Gospodarka narzędziowa bezpośrednio oddziałuje na koszty i wpływa na cały system produkcyjny. Czy nie warto poświęcić trochę uwagi na jej reorganizację i optymalizację? Firmy wydają od kilku do kilkuset tysięcy złotych miesięcznie na narzędzia i materiały. Gospodarka Narzędziowa firmy PWSK, to sprawdzony sposób na ich oznaczenie, ewidencję, inwentaryzację i zarządzanie nimi. Dobry system pozwala na oszczędności rzędu 5-30%.
Podstawą pracy każdego przedsiębiorstwa są fachowi pracownicy wyposażeni w odpowiednie narzędzia. A narzędzia, tak jak każdy majątek, wymagają nadzoru i gospodarowania.
Co zrobić, aby gospodarka narzędziami przyniosła wymierne efekty?
Gospodarka narzędziami jest często niedocenianym obszarem, który może przynieść firmie realne oszczędności. Każdy narzędziowiec wie jak istotne dla jego efektywnej pracy jest wyposażenie, którym dysponuje. Dlatego, aby gospodarka narzędziami funkcjonowała sprawnie należy:
- przyjrzeć się organizacji magazynu i obowiązującym procedurom oraz dostosować je do aktualnych realiów eliminując archaizmy,
- oznaczyć wyposażenie w taki sposób, aby możliwa była identyfikacja narzędzi,
- wyznaczyć narzędziowca odpowiedzialnego za stan magazynu i powierzonych narzędzi,
- wyposażyć magazyniera w efektywne oprogramowanie gospodarki narzędziowej,
- stworzyć odpowiedni regulamin (instrukcję) magazynową,
- odpowiednio zorganizować przestrzeń magazynową, regały, oznaczenia,
- stworzyć okienko (stanowisko) do wydawania i zwrotów narzędzi.
Tylko staranne wdrożenie tych elementów i kontrolowanie narzędzi doprowadzi do lepszej gospodarki narzędziami w przedsiębiorstwie.