Zastosowania RFID: Przemysł, Logistyka, Transport, Szpital

Technologia RFID znajduje zastosowanie w każdej dziedzinie, gdzie potrzebna jest identyfikacja osób lub przedmiotów, szybki i wygodny dostęp do informacji, śledzenie przepływu  towaru lub lokalizacja majątku. Poniżej przestawiamy kilka przykładowych zastosowań. Które rozwiązałoby problemy Twojej codziennej pracy?

 

Logistyka, transport, magazyny

Zastosowanie etykiet logistycznych z chipami RFID obok kodów kreskowych stwarza okazję do zautomatyzowania logistyki w całym łańcuchu dostaw.

Oznakowane w ten sposób towary lub jednostki logistyczne są łatwo rejestrowane i weryfikowane poprzez bramki RFID lub czytniki mobilne.

Dostarczają one dokładnych informacji o przebiegu procesów, czasie i lokalizacji.

Zobacz  czytniki RFID UHF oraz  specjalistyczne tagi RFID UHF do zastosowań takich jak: logistyka, logistyka produkcji i w magazynie.

Inwentaryzacja w firmie program

Ewidencja majątku i inwentaryzacja

Miliony złotych wydawane w celu zakupu majątku firmy muszą być ewidencjonowane i weryfikowane.  Każdy środek trwały, wyposażenia lub materiały dokładnie zinwentaryzowane i przydzielone do odpowiedniego miejsca użytkowania i osoby odpowiedzialnej.

Niezastąpiony jest to Program Narzędziownia i Szybka Inwentaryzacja.

Pierwszy systemów zajmuje się całym cyklem życia majątku od zakupu, poprzez eksploatację i kontrolę kosztów, aż po likwidację.

Drugie oprogramowanie wspomaga księgowość w okresowej inwentaryzacji. Posługując się czytnikami mobilnymi i specjalnie dobranymi etykietami inwentaryzacyjnymi RFID dalekiego zasięgu, ten żmudny proces wreszcie trwa szybko i sprawnie.

logistyka mobilny magazynier rfid uhf inwentaryzacja

Przemysł

Przemysł jest jednym z głównych miejsc zastosowania RFID.  Jednoznaczne oznaczenie i 100% identyfikacja surowców, podzespołów i wyrobów jest podstawą automatyzacji produkcji.  Co z kolei prowadzi do zmniejszenia jej kosztów.

Chipy RFID wykorzystuje się do zapisu etapów i stanu poszczególnych procesów produkcyjnych.

Wdrożenie RFID do systemu produkcyjnego bardzo ułatwia kontrolę jakości. Każdy wyrób gotowy może być śledzony wstecz, aż do początku jego wytworzenia, warunków wytworzenia, maszyny  i osoby odpowiedzialnej za proces. Ułatwia to serwis i eliminację nieprawidłowości.

W naszej ofercie znajdują się specjalne tagi RFID UHF do zastosowania w procesach produkcyjnych. Także przemysłowe anteny RFID i czytniki RFID do zastosowań w produkcji.

RFID w produkcji przemysłowej

Rejestrowanie czasu pracy

Wiele firm i korporacji stosuje specjalne karty z tagami RFID do  ewidencji czasu pracy.

Jest to tanie i wygodne urządzenie kontrolujące czas pracy swoich pracowników.  Rejestrator umieszczony przy bramie wejściowe lub przy stanowiska pracy zbiera dane i przekazuje do programu dokonującego zbiorczej i indywidualnej analizy danych.

RCP Rejestracja czasu pracy

 

Biblioteki

Podobnie jak w przypadku logistyki, technologia RFID jest coraz częściej wykorzystywana w bibliotekach zamiast kodów kreskowych. Poza ułatwieniem identyfikacji tagi RFID służą jako zabezpieczenie przed kradzieżom książek.

