Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Monitorowanie ruchu na terenie firmy Mostostal Zabrze Biprohut S.A. dzięki Systemowi Kontroli Dostępu Pojazdów RFID

system parkingowy rfid wdrożenie

Mostostal Zabrze Biprohut S.A. to nowoczesne biuro projektowe z dorobkiem ponad 70 lat doświadczenia. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w projektowaniu na wszystkich etapach przedsięwzięć inwestycyjnych; obiektów, instalacji, linii produkcyjnych, urządzeń  przemysłowych, budownictwa ogólnego oraz infrastruktury towarzyszącej.

Problemy

Duże natężenia ruchu na poziomie 1500 uprawnionych pojazdów każdej doby powodowało trudności w poruszaniu się po parkingu. Na dodatek sytuację pogorszyła obecność sąsiadującego marketu, którego klienci regularnie zajmowali miejsca przeznaczone dla pracowników firmy.

Przed wdrożeniem systemu ruch odbywał się bez żadnej kontroli lub wymagał zaangażowania portierów, którzy ręcznie otwierali szlabany wjazdowe.

Brak pełnej kontroli ruchu skutkował również obniżonym poziomem bezpieczeństwa wynikającym z nieprowadzenia rejestru wjazdów na firmowe tereny.

Wdrożone rozwiązanie

Biprohut zdecydował się na implementację Systemu Kontroli Dostępu Pojazdów RFID. Za cel obrano pełną kontrolę przepływu pojazdów przez tereny należące do firmy, ograniczając przy tym dostęp jedynie do samochodów uprawnionych do wjazdu.

W grudniu 2015 roku firma PWSK zaprojektowała i wdrożyła na terenie Biprohutu System Kontroli Dostępu Pojazdów oparty o technologię RFID. Główną funkcją systemu jest zarządzanie siecią szlabanów parkingowych.

W skład wdrożonego systemu weszły:

automatyczne szlabany parkingowe,
czytniki parkingowe dalekiego zasięgu RFID UHF 4MR,
identyfikatory RFID pojazdów,
centrala kontroli wjazdu z bazą danych identyfikatorów RFID,
oprogramowanie zarządzające automatyką parkingową,
panele sterujące do sterowania ręcznego przez pracowników ochrony,
dodatkowe akcesoria bezpieczeństwa (pętle indukcyjne),
kamery monitoringu.

System Parkingowy został oparty o czytniki RFID UHF dalekiego zasięgu oraz sieć siedmiu szlabanów parkingowych. Systemem sterują dedykowane centrale kontroli dostępu komunikujące się za pośrednictwem sieci TCP/IP. Dzięki temu możliwe jest centralne sterowanie całym parkingiem z pojedynczego stanowiska komputerowego, a także wgląd w zdarzenia i reagowanie na nagłe sytuacje z dowolnego uprawnionego komputera w budynku zarządu lub ochrony.

Samo działanie systemu jest nieskomplikowane. Uprawniony pojazd wjeżdżający na teren parkingu musi posiadać aktywną etykietę lub kartę zbliżeniową RFID. Najczęściej znajduje się ona za przednią szybą lub jest na nią naklejona.

Gdy pojazd zbliża się do szlabanu czytniki RFID odczytują obecność karty z odległości około 3 metrów. W momencie pomyślnej weryfikacji aktywnego znacznika centrala sterująca zezwala na wjazd i podnosi szlaban, równocześnie rejestrując w bazie danych godzinę wjazdu oraz identyfikator danego pojazdu. Kierowca natomiast nie musi wysiadać z samochodu ani otwierać szyby, aby zbliżyć kartę do czytnika.

W przypadku pracowników etatowych system przy każdym wjeździe weryfikuje ważność wydanej przepustki. Brak autoryzacji uniemożliwia wjazd na teren firmy bez zezwolenia pracownika ochrony. W takiej sytuacji ochroniarz po spisaniu danych kierowcy otwiera szlaban pilotem lub odpowiednim przyciskiem na panelu sterującym. Istnieje również możliwość przyznania tymczasowych przepustek gościom.

Rezultaty

Wdrożony System Kontroli Pojazdów firmy PWSK wyraźnie usprawnił ruch samochodów przemieszczających się na terenie przedsiębiorstwa oraz zakończył problem zajmowania miejsc parkingowych przez osoby nieuprawnione.

Dzięki zautomatyzowanemu i bezobsługowemu działaniu pracownicy ochrony zostali znacząco odciążeni. W dodatku otrzymali narzędzie ułatwiające ich pracę, pozwalające w łatwy sposób przyznawać i wycofywać przepustki do wjazdu na teren firmy.

Zarząd firmy zwiększył poziom bezpieczeństwa poprzez lepszą kontrolę przestrzeni zarządzanej przez przedsiębiorstwo. Co więcej, zyskał wgląd w bazę danych pozwalającą generować szczegółowe raporty o ruchach osób i pojazdów.

Biprohut logo - wdrożenie systemu rfid
Grzegorz Luboiński

Dyrektor Biprohut

Mostostal Zabrze Biprohut S.A.

Metryka klienta

KLIENT:
Biprohut
ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI:
1945
ZASIĘG WDROŻENIA:
ok. 1 500 samochodów obsługiwanych każdego dnia na firmowym parkingu
CZAS WDROŻENIA:
grudzień 2015
WDROŻONE ROZWIĄZANIA:
System Kontroli Dostępu Pojazdów RFID
OSIĄGNIĘTE REZULTATY:
– Pełna kontrola i ewidencja ruchu na terenie przedsiębiorstwa, mniejsze obciążenie pracowników portierni

Poznaj przebieg i efekty wdrożeń naszych klientów