Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Jak skrócić inwentaryzację z 2 miesięcy
do tygodnia? - Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu

ZASIĘG WDROŻENIA

ŚRODKÓW TRWAŁYCH
0
POMIESZCZEŃ
0

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu gromadzi zbiory związane z tematyką morską oraz historią miasta. Ekspozycja została podzielona na trzy działy. W dziale przyrodniczym prezentowana jest tu fauna trzech stref klimatycznych. W dziale morskim znajdują się dawne narzędzia połowowe, modele statków rybackich i innych jednostek pływających oraz przyrządy i pomoce nawigacyjne. W dziale historycznym mamy do czynienia z archiwalnymi dokumentami, starymi zdjęciami, eksponatami związanymi z kulturą materialną (ceramiką, meblami, numizmatami itp.).

Korzyści po wdrożeniu Szybkiej Inwentaryzacji

Inwentaryzacja całego muzeum zamiast 2 miesięcy zajmuje teraz 1 tydzień
Wyeliminowanie nieczytelnych arkuszy Excel, które wprowadzają chaos
Wygodny spis z natury polegający na przejściu przez pomieszczenie z czytnikiem w dłoni
Automatyczne generowanie arkuszy inwentaryzacyjnych

Zabytkowe metody inwentaryzacji - czyli jak wcześniej wyglądał spis z natury?

Muzeum ma w swoich zbiorach około 5 000 pozycji (muzealiów, środków trwałych i niskocennych). Eksponaty są wystawione w 25 pomieszczeniach na 3 poziomach. Ewidencji podlegają przedwojenne pocztówki, dokumenty, obrazy, porcelana, modele statków, przyrządy nawigacyjne, narzędzia połowowe, eksponaty przyrodnicze (muszle, skorupiaki, szkarłupnie, spreparowane okazy ryb, ptaków).

Uciążliwa papierowa inwentaryzacja

Przed wdrożeniem Szybkiej Inwentaryzacji pracownicy musieli zmagać się z ewidencją oraz inwentaryzacją w arkuszach Excel. Każdy arkusz Excel był równoważny jednej księdze inwentarzowej.

Pomyłki i strata czasu

Inwentaryzacja prowadzona w tak archaiczny sposób generowała sporo pomyłek, przez co pracownicy odpowiedzialni za inwenturę musieli wprowadzać wiele poprawek i marnowali czas na ponowne liczenie.

Wydłużający się spis z natury

Przed zmianą metody inwentaryzacji, jedna ekspozycja była inwentaryzowana aż 3 dni. Cały proces spisu z natury zajmował około 2 miesiące, co było nie do przyjęcia.

Jak wyglądało wdrażanie programu w muzeum?

W celu przyspieszenia całego procesu, Muzeum postanowiło wdrożyć Szybką Inwentaryzację. Decyzja padła właśnie na ten system, dlatego, że został on zaprojektowany z myślą o maksymalnym wykorzystaniu możliwości RFID.

Technologia RFID jest szczególnie użyteczna w przypadku muzeów. Znaczniki RFID pozwalają oznaczyć muzealia w sposób nieinwazyjny; wystarczy oznaczyć gablotę w dyskretnym miejscu. Dzięki temu cenne eksponaty nie są narażone na uszkodzenia, a znaczniki nie kłują w oczy odwiedzających. Wdrożenie rozpoczęło się od oznaczenia wszystkich eksponatów oraz środków trwałych wyselekcjonowanymi przez specjalistów PWSK znacznikami RFID.

Skanowanie etykiet inwentaryzacyjnych czytnikiem RFID

Muzeum zaopatrzyło się także w Moduł Importu Danych, który został użyty do zaimportowania zbieranych w arkuszach Excel informacji o eksponatach bezpośrednio do kartotek inwentarzowych Szybkiej Inwentaryzacji. Ten zabieg o wiele dni przyspieszył rozpoczęcie pracy z systemem – nie trzeba było ręcznie wprowadzać danych dotyczących 8 tysięcy przedmiotów.

