• biuro@pwsk.pl
  • +48 32 279 17 83
Brak produktów w koszyku.

Jak ograniczyć kradzież narzędzi i sprzętu?

Zgubiony sprzęt, usterki elektronarzędzi, kradzieże, czy zbyt duże zużycie materiałów to powszechne problemy, z którymi borykają się firmy budowlane, zakłady produkcyjne i inne przedsiębiorstwa. Bardzo często dochodzi też do kradzieży narzędzi. Proceder ten ułatwia brak ewidencji, praca w terenie i wykorzystywanie tego samego sprzętu przez wiele osób. Jak walczyć z tym nagannym zjawiskiem i ograniczyć jego występowanie?

Jak kontrolować narzędzia budowlane - monitorowanie sprzętu budowlanego

Przyczyny kradzieży narzędzi w firmach budowlanych i produkcyjnych

Wdrożenie programu do ewidencji sprzętu budowlanego przyniesie szereg korzyści, zarówno pod kątem organizacyjnym, procesowym, jak i finansowym. Do najważniejszych z nich zaliczymy:

Brak oznakowania narzędzi – nieoznaczony sprzęt jest o wiele częściej narażony na kradzież i przywłaszczenie, niż narzędzia oznakowane unikalnymi etykietami lub tagami RFID. Nieoznaczone wyposażenie trudno monitorować i lokalizować, przez co w przypadku kradzieży praktycznie nie ma możliwości jego odzyskania i wyciągnięcia konsekwencji wobec nieuczciwego pracownika.
Nieprawidłowe magazynowanie narzędzi i odzieży roboczej – asortyment przechowywany byle gdzie, byle jak oraz bez dokładnej ewidencji i rejestracji wydań, to najprostsza droga do jego szybkiej utraty. Nieuporządkowany i niezabezpieczony magazyn sprzyja stratom, a brak organizacji utrudnia weryfikację stanu posiadania.
Brak odpowiedzialności za użytkowane narzędzia – Narzędzia wydawane bez rejestracji osób pobierających, bez informacji o dokładnej ilości, czy terminie wydania, są kolejnym czynnikiem zwiększających ryzyko kradzieży. Na budowach sprzęt bardzo często jest wydawany całej brygadzie albo przypisywany do danego projektu, a nie do konkretnych pracowników. Jeśli odpowiedzialności nie ponosi konkretna osoba, to sprzęt nie jest ani szanowany, ani chroniony.
Pozostawianie narzędzi bez opieki – bywa tak, że na budowach pracownicy pozostawiają narzędzia bez opieki, a po zakończeniu prac cały sprzęt ładowany jest do jednego samochodu, bez rozliczenia, czy weryfikacji. W takich sytuacjach bardzo łatwo o kradzież, wszak okazja czyni złodzieja. Nieuczciwy pracownik czuje się bezkarny, ponieważ zdaje sobie sprawę z tego, że trudno będzie mu udowodnić przywłaszczenie.
Duża rotacja pracowników – wpływ na wielkość strat mają też częste zmiany personalne. Stabilność zatrudnienia gwarantuje większe zadowolenie pracowników, lepsze zgranie zespołu i poczucie większej odpowiedzialności za wyniki firmy. Pracownicy zatrudniani na krótko nie czują takiego przywiązania, więc mogą być bardziej skłonni do nadużywania sprzętu. Poza tym częste zmiany personalne utrudniają wykrycie nieprawidłowości i strat w narzędziach.
jak zapobiegać kradzieży narzędzi budowlanych

Skutki kradzieży narzędzi i firmowego majątku

Najszybciej odczuwalnym skutkiem kradzieży sprzętu w firmach jest ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z uzupełnianiem braków. Kradzieże przekładają się też na:
wyższe koszty realizacji projektów i większe koszty budowy w przypadku firm budowlanych,
opóźnienia w prowadzonych pracach, które mogą prowadzić do kar umownych a wynikające z oczekiwania na dostawy nowego sprzętu,
utratę zaufania do pracowników, którego brak ma wpływ na jakość i wydajność pracy, oraz relacje między ludźmi.

Kradzieże i nadużycia narzędzi są bardzo poważną sprawą, dlatego wymagają skutecznego przeciwdziałania. Oto kilka sposobów, które pomogą zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.

