej etykiety logistycznej z kodem kreskowym GS1 jest etykieta z dodatkowym chipem RFID. Są one pasywne, zasilane są przez pole elektromagnetyczne wytwarzane przez czytnik. Etykiety logistyczne RFID przechowują znacznie więcej informacji niż jest w stanie pomieścić kod kreskowy. Odczytywanie tagów nie wymaga precyzyjnego namierzania czytnika, ponieważ odczyt jest zbliżeniowy za pomocą fal radiowych. To duże udogodnienie, ułatwiające i przyśpieszające pracę. Możliwość czytania nawet 200 tagów jednosześnie, znacząco wpływa na szybkość identyfikacji towaru. technologia RFID w logistyce - etykieta logistyczna RFID GS1 Technologia RFID znajduje zastosowanie, gdy priorytetem jest czas. Dzięki jej wykorzystaniu znacznie przyspieszyć można procedury przyjęcia lub wydania towarów na magazyn, Operator nie musi celować skanera w każdą etykietę produktu w celu przeczytania kodu. Przy zastosowaniu odpowiednich znaczników radiowych RFID i oprogramowania wystarczy, że znajdzie się w pobliżu. RFID posiada dodatkowo wiele innych możliwości, takich jak dodawanie nowych danych do tagu w trakcie procesu logistycznego, czy też zabezpieczenia przed kradzieżą i fałszerstwem.

Technologia RFID w logistyce – automatyzacja logistyki

  • Automatyzacja ogranicza czas pracy – technologia RFID eliminuje uciążliwą cechę kodu kreskowego –  konieczność precyzyjnego celowania przy odczycie. Dzięki temu możliwa jest automatyzacja skanowania informacji, np. do rejestracji przepływu produktów na każdym etapie produkcji i transportu. Etykiety RFID mogą być skanowane bez wyciągania przedmiotów z pojemników i kartonów.
  • Skuteczność w każdych warunkach – radiowe chipy RFID ukryte bezpiecznie w szczelnych obudowach, są odporne na wodę, olej, zabrudzenie oraz niskie i wysokie temperatury.
  • Wysokie ROI – zwrot z inwestycji – etykiety logistyczne RFID GS1 zgodne ze standardem EPCglobal® nie wymagają baterii zasilającej. Dzięki temu zapewnią taką samą, wysoką skuteczność odczytu.
  • Bezpieczeństwo danych – kod kreskowy każdy może odczytać i skopiować. Dostęp do chipa RFID można zabezpieczyć bezpiecznym hasłem.

Zarządzanie opakowaniami zwrotnymi za pomocą kolektora danych z czytnikiem RFID UHF.

 

Zastosowania RFID w logistyce i w łańcuchu dostaw

Produkcja  znakowanie surowców i wyrobów zabezpiecza przed kosztownymi pomyłkami. Logistyka produkcji dostarcza wiedzę o etapie produkcji, wymaganym przebiegu procesu technologicznego, wyprodukowanej ilości wyrobów. Przebieg i czas produkcji przekazuje do systemu ERP. Handel i zaopatrzenie – zapasy magazynowe, lokalizacja towarów podczas transportu. Ewidencja opakowań zwrotnych – opakowania muszą być śledzone i wracać z powrotem na czas do producenta. Program do opakowań zwrotnych zapewnia dokładną ewidencję i obniża koszty produkcji. Magazyn – sprawna rejestracja przyjęcia i wydania towaru. Ułatwienie lokalizacji towaru w magazynie. Automatyzowanie logistyki dzięki bramkom RFID. Spedycja i transport kolejowy, morski – śledzenie pojemników zbiorczych, palet i kontenerów eliminuje pomyłki. Każde wydanie i przyjęcie jest rejestrowane  przez bramki RFID lub za pomocą czytników mobilnych. Transport drogowy – kontrola wjazdu na teren zakładu za pomocą automatycznych  systemów parkingowych. Naliczanie opłat na autostradach.  

Przeczytaj więcej o tym, jak RFID automatyzuje logistykę

Przeczytaj także:

Gospodarka magazynowa w firmie - darmowy ebook

Sprawdź czy
Program Narzędziownia
jest dla Ciebie!

  • Pobierz demo programu w wersji 7.0
  • Pobierz ebooka i poznaj wypróbowane praktyki zarządzania majątkiem.