Zarządzanie obiegiem dokumentów RFID

Oznaczając dokumenty za pomocą etykiet RFID, zamiast etykiet kodów kreskowych, zasadniczo przyśpieszysz zarządzanie obiegiem dokumentów. Zaoszczędzisz czas zużywany do tej pory bezproduktywnie na lokalizowanie ważnych dokumentów i akt.

Idę działania systemu ewidencji dokumentów za pomocą etykiet zbliżeniowych (tagów, chipów) RFID szybko zobrazuje poniższy filmik:

W przeciągu kilku lat działalności każdej firmy, przynajmniej kilkukrotnie powiększa się dedykowany obszar na przechowywanie dokumentów.

Dzieje się tak, gdy dokumenty:

 • nie posiadają kontroli nad ich wielokrotnym powielaniem
 • wymagają naniesienia zmian
 • archiwizowane są w sposób tradycyjny – niekontrolowany

Zarządzanie obiegiem dokumentów  – Wytyczne

Zarządzanie obiegiem dokumentów doczekało się swojej normy, a jest nią ISO 9001:2000, która wyraźnie wskazuje na aspekty:

 • identyfikacji dokumentów
 • czytelności dokumentów
 • aktualnej wersji dokumentów
 • dostępności dokumentów
 • bezpieczeństwa dokumentów

Zachowanie tych dyrektyw nie jest zadaniem łatwym i wymaga dużego zaangażowania. Jednym ze sposobów pomagających zarządzaniu obiegiem dokumentów (obiegiem teczek) i archiwum może być zastosowanie technologii RFID lub kodów kreskowych.

Etykiety RFID zasadniczo przyśpieszają lokalizowanie dokumentów oszczędzając mnóstwo czasu.

Technologia RFID i kody kreskowe przy zarządzaniu obiegiem dokumentami stosowane są m.in:

 • w bibliotekach
 • w instytucjach rządowych
 • w firmach inwestycyjnych
 • w biurach projektowych
 • w ubezpieczalniach
 • w archiwach

zarządzanie obiegiem dokumentów, mobilny magazynier, obieg dokumentów, rfid, uhf,


Znacznik RFID umieszczony na dokumencie, pozwala na zakodowanie niewielkiej ilości informacji wystarczającej do wskazania:

 • gdzie znajduje się taki dokument
 • komu został ostatnio wypożyczony
 • kiedy nastąpiła ostatnia aktualizacja dokumentu
 • kto opracował dokument
 • komu taki dokument może zostać wydany (uprawnienia)

Oznaczenie dokumentów RFID - system ewidencji RFID UHF
W przypadku nieautoryzowanego dostępu, bądź próby wyniesienia dokumentu z archiwum poprzez bramkę RFID umieszczoną w drzwiach – system zarządzający RFID jest w stanie zarejestrować ten fakt i zaalarmować np. ochronę.

W systemie zarządzającym obiegiem dokumentów można prześledzić dokładną historię obiegu dokumentu, co jest przydatne w sytuacjach gdy dokument jest niekompletny, nieczytelny lub zniszczony.

Można sprawdzić położenie dokumentu (teczki, akt), czy znajduje się on u konkretnego użytkownika, czy znajduje się on w archiwum.

Zarządzanie obiegiem dokumentów – ważne

System zarządzania obiegiem dokumentów posiada bardzo dużo mocnych punktów, jednak chyba najważniejszym z nich jest wyłączenie nieaktualnych dokumentów z obiegu. Niesie to za sobą szereg korzyści i ułatwień dla osób które często z nich korzystają.

Nasz system spełnia wszystkie wymogi stawiane przez ustawę o ochronie informacji niejawnej z dnia 5 sierpnia 2010 roku opracowanej na podstawie Dz. U. z 2010 r. Nr 182, poz. 1228.


Najprostszym, w pełni funkcjonalnym zestawem ewidencji dokumentów  jest zastosowanie drukarki etykiet RFID, kolektora danych z czytnikiem RFID, programu Mobilny Magazynier RFID przeznaczonego na urządzenia przenośne – kolektory danych, oraz specjalnej wersji programu magazynowego/systemu ewidencji firmy PWSK.

mobilny_magazynier_produkt_roku_2013

Drukarka etykiet RFID UHF Zebra ZD500R  będzie odpowiadać za drukowanie oznaczników dla dokumentów. Dodatkowo na etykiecie można umieścić kod kreskowy i numer inwentarzowy/ewidencyjny.drukarka rfid zebra

 

 

Gdy dokument zostanie już oznaczony, należy go przypisać w systemie ewidencji dokumentów za pomocą biurkowego czytnika RFID UHF lub kolektora danych wyposażonego w czytnik RFID i program Mobilny Magazynier RFID. Tym samym, nie zachodzi potrzeba noszenia komputera za sobą. Takie dane można wysłać przy pomocy bezprzewodowej transmisji danych WiFi lub Bluetooth do systemu Zarządzanie Obiegiem Dokumentów, a wszystko zostanie zarejestrowane w bazie danych.

Nordic ID Morphic Cross Dipole

Kompaktowy kolektor danych z możliwością odczytu tagów RFID UHF oraz kodów kreskowych 1D.
Zobacz w sklepie RFID

Chainway C3000

Niewielki lecz bardzo wydajny kolektor danych pozwalający na odczyt tagów RFID UHF.
Zobacz w sklepie RFID

Drukarka RFID UHF Zebra ZD500R

Drukarka RFID UHF Zebra ZD500R to drukarka pracująca w technologii termicznej i termotransferowej, przeznaczona do używania z różnymi etykietami RFID UHF.
Zobacz w sklepie RFID

Nordic ID Stix UHF RFID USB

Niewielki czytnik RFID UHF podłączany przez magistralę USB współpracujący nie tylko z komputerami ale także urządzeniami mobilnymi.
Zobacz w sklepie RFID

System Strażnik RFID UHF

Najnowszy produkt firmy PWSK pozwalający na zabezpieczenie wszelkich przedmiotów lub dokumentów przed kradzieżom.
Zobacz w sklepie RFID


Pin It on Pinterest

Share This

Pobierz ebook - "Najważniejsze Tajniki Gospodarki Narzędziowej"

W pełni za darmo dla odbiorców naszego newslettera.
Materiały zostaną wysłane mailem