Znakowanie i ewidencja butli oraz pojemników zwrotnych

Dobrodziejstwa płynące z wykorzystania technologii radiowych znaczników zbliżeniowych – RFID, można wykorzystać także w znakowaniu i ewidencji butli czy także beczek.

Czytaj także:  Program Ewidencja Pojemników Zwrotnych.

Każda firma posiadająca w obrocie m.in. butle z gazem, beczki, kegi, palety itp. na pewno spotkała się z przykładową sytuacją:

Klient otrzymuje przy zakupie gazu technicznego nową butlę. Po wykorzystaniu jej zawartości, zwraca inną często mocno zniszczoną wymagającą natychmiastowej regeneracji, lub często nawet utylizacji butli. Generuje to spore koszty dla samego przedsiębiorstwa. Dotychczasowe sposoby identyfikacji za pomocą tabliczek znamionowych naklejanych na butli bądź wybijanych bezpośrednio czy też kodów kreskowych niestety stosunkowo łatwo zafałszować.

identyfikacja_butli-automatyczna_identyfikacja_butli_gazowych-tabliczka_znamionowa_butli-program_magazynowy-mobilny_magazynier-narzedziownia

Tagi RFID nie tylko pozwalają na szybką bezstykową identyfikację, ale także umożliwiają pewne zabezpieczenie wydawanego asortymentu. Tag RFID przymocowany do butli może być w rożny sposób, także w miejscu niewidocznym dla odbiorcy. Po oderwaniu od powierzchni nie jest zdatny do ponownego wykorzystania, zatem nie będzie możliwa podmiana butli przez klienta.

Aby osiągnąć zamierzony cel należy wprowadzić system indywidualnego oznaczania butli za pomocą tagów RFID, który umożliwia szybki dostęp do danych butli i daje możliwość jej pełnej identyfikacji.

Warto wspomnieć iż stosowane w naszym rozwiązaniu tagi RFID posiadają odpowiednie certyfikaty (ATEX) i mogą być stosowane w identyfikacji butli gazowych.

oznaczanie_beczek-oznaczanie_butli-oznaczanie_opakowan_zwrotnych-oznakowanie_tagami_rfid-mobilny_magazynier-programy_mobilne-fabryka_systemow_rfid-rfid_uhf

Podstawą prawidłowego działania całego systemu są stacjonarne czytniki RFID (np. bramy RFID) lub przenośne czytniki w postaci kolektora danych z zainstalowanym oprogramowaniem Mobilny Magazynier PWSK, a także odpowiednie oprogramowanie komputerowe – np. Program do Ewidencji Pojemników Zwrotnych.

W kolektor danych można wyposażyć magazynierów a także kierowców przewożących butle. Przyjeżdżając na miejsce dostawy, kierowca odczytuje tagi umieszczone na wydawanych butlach, a informacja o tym, ile i które butle zostały przekazane do pośrednika trafia do systemu. Ten sam mechanizm obowiązuje, kiedy butla jest przekazywana do klienta ostatecznego. Informacje z zeskanowanego taga pojawiają się w systemie, a ten zapisuje, kto i kiedy pobrał butle. Takie rozwiązanie zapewnia przedsiębiorcy pewność iż klient zwróci dokładnie tą butlę którą wypożyczył.

Wymieniony wyżej system doskonale sprawdzi się także w oznakowaniu wszelkich innych pojemników zwrotnych. Czy to będą beczki, kegi z piwem, palety, pojemniki – nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Kontrola będzie pełna, a inwentaryzacja na koniec roku tylko formalnością.

Na koniec trzeba dodać, że oznakować w firmie można dosłownie wszystko, czyli równie sprawnie przeprowadzisz również np. znakowanie elektronarzędzi, jeżeli znajdziesz się w takiej potrzebie.

oznaczanie_butli-oznaczanie_beczek-oznaczanie_opakowan_zwrotnych-oznakowanie_tagami_rfid-mobilny_magazynier-programy_mobilne-fabryka_systemow_rfid-rfid_uhf

Czytaj więcej o programie: Ewidencja pojemników zwrotnych.

Pobierz PDF - Jak ulepszyć gospodarkę narzędziową w Twojej firmie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymywania materiałów szkoleniowych i informacyjnych, również w postaci newslettera.
Zapoznałem się z Polityką prywatności i możliwością usunięcia moich danych z zasobów PWSK.

Materiały zostaną wysłane mailem