Brak ewidencji narzędzi i inwentaryzacji
Brak rzetelnej i dokładnej inwentaryzacji to bardzo poważny problem całej firmy. Szczególnie utrudnioną pracę ma narzędziowiec, który ma za zadanie kontrolować stan magazynu i składać zamówienia, gdy jest taka potrzeba. Źle przeprowadzona inwentaryzacja skutkuje nieprawidłowymi stanami magazynowymi, a co za tym idzie – złożone zamówienia na narzędzia mogą nie odpowiadać faktycznemu zapotrzebowaniu. Niezgodności towarowe mogą powodować problemy w czasie przygotowywania listy zakupów, co przekłada się na nikomu niepotrzebne, zdublowane zakupy.
Nasza rada: Inwentaryzacja zajmuje dużo czasu, zwłaszcza, gdy stosuje się stare metody i ręczne wprowadzanie danych. Aby ją usprawnić, przedsiębiorstwa stosują oznakowanie narzędzi kodem kreskowym lub znacznikami radiowymi RFID. Oznaczony majątek wystarczy zeskanować przy użyciu odpowiednich skanerów, aby zweryfikować swoje stany magazynowe.
W przypadku firm produkcyjnych największą część wyposażenia stanowią frezy, oprawki, wiertła i płytki skrawające. Tutaj stosujemy kod kreskowy z opakowania handlowego, albo znakujemy etykietami półki i pojemniki, które przechowują te drobne narzędzia. Istotne jest także wybranie odpowiedniego oprogramowania, które zbierze i przechowa dane.
W przypadku firm budowlanych lub produkujących konstrukcje metalowe, spawane, lepiej sprawdzają się chipy RFID do oznakowania są narzędzia, elektronarzędzi oraz innego typu sprzętu.
Szybka i pozbawiona pomyłek inwentaryzacja usprawni pracę całej firmy, a w szczególności narzędziowca, który dzięki temu utrzyma porządku na magazynie, w warsztacie i w miejscu pracy.