Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Metalowe tabliczki inwentaryzacyjne z kodem kreskowym

Tabliczka metalowa z kodem kreskowym

Odpowiednie oznakowanie narzędzi i środków trwałych odgrywa kluczową rolę w ewidencjonowaniu majątku firmy. Nietrwałe oznaczenia, które niszczeją lub całkowicie odpadają, sprawiają że czas poświęcony na znakowanie majątku jest zmarnowany. Cała inwentaryzacja jest wstrzymywana aż do zakończenia ponownego oznakowania.

Tabliczki metalowe – zadruk kodów kreskowych w aluminium

Wiele przedsiębiorstw próbuje stosować znakowanie etykietami papierowymi z kodem kreskowym. Jednak w warunkach przemysłowych, pod wpływem wilgoci, kurzu czy mgły olejowej takie etykiety szybko odpadają od znakowanych powierzchni.

Metalowe tabliczki inwentaryzacyjne, są znacznie bardziej odporne od etykiet papierowych i foliowych na ścieranie i oddziaływanie środków chemicznych. Tabliczki dają możliwość oznakowania sprzętu na znacznie dłuższy czas, nawet na cały okres eksploatacji maszyny. Tabliczki te wykonane są technologią polegającą na powierzchniowym otwarciu porów, które po zapełnieniu barwnikiem są zamykane. Ten zabieg sprawia, że przednia część ich faktury jest odporna na uszkodzenia i nieścieralna.

Opierają się wysokim temperaturom. Potrafią wytrzymać nawet ponad 500°C. Odznaczają się niewrażliwością na działanie korozji i mgły solnej.

Przykładowa metalowa tabliczka inwentaryzacyjna z otworami montażowymi wraz z naniesionym kodem kreskowym i numerem inwentarzowym.tabliczka aluminiowa z numerem i kodem kreskowym

W zależności od rozmiarów zazwyczaj umieszcza się na nich informacje o nazwie firmy, przedmiotu inwentaryzacyjnego, numer inwentaryzacyjny i przede wszystkim kod kreskowy lub kod QR.

Każda tabliczka jest zintegrowana z kodem kreskowym trwale zadrukowanym w aluminium.

Metalowe tabliczki inwentaryzacyjne a chipy RFID

Pomimo niezaprzeczalnych zalet metalowych tabliczek, obecnie coraz więcej firm odchodzi od ich stosowania na rzecz nowoczesnych chipów RFID.

Chipy RFID przewyższają tabliczki inwentaryzacyjne pod względem szybkości i zasięgu odczytu. Mogą być odczytywane z odległości nawet kilku metrów, co znacząco przyśpiesza tempo inwentaryzacji. 

Szeroka gama znaczników RFID jest lepiej przystosowana do oznakowania różnorodnych firmowych środków trwałych.

kolektor danych rfid uhf 1d confidex steelwave micro II

Metalowe tabliczki inwentaryzacyjne wciąż są wykorzystywane w wielu firmach produkcyjnych do znakowania maszyn i urządzeń przemysłowych. Są szczególnie przydatne w halach fabrycznych, na których panują ciężkie warunki.

Wiele jednak wskazuje na to, że w przyszłości zostaną całkowicie wyparte przez chipy RFID. Branża RFID rozwija się błyskawicznie, nowe znaczniki przybierają coraz elastyczniejsze kształty i mogą pracować w coraz trudniejszych warunkach.

Dowiedz się, jak odmienić swoją gospodarkę narzędziową

Pobierz darmowego e-booka i dowiedz się:
Poradnik jak zarządzać narzędziami i majątkiem firmy