Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Wdrożenie programu do inwentaryzacji
w Zespole Szkół im. A. Mickiewicza w Białobrzegach

ZS w Białobrzegach

ZASIĘG WDROŻENIA

PRZEDMIOTÓW
0
ŚRODKÓW TRWAŁYCH
0

Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Białobrzegach to placówka z bogatą, ponad 150-letnią historią. Kadra pedagogiczna organizuje podopiecznym liczne warsztaty, zajęcia dodatkowe, oraz angażuje wychowanków w działalność społeczną. Do zadań szkoły należy też zaopatrywanie uczniów i całej kadry w pomoce dydaktyczne, których ewidencja stanowi nie lada wyzwaniem podczas inwentaryzacji.

Korzyści po wdrożeniu Szybkiej Inwentaryzacji

Zyskanie elektronicznej księgi inwentarzowej z zawsze aktualnymi informacjami o inwentarzu z podziałem na grupy, rodzaje i KŚT (Klasyfikator Środków Trwałych).
Zautomatyzowane drukowanie etykiet inwentaryzacyjnych umożliwiających trwałe oznakowanie środków trwałych,
Wygodny spis z natury polegający na przejściu przez salę lekcyjną ze skanerem kodów kreskowych w dłoni
Pozbycie się nieczytelnych, papierowych kartotek powodujących niezgodności w inwentarzu,

Jak wyglądała inwentaryzacja tradycyjną metodą?

Czasochłonne i męczące ręcznie wypełnianie papierowych kartotek

W skład Zespołu Szkół im. A. Mickiewicza w Białobrzegach wchodzi około 25 sal szkolnych i hala sportowa. Wyposażone łącznie obejmuje około 5 tysięcy przedmiotów, w tym 800 środków trwałych. Prowadzenie ewidencji tak dużej liczby przedmiotów na ręcznie wypełnianych papierowych kartotekach było męczące i czasochłonne.

Błędy i różnice inwentaryzacyjne

Dodatkowo ciągłe przemieszczanie się środków trwałych pomiędzy salami, powodowało, że w czasie spisu z natury łatwo było o kolejne błędy prowadzące do różnic inwentaryzacyjnych. Z czasem się one nawarstwiały i pracownicy zaczęli coraz częściej natrafiać na nieścisłości. Musieli korygować brakujące środki trwałe, nierzadko wykonując przy tym procedurę likwidacji wymagającą zgłoszenia. Wszystko to było mozolne i wymagało zaangażowania dodatkowych osób.

Problem z lokalizacją środków trwałych

Kolejnym wyzwaniem było wskazanie aktualnej lokalizacji środków dydaktycznych. Na przykład, plansze do gramatyki zazwyczaj znajdowały się w pracowni językowej. Czasami jednak część plansz wędrowała po innych pomieszczeniach, a faktu tego nie było gdzie w łatwy sposób odnotować. To stanowiło problem, bo gdy były pilnie potrzebne, brakowało jakiegoś rejestru, w którym dałoby się określić ich aktualne położenie.
Dyrektor Zespołu Szkół im. A. Mickiewicza w Białobrzegach, Pan Marian Kurek, postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i wdrożyć system, który za jednym zamachem upora się z wszystkimi tymi problemami, a zarazem odciąży pracowników. Wybór padł na Szybką Inwentaryzację firmy PWSK.
Małe logo ZSP w Białobrzegach

„Polecam Szybką Inwentaryzację każdej szkole i każdej instytucji, której zależy, aby wszystkie środki trwałe zawsze były łatwe do odnalezienia oraz zinwentaryzowania”.

Dyrektor Marian Kurek, Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Białobrzegach

Jak wyglądała droga do zakupu programu?

Zespół Szkół zdecydował się wybrać Zestaw Szybka Inwentaryzacja, czyli ofertę przygotowaną przez PWSK specjalnie z myślą o oświacie i edukacji. Poza samym programem zestaw ten zawiera bezprzewodowy skaner kodów kreskowych oraz opcjonalnie także drukarkę kodów kreskowych firmy Zebra.  

Wygodnym rozwiązaniem, które wybrała szkoła, było szkolenie z obsługi systemu w wariancie online. Taka forma szkolenia stała się popularna w ostatnim czasie w edukacji i dobrze sprawdziła się również w tym przypadku.