W trakcie wdrożenia odbyło się szkolenie prowadzone przez Grzegorza Tuszy, specjalistę ds. wdrożeń Inwentaryzacji. Po jednodniowym szkoleniu pracownicy Muzeum byli gotowi do samodzielnej pracy. Nowo przeszkoleni operatorzy chwalili sobie intuicyjność obsługi programu oraz brak zbędnych funkcji niepotrzebnie komplikujących cały proces.

„Wdrożenie Szybkiej Inwentaryzacji poskutkowało dużymi oszczędnościami czasu i poprawiło komfort pracy pracowników muzeum. Rekomenduję system PWSK wszystkim placówkom kulturowym oraz każdemu, komu zależy na dyskretnym oznakowaniu przedmiotów
i błyskawicznym spisie z natury”.

Dyrektor Barbara Adamczewska, Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu

Szybka Inwentaryzacja posiada drzewko lokalizacji, które pozwala np. odfiltrować środki wyłącznie z wybranego piętra i prześledzić historię inwentaryzacji określonej puli przedmiotów. Poszczególne środki trwałe mogą być także posortowane ze względu na przypisaną im w programie grupę.

Kolejną przydatną funkcją jest możliwość przypisania załączników do kartoteki każdego z przedmiotów. Przypisując do muzealiów załącznik w postaci zdjęcia, łatwiej jest w razie wątpliwości zidentyfikować poszczególne eksponaty.

Co jeszcze zyskało Muzeum Rybołówstwa w Świnoujściu?

1

Szybkie odczytywanie znaczników z eksponatów

Znaczniki RFID są odczytywane przez mobilny czytnik RFID z odległości około 2 metrów. W przypadku technologii RFID nie ma potrzeby odszukiwania i namierzania znaczników, tak jak ma to miejsce przy użyciu kodów kreskowych.

2

Błyskawiczny dostęp do wyników inwentury

Po zakończonym spisie program automatycznie generuje arkusze z wynikami inwentaryzacji. To pozwala archiwizować i kontrolować efekty inwentaryzacji.

3

Łatwy dostęp do księgi inwentarzowej

Pomiędzy kolejnymi inwentaryzacjami Szybka Inwentaryzacja służy jako księga inwentarzowa. W przypadku potrzeby fizycznego przeniesienia eksponatu do innego pomieszczenia wystarczą 2 kliknięcia w programie, aby odzwierciedlić tę zmianę również w systemie.

4

Dokładna lokalizacja eksponatów

Wchodząc do spisywanego pomieszczenia w trakcie inwentaryzacji kontrolnej wystarczy wybrać w programie dane pomieszczenie z listy, a Szybka Inwentaryzacja podpowie, które przedmioty powinny się w nim znajdować.

5

Ostrożna inwentaryzacja cennych eksponatów

Znaczniki RFID są odczytywane przez mobilny czytnik RFID z odległości około 2 metrów. W przypadku technologii RFID nie ma potrzeby odszukiwania i namierzania znaczników, tak jak ma to miejsce przy użyciu kodów kreskowych ani dotykania cennych eksponatów.
Wszystkie te ułatwienia sprawiły, że czas inwentaryzacji 1 ekspozycji spadł z 3 dni do zaledwie 1 godziny, a inwentaryzacja całego muzeum zamiast 2 miesięcy zajmuje teraz 1 tydzień.

Jak Muzeum Rybołówstwa w Świnoujściu ocenia efekty wdrozenia?

„Szybka Inwentaryzacja nie tylko rozwiązała wszystkie nasze problemy związane z inwentaryzacją, ale też ułatwia nam codzienną pracę, pełniąc funkcję elektronicznej księgi inwentarzowej”.

Dyrektor Barbara Adamczewska, Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu

Jak wyglądała inwentaryzacja w innych firmach i instytucjach?