Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Co to jest system EAM?

Czym jest system EAM do zarządzania majątkiem firmy

Systemy EAM to nowoczesne informatyczne rozwiązania wspomagające zarządzanie majątkiem organizacji. Służą do kompleksowego zarządzania wszystkimi składnikami majątku i całą infrastrukturą techniczną przedsiębiorstwa. Pomagają ograniczać koszty eksploatacji majątku, koszty napraw, optymalizują zużycie urządzeń i infrastruktury oraz zwiększają efektywność posiadanych zasobów.

EAM to skrót od angielskiego Enterprise Assets Management, a więc zarządzania majątkiem firmy. Często utożsamiane są z systemami klasy CMMS stosowanymi w działach utrzymaniu ruchu, ale ich funkcjonalność zdecydowanie wykracza poza ten obszar umożliwiając również zarządzanie:
środkami trwałymi i wyposażeniem pracowników,
stanem technicznym całej infrastruktury firmy (budynkami, konstrukcjami, pomieszczeniami, siecią elektryczną, wodno-kanalizacyjną, itp),
sprzętem i wyposażeniem informatycznym, sieciowym i innym,
narzędziami, naprawami, przeglądami, serwisowaniem sprzętów, itp.
pojazdami i flotą samochodową,
wyposażeniem biurowym i powiązanymi z nim zasobami,
gospodarką magazynową części zamiennych,
oraz wszystkimi innymi składnikami majątku firmy.
Należy również zaznaczyć, że systemy EAM nie są tym samym rozwiązaniem co ERP-y. W przypadku tych drugich mamy do czynienia z zarządzaniem zasobami przedsiębiorstwa, a więc np. finansami, kadrami, magazynem surowców, towarów, operacjami handlowo-księgowymi, itd. System EAM obejmuje natomiast zasoby techniczne, takie które wchodzą w skład majątku trwałego i wyposażenia.

Funkcjonalność systemów EAM

Systemy EAM są wyposażone w funkcje umożliwiające realizację działań dotyczących wszystkich typów składników majątku, nie tylko maszyn, urządzeń i zasobów produkcyjnych. Zwłaszcza w średnich i dużych firmach efektywne zarządzanie majątkiem jest dzisiaj niemożliwe bez wsparcia informatycznego.

Programy komputerowe tego typu umożliwiają prowadzenie kontroli stanu technicznego infrastruktury, planowanie eksploatacji urządzeń, przeprowadzanie regularnych przeglądów i kontroli, a także bieżące ewidencjonowanie wszystkich składników majątku. Pomagają utrzymać maszyny w należytej sprawności, a uporządkowane informacje umożliwiają podejmowanie trafnych decyzji na przykład o przydziale konkretnego wyposażenia pracownikom.

Dzięki oprogramowaniu EAM można też kontrolować zużycie paliwa w firmowych pojazdach, ich przebieg, stan techniczny, a czasami nawet lokalizację. Wszystko zależy od danego rozwiązania i wykorzystaniu dodatkowych technologii.

Rozpiętość funkcjonalna jest bardzo różna, ale wszystkie tego typu systemy skupiają się na elastycznym zarządzaniu majątkiem i generowaniu oszczędności związanych z optymalną eksploatacją zasobów.

Jakie dane system EAM wymienia z systemem ERP?

 • Finanse
 • Księgowość
 • Środki trwałe
 • HR
 • Płace
 • Zakupy
Wymiana danych między systemami ERP i EAM
 • Eksploatacja
 • Terminy
 • Przeglądy
 • Legalizacja
 • Inwentaryzacja
 • BHP
 • Rozliczanie pracowników

Zastosowanie systemów EAM w praktyce

Systemy klasy EAM stają się coraz bardziej powszechne i są wykorzystywane przez firmy z wielu branż. EAM wdrażane są zarówno w przemyśle, produkcji, jak i w branży budowlanej, transporcie, logistyce, handlu i innych sektorach.

Najczęściej wdrażają je duże przedsiębiorstwa i niektóre średnie firmy dysponujące rozległym majątkiem, które są w stanie nie tylko udźwignąć koszty funkcjonowania takiego rozwiązania, ale dodatkowo osiągnąć z tego tytułu korzyści.

Wady systemów EAM

Koszty wdrożenia – Niewątpliwie są jedną z najważniejszych barier, które powstrzymują wiele firm przed inwestycją w tego typu rozwiązania. Wdrożenie systemu EAM wymaga dokładnego przygotowania firmy, jej infrastruktury, pracowników i czasu. W zależności od dostawcy, koszty wdrożenia mogą bardzo wysokie i zwrócić się po bardzo długim okresie.

Koszty utrzymania systemu – Systemy EAM są też dużo droższe w utrzymaniu niż prostsze rozwiązania spełniające podobne funkcje. Rozpiętość wdrożenia może wymagać dużej liczby licencji opłacanych abonamentowo oraz płatnego wsparcia technicznego.

Stosunkowo długi czas wdrożenia – Zniechęcający może być długi czas wdrożenia i pełnego uruchomienia rozwiązania. Ze względu na rozbudowaną strukturę i zależności funkcjonalne wdrożenie może trwać od 1 miesiąca do nawet ponad 1 roku.

Rozwiązania alternatywne dla systemu EAM

W związku z tym, że systemy EAM wymagają stosunkowo dużych nakładów finansowych, mniejsze firmy decydują się na znacznie tańsze rozwiązania spełniające podobną rolę. Efektywne zarządzanie majątkiem jest bowiem konieczne w każdym przedsiębiorstwie, bez względu na jego wielkość i charakter działalności.

Alternatywne systemy zarządzania majątkiem posiadają funkcjonalność dopasowaną do większości mniejszych podmiotów i są znacznie prostsze w obsłudze. Ponadto zarówno ich wdrożenie, jak i utrzymanie wymagają bez porównania mniejszych nakładów finansowych. Jednocześnie są bardziej elastyczne i pomagają osiągać równie zadowalające wyniki w najważniejszych obszarach zarządzania majątkiem, co bardziej skomplikowane systemu EAM.

Jednym z takich alternatywnych programów jest System Narzędziownia, którego funkcjonalność doceniło już ponad 1000 firm wdrażając go zarówno w charakterze oprogramowania do zarządzania sprzętem, narzędziami pracy, wyposażeniem, środkami trwałymi jak i całym posiadanym majątkiem firmy.

Dowiedz się, jak odmienić swoją gospodarkę narzędziową

Pobierz darmowego e-booka i dowiedz się:
Poradnik jak zarządzać narzędziami i majątkiem firmy