Jak zapobiegać kradzieży narzędzi w firmie budowlanej, produkcyjnej i innych?

1

Oznakuj narzędzia, maszyny i kluczowe zasoby

Trwałe oznakowanie narzędzi, oraz sprzętu budowlanego umożliwi Ci identyfikację każdej sztuki w dowolnym momencie. Najlepiej wykorzystaj w tym celu odporne na zniszczenia tagi RFID, które można skutecznie ukryć wewnątrz urządzeń. Świadomość pracowników tego, że sprzęt jest oznaczony, wpłynie na ich zachowanie, dzięki czemu zmniejszy się ilość niepożądanych incydentów.

2

Prowadź dokładną ewidencję sprzętu

Narzędzia, elektronarzędzia, a także materiały powinieneś ściśle ewidencjonować, aby dokładnie wiedzieć co i w jakiej ilości posiadasz, a także kto i kiedy z danych zasobów korzysta. Z programem Narzędziownia ewidencja jest prosta, dokładna i zajmuje mało czasu. Bieżąca ewidencja ułatwi Ci też przeprowadzenie okresowej inwentaryzacji.
3

Rejestruj wydania narzędzi i przypisuj je do konkretnych osób

Rejestruj każde wydanie sprzętu wraz z informacją kto i kiedy go pobrał. Pracownik będzie w pełni odpowiedzialny za użytkowane narzędzia. Dzięki temu dokładnie go rozliczysz. Identyfikatory pracownicze RFID, a także tagi RFID na narzędziach, pozwolą Ci zautomatyzować wydania, bez ręcznego notowania każdej operacji.
4

Regularnie przeprowadzaj okresowe kontrole sprzętu i legalizację narzędzi pomiarowych

Przeglądy narzędzi pomiarowych, sprzętu i wyposażenia pozwolą Ci dokładniej monitorować stan majątku, dzięki czemu szybciej zauważysz nienaturalne zużycie. Regularne przeglądy wpłyną też na większe poczucie odpowiedzialności u pracowników i pozwolą kontrolować narzędzia powierzone im do stałego użytkowania (np. w firmach produkcyjnych).

5

Wykorzystaj oprogramowanie do zarządzania narzędziownią i majątkiem firmy

System Narzędziownia pomoże Ci zorganizować działania i zarejestruje każde wydanie narzędzi oraz dostarczy wszelkich informacji o stanie majątku. Dzięki programowi przyspieszysz przeglądy, sporządzisz pełną ewidencję narzędzi, a cały sprzęt i wyposażenie będziesz mieć pod stałym nadzorem.

Efekty działań zapobiegających kradzieży narzędzi

Proponowane działania przede wszystkim pomogą ograniczyć nadużycia, kradzieże sprzętu i związane z nimi dodatkowe koszty. Oprócz tego przyniosą też korzyści natury organizacyjnej, procesowej i finansowej, ponieważ umożliwią:
pełną kontrolę nad narzędziami, wyposażeniem i sprzętem budowlanym,
szybsze wydawanie narzędzi i lepszą organizację pracy brygad, zmian czy zespołów,
większą odpowiedzialność pracowników za używany przez nich sprzęt,
mniejsze zużycie surowców i materiałów budowlanych do realizacji tych samych zadań,
oszczędności związane z efektywniejszym planowaniem zakupów,
znaczny spadek zaginięć narzędzi i nadmiernego zużycia,
mniejszą liczbę przypadków nieuzasadnionego użycia sprzętu.
Wsparciem w efektywnym zarządzaniu majątkiem i osiąganiu powyższych rezultatów jest System Narzędziownia, który możesz bezpłatnie przetestować w swojej firmie.

Poznaj System Narzędziownia

Przetestuj darmową wersję demo i zobacz jak szybko i skutecznie możesz poprawić kontrolę narzędzi budowlanych w swojej firmie.

Przeczytaj także:

Gospodarka magazynowa w firmie - darmowy ebook

Sprawdź czy
Program Narzędziownia
jest dla Ciebie!

  • Pobierz demo programu wersję 3.8
  • Pobierz ebooka i poznaj wypróbowane praktyki zarządzania majątkiem.