Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Jak zarządzać stanami minimalnymi i zapasami magazynowymi?

Zarządzanie stanami minimalnymi i zapasami w magazynie

Zarządzanie zapasami i stanami minimalnymi to krytyczne czynniki zapobiegające przed przestojami  produkcji. Utrzymywanie nieprawidłowych, zbyt wysokich stanów przepala jedynie budżet, zwiększa ryzyko starzenia się magazynowanych produktów i zajmuje powierzchnię magazynową. Za niskie stany grożą nieprzewidzianym przestojem w produkcji, niedotrzymaniem terminów realizacji zleceń, stratami materialnymi i wizerunkowymi u klienta. Z  tego tekstu dowiesz jak obliczyć stany minimalne, na co zwrócić szczególną uwagę i jak pomaga w tym program Narzędziownia. 

Magazyny w firmach produkcyjnych to:

magazyn surowców,
magazyn półproduktów,
magazyn wyrobów gotowych,
magazyny dostawcze,
magazyny specjalne.

Do ostatniej grupy magazynów zaliczamy wszystkie te, które wspierają działalność firmy, ale nie są w nich przechowywane materiały bezpośrednio wykorzystywane do produkcji, czy sprzedaży:

magazyn części zamiennych,

O ile organizacja magazynów produkcyjnych i sprzedażowych w wielu firmach jest bardzo często na wysokim poziomie, to jednostki specjalne nierzadko pozostają zaniedbane, co generuje stosunkowo wysokie koszty zarządzania. A przecież magazyny te są równie kluczowe dla całego procesu produkcyjno-logistycznego. Jak zatem obniżyć koszty ich obsługi i jednocześnie usprawnić ich działanie?

Jak zarządzać stanami minimalnymi w magazynie narzędzi, części zamiennych, czy środków BHP?

Bez względu na rodzaj magazynu, który chcemy zoptymalizować, należy przeprowadzić analizę materiałów, które są w nim składowane:

charakter składowanych materiałów (ich wielkość, przeznaczenie, terminy przydatności do użycia itd.),
rotację materiałów,
terminy realizacji dostaw,
ilość i wielkość zamówień,
średnie zużycie składowanych zasobów,
krytyczność poszczególnych zasobów dla ciągłości działań firmy.

Analiza tych elementów pozwoli określić wzór na limity stanów minimalnych, aby nie doprowadzić do sytuacji braku danego sprzętu w magazynie. Dzięki temu łatwiej zarządzać również planowaniem zakupów i zapotrzebowaniem.

Przykładowo, ustalając minimalny stan narzędzia, (np. wiertła danego typu) trzeba określić:

jego rozmiary lub rozmiary paczki z całym zestawem, żeby wiedzieć ile maksymalnie sztuk jesteśmy w stanie przechować (poziom max),
ile osób wykorzystuje dane narzędzie w codziennej pracy, a ile osób korzysta z niego sporadycznie,
jak często pracownicy pobierają i oddają narzędzie (rotacja),
jak szybko narzędzie się zużywa i konieczna jest wymiana na nowe,
ile sztuk narzędzia możesz jednorazowo zamówić,
ile trwa dostawa narzędzia od momentu zamówienia,

czy narzędzie istotnie wpływa na działalność produkcyjną, a więc jego krytyczność (np. bez narzędzia proces produkcyjny jest całkowicie zatrzymany – wysoka krytyczność; bez narzędzia wystąpią małe/duże opóźnienia – średnia krytyczność, brak narzędzia powoduje nieznaczne opóźnienia lub nie wpływa na przebieg produkcji – niska krytyczność).

Po takiej analizie zdecydowanie łatwiej będziesz mógł określić minimalny zapas magazynowy, który pozwoli utrzymać ciągłość pracy. Gdy poziom zapasów minimalnych spadnie do wyznaczonej ilości otrzymasz sygnał o konieczności ich uzupełnienia, a więc złożenia zamówienia. Pomocny w tym jest program Narzędziownia do zarządzania magazynem i gospodarką narzędziową.

Określenie stanów minimalnych powinno również iść w parze z przyjęciem maksymalnych stanów magazynowych, jakie firma jest w stanie utrzymywać. Przedział “min-max” umożliwi nie tylko lepszą kontrolę posiadanych zasobów, ale także planowanie zakupów oraz planowanie wielkości i czasu zamówień.

Monitorowanie stanów minimalnych i maksymalnych w programie Narzędziownia

Branżowym standardem stały się skomputeryzowane systemy zarządzania magazynem. Zawierają kartoteki i szczegółowe informacje na temat przedmiotów znajdujących się w magazynach; ich położeniu, liczebności, historii obrotu, obecnych statusach i licznych innych parametrach.

Program magazynowy Narzędziownia posiada funkcje związane z zarządzeniem stanami minimalnymi i maksymalnymi. 

Pilnuje za magazyniera poziom stanów minimalnych i nie dopuszcza do powstania braków magazynowych.  W tym celu:

  • wyświetla na ekranie specjalne alerty i ostrzeżenia o przekroczeniu stanu minimalnego
  • rozsyła mailem  powiadomienie do wszystkich zainteresowanych osób (np. kierownika i do działu zaopatrzenia)
  • podkreśla specjalnym kolorem w kartotece pozycje z przekroczonymi stanami minimalnymi

Program Narzędziownia potrafi również zweryfikować poprawność stanów za pomocą inwentaryzacji, oraz automatyzuje sporządzanie zapotrzebowań oraz zamówień.

Program możesz wypróbować bezpłatnie, pobierając wersję demo. Pomoże Ci zaprowadzić porządek, przyspieszyć proces zamówień oraz zaoszczędzić firmie wiele wydatków.

Dowiedz się, jak odmienić swoją gospodarkę narzędziową

Pobierz darmowego e-booka i dowiedz się:
Poradnik jak zarządzać narzędziami i majątkiem firmy