Instalacja i szkolenie zostało przeprowadzone przez pana Grzegorza Tuszy, specjalistę PWSK ds. wdrożeń Inwentaryzacji, specjalizującego się we współpracy z placówkami oświatowymi.

Przyszli użytkownicy systemu zostali przeszkoleni z obsługi programu w praktyce i co równie ważne, wspólnie ze szkolącym opracowali plan działania, który pozwolił na bezbolesne rozpoczęcie spisu z natury w Szybkiej Inwentaryzacji.

Wdrożenie programu do inwentaryzacji w szkole

Inwentaryzacja rozpoczęła się od wprowadzenia gromadzonych do tej pory informacji o środkach trwałych do elektronicznych kartotek programu, przypisując przy tym każdy z przedmiotów do pomieszczenia.

Następnie drukarka kodów kreskowych pozwoliła na wydruk etykiet inwentaryzacyjnych z kodami kreskowymi dla wszystkich przedmiotów z podziałem na pomieszczenia. To sprawiło, że oklejanie środków trwałych w kolejnych salach przebiega bardzo sprawnie.

Odporne etykiety nie ulegają uszkodzeniu, nawet po kontakcie z ciekawskimi uczniami. Takie oznakowanie zapewnia możliwość szybkiego zidentyfikowania każdego środka trwałego i wyposażenia oraz określenie przypisanego mu położenia.

Aby rozpocząć spis z natury, wystarczyło wybrać w programie spisywanie aktualnie pomieszczenie i rozpocząć skanowanie bezprzewodowym skanerem kodów kreskowych. 

Jak taki spis z natury przebiega w praktyce, pokazuje poniższe nagranie:

Małe logo ZSP w Białobrzegach
„Pracownicy szkoły operujący w programie do inwentaryzacji nie zostali po szkoleniu pozostawieni sami sobie. Doradcy PWSK zawsze służyli nam pomocą, rozwiewając wszelkie niejasności w zakresie obsługi programu. Sprawnie odpowiadali na pytania natury technicznej, a także nakierowywali w sprawach merytorycznych”.
Dyrektor Marian Kurek, Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Białobrzegach

Co zyskała szkoła w Białobrzegach po wdrożeniu programu?

Dzięki wdrożeniu Szybkiej Inwentaryzacji prowadzenie okresowej inwentaryzacji przestało być źródłem problemów oraz frustracji. Elektroniczny spis z natury w tym roku okazał się wielokrotnie szybszy, przyjemniejszy i pozbawiony pomyłek.

Od czasu wdrożenia zniknęły też problemy z ustaleniem aktualnego położenia poszukiwanego przedmiotu – wystarczy podejrzeć jego elektroniczną kartotekę w programie. W razie chęci zmiany docelowego położenia środka trwałego wystarczy zmienić przypisaną mu lokalizację w jego elektronicznej kartotece. Zajmuje to kilka sekund.

Na Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Białobrzegach składają się szkoła oraz przedszkole. Moduł Wielooddziałowy Szybkiej Inwentaryzacji wygodnie dzieli ewidencję środków trwałych na przedmioty znajdujące się szkole i w przedszkolu.

Program pełni funkcję elektronicznej księgi inwentarzowej, w której każdy przedmiot może mieć ustaloną grupę, rodzaj i przypisany symbol KŚT. Wszystkie nowe zakupy zostają od razu wprowadzone do programu wraz z ich ceną, co pozwala utrzymywać porządek. Dzięki przechowywaniu w bazie danych programu szczegółowej historii każdego środka trwałego łatwo je znaleźć.

Małe logo ZSP w Białobrzegach
„Szkoła podlega kontroli Urzędu gminy także w zakresie środków trwałych. Dane zawarte w gminnej kopii księgi inwentarzowej muszą pokrywać się z informacjami w naszej księdze. Dzięki spójnej bazie danych Szybkiej Inwentaryzacji, od czasu wdrożenia mogę bez obaw brać odpowiedzialność za cały szkolny majątek”.
Dyrektor Marian Kurek, Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Białobrzegach

Jak wyglądała inwentaryzacja w innych firmach i instytucjach?