Oznaczanie próbek w laboratorium

Spośród wielu branż w których zastosowanie ma system kodów kreskowych, warto wyróżnić wszelkie Laboratoria Kriogeniczne, gdzie wymagane jest zarządzanie np. probówkami.

Warunki jakie panują w takich laboratoriach nie są sprzyjające dla większości etykiet. Próbki są zwykle zanurzone w ciekłym azocie w temperaturze do nawet -196 stopni Celsjusza.

Skuteczne zabezpieczenie probówki za pomocą kodu kreskowego jest priorytetem. Nie może dojść do sytuacji, gdy laborant wyciągający probówkę z komory nie jest pewien czy wyjął tę właściwą. W łatwy sposób może wyobrazić sobie tego skutki.

Etykieta przygotowana pod potrzeby komór kriogenicznych, musi spełniać szereg właściwości które zapewnią odporność w tak ekstremalnych warunkach. Oprócz specjalnych kilkuwarstwowych folii, bardzo ważnym składnikiem jest klej łączący etykietę z probówką. Nie dopuszcza się sytuacji, gdzie przy choćby próbie wyciągnięcia probówki, etykieta odpada.

Oznaczanie próbek w laboratorium

Ważnym elementem jest taśma barwiąca dla drukarki. Na specjalny typ etykiety, należy wykonać odpowiedni nadruk, który nie może się zniszczyć podczas procesu mrożenia w temperaturze -196 stopni Celsjusza.

Podczas wyciągania probówki, widać cienką warstwę szronu pokrywający powierzchnię probówki. Aby skutecznie zidentyfikować probówkę, należy ją zdrapać by móc odczytać skanerem, kod kreskowy. Tym samym, nadruk będzie poddany również sile tarcia.
Oznaczanie próbek w laboratorium

Firma PWSK w trosce o jakość sprzętu jaki jest potrzebny do skutecznego oznaczenia probówek w komorach kriogenicznych, opracowała ofertę na sprzęt jak i oprogramowanie, które umożliwi:

 • rejestrowanie nowych probówek w prosty i szybki sposób (wraz z wydrukiem kodu kreskowego)
 • możliwość edycji wydruku kodu kreskowego
 • tworzenie szczegółowych raportów
 • sprzęt dedykowany dla rozwiązań laboratoryjnych
 • możliwość prowadzenia pełnej rejestracji laborantów, kto i kiedy jaką próbkę pobrał do analizy – również za pomocą kart zbliżeniowych!
 • możliwość korzystania z terminala mobilnego z zachowaniem identyfikacji poprzez karty zbliżeniowe oraz system kodów kreskowych
 • przeprowadzanie inwentaryzacji pośród sprzętu laboratoryjnego jak i probówek
  Proponowane ręczne skanery kodów kreskowych, coraz częściej używane są w szpitalach. Wynika to z faktu ich antybakteryjnej powłoki, a co za tym idzie konsekwencja zachowania sterylnych warunków, jakie muszą być zachowane w laboratoriach.

Przykład zestawienia sprzętu potrzebnego do oznaczania próbek:

 • Oprogramowanie Szybka inwentaryzacja (cena programu uzależniona od ilości kartotek)
 • Citizen CL-S 621
 • Motorola Symbol LS2208 (przewodowy) lub Motorola Symbol LI4278 (bezprzewodowy)
 • Etykiety foliowe o wysokiej wytrzymałości, rozmiar 50mm x 20mm
 • Barwiąca kalka żywiczna RESIN SP 55×300 OUT 1

 

Pobierz PDF - Jak ulepszyć gospodarkę narzędziową w Twojej firmie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymywania materiałów szkoleniowych i informacyjnych, również w postaci newslettera.
Zapoznałem się z Polityką prywatności i możliwością usunięcia moich danych z zasobów PWSK.

Materiały zostaną wysłane mailem