Trwałe oznakowanie kluczem w zarządzaniu firmowym majątkiem

Odpowiednie oznakowanie narzędzi i środków trwałych odgrywa kluczową rolę w ewidencjonowaniu majątku firmy.

Nietrwałe znaczniki, które niszczeją lub całkowicie odpadają, sprawiają, że czas poświęcony na znakowanie majątku jest zmarnowany. Cała inwentaryzacja jest wstrzymywana aż do zakończenia ponownego oznakowania.

Wiele przedsiębiorstw próbuje stosować znakowanie etykietami papierowymi z kodem kreskowym. Jednak w warunkach przemysłowych, pod wpływem wilgoci, kurzu czy mgły olejowej takie etykiety szybko odpadają od znakowanych powierzchni.

Korzystniejszym rozwiązaniem są tabliczki metalowe, które są znacznie bardziej odporne od etykiet na ścieranie i oddziaływanie środków chemicznych. Tabliczki dają możliwość oznakowania sprzętu na znacznie dłuższy czas, w niektórych przypadkach nawet na cały okres eksploatacji maszyny.

Do oznaczania maszyn i urządzeń przemysłowych pracujących w trudnych warunkach często wybierane są aluminiowe tabliczki znamionowe.

Tabliczki metalowe – zadruk w aluminium

Tabliczki te wykonane są technologią polegającą na powierzchniowym otwarciu porów, które po zapełnieniu barwnikiem są zamykane. Ten zabieg sprawia, że przednia część ich faktury jest odporna na uszkodzenia i nieścieralna.

Opierają się wysokim temperaturom. Potrafią wytrzymać nawet ponad 500°C.
Poza tym odznaczają się wysoką niewrażliwością na działanie korozji, mgły solnej i sztucznego promieniowania.

Tabliczki znamionowe mogą przybierać dowolny kształt, da się w nich wywiercić otwory montażowe.

tabliczka aluminiowa z numerem i kodem kreskowym

W zależności od rozmiarów zazwyczaj umieszcza się na nich informacje o nazwie firmy, przedmiotu inwentaryzacyjnego, numer inwentaryzacyjny i przede wszystkim kod kreskowy lub kod QR.

Każda tabliczka jest zintegrowana z kodem kreskowym trwale zadrukowanym w aluminium.

Tabliczki metalowe a chipy RFID

Pomimo niezaprzeczalnych zalet metalowych tabliczek, obecnie coraz więcej firm odchodzi od ich stosowania na rzecz nowoczesnych chipów RFID.

Chipy RFID przewyższają tabliczki pod względem szybkości i zasięgu odczytu.

Niektóre z chipów RFID mogą być odczytywane z odległości nawet kilku metrów, co znacząco przyśpiesza tempo inwentaryzacji.

Wiele firm decyduje się na ujednolicenie form oznakowania, co w konsekwencji prowadzi do wyparcia tabliczek metalowych. Szeroka gama znaczników RFID jest niewątpliwie lepiej przystosowana do oznakowania różnorodnych firmowych środków trwałych.

Znaczniki RFID dostępne są w bardzo niewielkich rozmiarach. Lepiej sprawdzają się w oznakowaniu mniejszych urządzeń.

Nie należy również zapominać o tym, że metalowe tabliczki mogą ulec podrobieniu, co nie jest możliwe w przypadku chipów RFID, których identyfikator jest unikatowy na skalę światową.

kolektor danych rfid uhf 1d confidex steelwave micro II

Podsumowanie

Metalowe tabliczki znamionowe wciąż są wykorzystywane w wielu firmach produkcyjnych do znakowania maszyn i urządzeń przemysłowych. Są szczególnie przydatne w halach fabrycznych, na których panują ciężkie warunki.

Wiele jednak wskazuje na to, że w przyszłości zostaną całkowicie wyparte przez chipy RFID.

Branża RFID rozwija się błyskawicznie, nowe znaczniki przybierają coraz elastyczniejsze kształty i mogą pracować w coraz trudniejszych warunkach.

Natomiast jeżeli chodzi o tabliczki aluminiowe i kody kreskowe – potencjalny rozwój tych technologii jest mocno ograniczony.

Pobierz PDF - Jak ulepszyć gospodarkę narzędziową w Twojej firmie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymywania materiałów szkoleniowych i informacyjnych, również w postaci newslettera.
Zapoznałem się z Polityką prywatności i możliwością usunięcia moich danych z zasobów PWSK.

Materiały zostaną wysłane mailem