Jak osiągnęliśmy 80% spadek wydatków na materiały zużywalne w firmie produkcyjnej Aesculap Chifa?

ZASIĘG WDROŻENIA
Co zmieniło się po wdrożeniu Systemu Narzędziownia?
Z jakimi problemami zmagała się firma przed zmianą systemu?
Nadmiar dokumentów i nieefektywna ewidencja
Straty z powodu nadużyć i ginącego sprzętu
Starta czasu i pieniędzy na rzecz codziennej inwentury narzędzi
Pojawiły się problemy z trafnym określeniem stanów magazynowych i wskazaniem miejsca położenia danego narzędzia. Konieczna stała się codzienna, czasochłonna inwentura najbardziej chodliwych narzędzi w celu określenia zapotrzebowania na nowe zamówienie.
Na jakie rozwiązanie zdecydował się Aesculap Chifa?
Firma zwlekała z wdrożeniem nowego systemu, ponieważ na rynku trudno było znaleźć produkt, który pozwoli wyeliminować wszystkie magazynowe problemy z którymi się borykała, nie dezorganizując zarazem codziennej pracy w trakcie samego wdrożenia.
Aesculap Chifa do wybrania rozwiązania PWSK przekonał fakt, że Narzędziownia posiada funkcjonalność pozwalającą ściśle nadzorować każdy aspekt gospodarki narzędziowej w przedsiębiorstwie, zachowując przy tym łatwy dostęp do informacji i wygodę użytkowania.
Ważna była również możliwość wykorzystania funkcjonujących już w firmie pracowniczych kart RFID do autoryzacji operacji magazynowych w Narzędziowni. To zmniejszyło koszty i skróciło czas wdrożenia.

„Wdrożenie Systemu Narzędziownia było strzałem w dziesiątkę. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto zarządza magazynem narzędzi i nadal korzysta z papierowych kartotek.
Zakup był dobrą decyzją pod kątem finansowym. Już w pierwszym miesiącu zauważyliśmy znaczny spadek zużycia niektórych asortymentów, co przełożyło się na mniejszą liczbę zakupów i w konsekwencji doprowadziło do dużych oszczędności”.
Marcin Furmańczyk, Mistrz produkcji instrumentów NT3
Wdrożenie rozpoczęło się od przeniesienia zebranych dotychczas przez firmę informacji o asortymencie do bazy danych Narzędziowni za pomocą Modułu Importu Danych. To wyeliminowało konieczność ręcznego zakładania kartotek oraz wprowadzania danych do programu, skracając cały proces z wielu tygodni do kilku godzin.
Następnym krokiem była instalacja czytników RFID, używanych do rejestrowania przypisanych pracownikom zbliżeniowych kart RFID przy autoryzacji operacji magazynowych. Użycie RFID kilkukrotnie skróciło czas potrzebny na wydawanie i zwrot narzędzi oraz pozwoliło pozbyć się papierowej dokumentacji.
Oto, na jakie rozwiązania zdecydowała się firma Aesculap Chifa:

Pakiet nadzoru APG
Wdrożeniu towarzyszyło szkolenie przeprowadzone przez Krzysztofa Kaczmarczyka, Głównego Wdrożeniowca PWSK. Podczas szkolenia pracownicy obsługi magazynu w ciągu kilku godzin dowiedzieli się jak optymalnie obsługiwać Narzędziownię.
Specjalista PWSK nakreślił również plan działania, pozwalający na szybkie przeniesienie wszystkich operacji magazynowych do nowego systemu, bez zakłócania codziennego rytmu pracy.
Korzyści dla tej firmy produkcyjnej z wdrożenia Narzędziowni
Śledzenie stanów magazynowych w czasie rzeczywistym
2
Zwiększenie rotacji narzędzi
3
Eliminacja ryzyka kosztownych przestojów związanych z brakiem sprzętu
4
Dokładna kontrola tempa zużywania narzędzi i materiałów
5
Odzyskanie kontroli nad stanami magazynowymi
Wdrożenie Narzędziowni w Aesculap Chifa poskutkowało odzyskaniem kontroli nad stanami magazynowymi i spadkiem zużycia materiałów zużywalnych aż o 80%. Narzędzia przestały ginąć w niejasnych okolicznościach.
Operatorzy systemu cieszą się z wyeliminowania papierowej dokumentacji towarzyszącej każdej operacji magazynowej. Dzięki zautomatyzowanemu generowaniu nowych zamówień przestali tracić czas na codzienną inwenturę.
Aesculap Chifa korzysta z Pakietu nadzoru APG, w ramach którego otrzymuje bieżącą pomoc techniczną oraz regularne aktualizacje programu poszerzające możliwości całego systemu. Specjaliści PWSK udzielają wskazówek na temat ogólnej wizji gospodarki narzędziowej i sposobów na dalszą optymalizację pracy w magazynie.

„Pracownicy mają świadomość, że wiemy teraz wszystko o każdym narzędziu od chwili zakupu do jego zezłomowania. To poskutkowało większym poszanowaniem firmowego sprzętu. Narzędzia po skończonej pracy szybciej wracają na magazyn i nie zalegają już na produkcji”.
Marcin Furmańczyk, Mistrz produkcji instrumentów NT3