 

Ewidencja Dokumentów i akt

Dzięki miniaturyzacji tagi osiągnęły takie rozmiary iż umieszczanie ich na dokumentach nie stanowi żadnego problemu. RFID stosuje się by śledzić i zapisywać historię obiegu oraz aktualną lokalizację ważnych dokumentów.  Zobacz: zarządzanie obiegiem dokumentów.

Etykiety radiowe znajdują doskonale swoje zastosowanie w inwentaryzacji do oznaczaniu dokumentów. Mobilne kolektory danych usprawniają pracę w sytuacji gdy szukasz konkretnego dokumentu.

mobilny magazynier, obieg dokumentów, rfid, uhf,

Identyfikacja ludności. Paszporty.

Znaczniki RFID zastosowano w paszportach po raz pierwszy w 1998 roku w Malezji. Przechowują one daty oraz miejsca wjazdów i wyjazdów z kraju oraz dane osobowe.

Obecnie wiele krajów (także UE) stosuje tagi RFID w paszportach. Zastosowanie tej technologii wymaga jednak pewnych zabezpieczeń by dane osobowe nie zostały sczytane przez nieupoważnione osoby.

rfid dokumenty biometryczne, paszport biometryczny, specjalistyczne zastosowania rfid

 

Sport

W latach 90 ubiegłego wieku tagi RFID zaczęto stosować do rejestrowania czasów oraz ilości okrążeń w zawodach sportowych m.in. maratonach gdzie ilość uczestników nie pozwala na odmierzanie czasu stoperem każdemu zawodnikowi. A to wszystko dzięki technologii RFID oraz zastosowaniu bramek RFID lub czytników stacjonarnych RFID.

Zobacz system i urządzenia:  Elektroniczny pomiar czasu na zawodach sportowych.

Elektroniczny pomiar czasu na zawodach sportowych

Turystyka

Również w tej branży zastosowanie RFID wnosi nowe możliwości. Przykładem są popularne w dużych ośrodkach narciarskich ski-passy. Są one niczym innym jak kartami zbliżeniowymi RFID z odpowiednim nadrukiem.

W naszej ofercie znajdują się także drukarki umożliwiające zadruk kart zbliżeniowych RFID.

skipass-karta_zblizeniowa-rfid

Pobieranie opłat w transporcie

Zastosowanie RFID usprawnia transport publiczny, pobieranie opłat za przejazd autostradą i parkingi (sprawdź nasze systemy parkingowe).

Systemy takie działają od kilku lat na całym świecie. Przykładów można by wymieniać wiele: system opłat za transport publiczny wykorzystujące RFID znajdziemy m.in. w Istambule, Seulu, Hong Kongu, Moskwie, Londynie, Oslo, Rio de Janeiro i Waszyngtonie, systemy opłat za autostrady natomiast w Kanadzie, Norwegii, Stanach Zjednoczonych, Singapurze.

System działający aktualnie w naszym kraju jest niczym innym jak systemem RFID opartym na aktywnych tagach RFID pracujących na częstotliwościach powyżej 5GHz.

rfid w transporcie drogowym i poborze opłat

Oznaczenie zwierząt

Jedno z najstarszych zastosowań technologii RFID służy do identyfikacji i ewidencji zwierząt.

Początkowo tagi RFID do znakowania zwierząt wykorzystywano tylko w dużych hodowlach bydła i trzody chlewnej. Wszystko zmieniło się po wybuchu „choroby wściekłych krów”, gdy oznaczanie stało się standardem.

Charakterystyczne, żółte klipsy przymocowywane do uszu zwierząt to właśnie tagi RFID służące do oznaczania zwierząt.

identyfikacja zwierząt rfid uhf

Jakie zastosowania RFID pomogłoby w Twojej pracy?  Zadaj pytanie mailem lub czekamy na telefon.

Pobierz PDF - Jak ulepszyć gospodarkę narzędziową w Twojej firmie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymywania materiałów szkoleniowych i informacyjnych, również w postaci newslettera.
Zapoznałem się z Polityką prywatności i możliwością usunięcia moich danych z zasobów PWSK.

Materiały zostaną wysłane mailem