Inwentaryzacja instytucji kultury oraz ośrodków sportu i rekreacji

Inwentaryzacja instytucji kultury i ośrodków sportowych zgodnie z prawem musi być wykonywana w określonych ustawą terminach. Zazwyczaj wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i energii. Podpowiadamy jak usprawnić inwentaryzację i jak skrócić czas jej trwania, żeby przestała być uciążliwym i czasochłonnym obowiązkiem.
Cele inwentaryzacji w ośrodkach sportu i rekreacji oraz instytucjach kultury
Dzięki inwentaryzacji zyskasz cenną wiedzę o tym, czym dysponuje Twoja instytucja kultury lub sportu, jak lepiej zarządzać majątkiem oraz jak obniżać koszty jego utrzymania. Szczególnie aspekt oszczędności i redukcji wydatków jest silnym argumentem przemawiającym za rzetelnym przeprowadzaniem spisu z natury.
Instrukcja inwentaryzacyjna dla instytucji kultury i sportu
W ośrodkach kulturalnych i sportowych podstawą prac inwentarzowych jest instrukcja inwentaryzacyjna. Składa się ona z najważniejszych zasad przeprowadzania remanentu i najczęściej jest publikowana wraz z wewnętrznym zarządzeniem dyrektora placówki.
Instrukcja inwentaryzacyjna dla instytucji kultury, sportu i rekreacji zawiera:
Przyspiesz inwentaryzację swojej instytucji
Poznaj i przetestuj za darmo program Szybka Inwentaryzacja, dzięki któremu skrócisz i zautomatyzujesz inwentaryzację instytucji kultury, sportu i rekreacji.
Jak przebiega inwentaryzacja ośrodków sportu i kultury?
Etap przygotowania
Każda inwentaryzacja instytucji kultury i OSiR-u rozpoczyna się od prac przygotowawczych. Na tym etapie wydaje się zarządzenie, wyznacza się komisję spisową (warto odnotować, że w mniejszych placówkach, zatrudniających średniorocznie mniej niż 10 osób inwentaryzację może przeprowadzić jedna osoba – komisarz spisowy), przygotowuje się ewidencję majątku oraz arkusze spisowe.
Jeśli środki trwałe nie były jeszcze do tej pory oznaczane, warto zadbać o ich indywidualne oznakowanie. Etykiety inwentaryzacyjne ułatwią i znacznie przyspieszą spis z natury, a co ważne – posłużą wiele lat.
Etap właściwy
Etap rozliczenia inwentaryzacji
Następnie sporządza się wyjaśnienie zaistniałych różnic w stanach majątku, a dyrektor lub osoba przez niego upoważniona decyduje o tym w jaki sposób je rozliczyć. Gdy decyzje są już podjęte, księgowość dokonuje finalnego rozliczenia nadwyżek, niedoborów i szkód, doprowadzając tym samym do zgodności między stanem faktycznym majątku a stanami księgowymi.
Ostatnim etapem jest sporządzenie sprawozdania wraz z wnioskami, które pomogą lepiej gospodarować zasobami w przyszłości.
Narzędzia do inwentaryzacji ośrodków sportu, rekreacji i kultury
program do inwentaryzacji – to podstawowe narzędzie, które dzisiaj jest już standardem w przeprowadzaniu inwentaryzacji; automatyzuje wprowadzanie i przetwarzanie danych, skraca czas potrzebny na weryfikację różnic, generuje raporty i zestawienia; dzięki programowi do inwentaryzacji żadnych obliczeń i raportów nie trzeba już sporządzać ręcznie, co pozwala zaoszczędzić czas i wyeliminować pomyłki w pracy z danymi.
Przyspiesz inwentaryzację swojej instytucji
Poznaj i przetestuj za darmo program Szybka Inwentaryzacja, dzięki któremu skrócisz i zautomatyzujesz inwentaryzację instytucji kultury, sportu i rekreacji.