Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Karta narzędziowa – elektroniczna, czy przestarzały dokument papierowy?

Karta narzędziowa, to tradycyjny i sprawdzony sposób na prowadzenie ewidencji narzędzi, sprzętu i różnego rodzaju materiałów. Jednakże jej papierowa forma stała się już dzisiaj przeżytkiem, który stwarza więcej problemów niż korzyści. Z powodzeniem zastąpiła ją elektroniczna karta narzędziowa.
Ewolucja zarządzania narzędziami

Co to jest karta narzędziowa?

Karta narzędziowa to dokument przypisany do danego narzędzia, w którym odnotowywane są wszystkie informacje na temat jego wykorzystania i obiegu. Przybiera dwie formy: karta narzędziowa danego narzędzia, karta narzędziowa imienna.

Karta narzędziowa danego narzędzia

Kartoteka, w której notuje się wszystkie ruchy magazynowe danego narzędzia. Karta narzędziowa jest przypisana do danego narzędzia i zawiera:

  • imię i nazwisko osoby pobierającej narzędzie,
  • datę i czas pobrania,
  • miejsce i/lub cel użytkowania,
  • datę i czas zwrotu,
  • datę i ilość zakupionych narzędzi i przyjętych na stan.

Karta narzędziowa imienna

Kartoteka, w której notuje się wszystkie pobrania i zwroty narzędzi przez osoby korzystające z narzędzi. Karta narzędziowa imienna jest przypisana do danej osoby i zawiera:

  • nazwę (i numer seryjny) pobieranego narzędzia,
  • liczb pobranych sztuk,
  • datę i czas pobrania,
  • datę i czas zwrotu,
  • ręczny podpis potwierdzający pobranie.

Karta narzędziowa często przybiera formę popularnych książeczek pracowników, w których są odnotowywane wszystkie pobrania i zwroty narzędzi przez pracownika.

Karty narzędziowe przechowywane w narzędziowni lub magazynie narzędzi stwarzają duże problemy zarówno w ich bieżącym wypełnianiu, jak i analizie zawartych w nich informacji. Papierowa karta narzędziowa jest dzisiaj rozwiązaniem przestarzałym i dalece niewystarczającym do efektywnej organizacji pracy.

Elektroniczna karta narzędziowa

Dzisiejszym standardem w zarządzaniu narzędziami jest elektroniczna karta narzędziowa, wystawiana, uzupełniana i przechowywana w systemie informatycznym do obsługi narzędziowni. Takie karty obsługuje na przykład System Narzędziownia.

Przykładowa elektroniczna karta narzędziowa

Elektroniczna karta narzędziowa w programie Narzędziownia

Elektroniczna karta narzędziowa umożliwia bez porównania szybsze odnalezienie informacji o danym sprzęcie, a także automatyczne uzupełnianie informacji.

Pobrania i zwroty pracowników są odnotowywane automatycznie w momencie skanowania kodu kreskowego lub znacznika RFID danego narzędzia.

Powiązanie odczytu z identyfikatorem pracownika (skanowanym również podczas pobrania i zwrotu) znacznie przyspiesza wydawanie narzędzi oraz eliminuje pomyłki i błędy popełniane przez narzędziowców w przypadku ręcznego wypełniania kart narzędziowych.

Dlaczego warto używać elektronicznej karty narzędziowej zamiast tradycyjnej papierowej?

Największe korzyści płynące z wdrożenia elektronicznej karty narzędziowej.
1
Elektroniczna karta narzędziowa jest znacznie trwalszym i niezawodnym nośnikiem danych niż papierowa kartoteka. Możesz ją archiwizować i zabezpieczyć przed utratą.
2
Automatyczne wprowadzanie informacji do karty narzędziowej nawet 10 krotnie przyspiesza rejestrację wydań i zwrotów narzędzi likwidując kolejki po narzędzia. Nie trzeba jej ręcznie wypełniać (co eliminuje pomyłki) ani zbierać podpisów pracowników.
3
Przechowywanie kart narzędziowych w formie cyfrowej nie wymaga fizycznego miejsca, poza miejscem na komputer.
4
Elektroniczna karta narzędziowa umożliwia szybką analizę stanu narzędzi i stanów magazynowych narzędziowni. Magazynier nie tylko wie, że coś powinien mieć na stanie, ale jest w stanie jednym kliknięciem to sprawdzić.
5
Cyfrowym rejestrem łatwiej kontrolować obieg narzędzi, ich rotację, a nawet lokalizację. Tym samym wyeliminujesz nadużycia i “gubienie” sprzętu.
6

Informacje zawarte w elektronicznej karcie narzędziowej mogą wywoływać automatyczne powiadomienia na przykład o zbliżającym się przeglądzie technicznym, końcu okresu gwarancji, czy stanach magazynowych niższych od zadanego minimum.

Wpisy w elektronicznej karcie narzędziowej uzupełniane są automatycznie. Wystarczy zeskanować identyfikator pracownika i znacznik RFID narzędzia.
wydawanie narzędzi z kartą narzędziową elektroniczną

Karta narzędziowa w nowoczesnej firmie

Jeżeli nie chcesz już tracić czasu na żmudne wypełnianie i kontrolowanie imiennych kart narzędziowych i papierowych kartotek, to elektroniczna karta narzędziowa jest rozwiązaniem, które zlikwiduje te problemy.

Wdrażając nowoczesne oprogramowanie Narzędziownia sprawisz, że karta narzędziowa będzie prowadzona automatycznie. Zaoszczędzisz czas na ręcznym wypełnianiu rubryk, pozbędziesz się pomyłek i przestarzałych kartotek papierowych. A odzyskany czas przeznaczysz na ważniejsze zadania.

Jeżeli chciałbyś się dowiedzieć więcej w jaki sposób zastąpić papierowe kartoteki elektronicznymi, to pobierz demo programu Narzędziownia klikając przycisk poniżej lub umów na rozmowę z konsultantem.

Zmodernizuj swoją gospodarkę narzędziową

Pobierz bezpłatną wersję demo Systemu Narzędziownia, albo skontaktuj się z nami, żeby dowiedzieć się więcej.

Sprawdź również:

Darmowy e-book

Jak ulepszyć gospodarkę narzędziową w firmie?

Najpopularniejsze

Kategorie