Ewidencja butli oraz opakowań zwrotnych

Dobrodziejstwa płynące z wykorzystania technologii radiowych znaczników zbliżeniowych – RFID, można wykorzystać także w znakowaniu wszelkich opakowań zwrotnych, butli czy także beczek.

Każda firma posiadająca w obrocie opakowania zwrotne czyli między innymi butle z gazem, beczki, kegi, palety itp. na pewno spotkała się z przykładową sytuacją:

Klient otrzymuje przy zakupie gazu technicznego nową butlę. Po wykorzystaniu jej zawartości, zwraca inną często mocno zniszczoną wymagającą natychmiastowej regeneracji, lub często nawet utylizacji. Generuje to spore koszty dla samego przedsiębiorstwa. Dotychczasowe sposoby identyfikacji za pomocą tabliczek znamionowych naklejanych na butli bądź wybijanych bezpośrednio czy też kodów kreskowych niestety stosunkowo łatwo zafałszować.

identyfikacja_butli-automatyczna_identyfikacja_butli_gazowych-tabliczka_znamionowa_butli-program_magazynowy-mobilny_magazynier-narzedziownia

Tagi RFID nie tylko pozwalają na szybką bezstykową identyfikację, ale także umożliwiają pewne zabezpieczenie wydawanego asortymentu. Tag RFID przymocowany do butli może być w rożny sposób, także w miejscu niewidocznym dla odbiorcy. Po oderwaniu od powierzchni nie jest zdatny do ponownego wykorzystania, zatem nie będzie możliwa podmiana butli przez klienta.

Aby osiągnąć zamierzony cel należy wprowadzić system indywidualnego oznaczania butli za pomocą tagów RFID, który umożliwia szybki dostęp do danych butli i daje możliwość jej pełnej identyfikacji.

Warto wspomnieć iż stosowane w naszym rozwiązaniu tagi RFID posiadają odpowiednie certyfikaty (ATEX) i mogą być stosowane w identyfikacji butli gazowych.

oznaczanie_beczek-oznaczanie_butli-oznaczanie_opakowan_zwrotnych-oznakowanie_tagami_rfid-mobilny_magazynier-programy_mobilne-fabryka_systemow_rfid-rfid_uhf

Podstawą prawidłowego działania całego systemu są stacjonarne czytniki RFID (np. bramy RFID) lub przenośne czytniki w postaci kolektora danych z zainstalowanym oprogramowaniem Mobilny Magazynier PWSK, a także odpowiednie oprogramowanie komputerowe – np. Program Magazynowy PWSK.

W kolektor danych można wyposażyć magazynierów a także kierowców przewożących butle. Przyjeżdżając na miejsce dostawy, kierowca odczytuje tagi umieszczone na wydawanych butlach, a informacja o tym, ile i które butle zostały przekazane do pośrednika trafia do systemu. Ten sam mechanizm obowiązuje, kiedy butla jest przekazywana do klienta ostatecznego. Informacje z zeskanowanego taga pojawiają się w systemie, a ten zapisuje, kto i kiedy pobrał butle. Takie rozwiązanie zapewnia przedsiębiorcy pewność iż klient zwróci dokładnie tą butlę którą wypożyczył.

Wymieniony wyżej system doskonale sprawdzi się także w oznakowaniu wszelkich innych opakowań zwrotnych. Czy to będą beczki, kegi, palety, pojemniki – nie ma absolutnie żadnego znaczenia.

oznaczanie_butli-oznaczanie_beczek-oznaczanie_opakowan_zwrotnych-oznakowanie_tagami_rfid-mobilny_magazynier-programy_mobilne-fabryka_systemow_rfid-rfid_uhf


Pin It on Pinterest

Share This

Pobierz ebook - "Najważniejsze Tajniki Gospodarki Narzędziowej"

W pełni za darmo dla odbiorców naszego newslettera.
Materiały zostaną wysłane mailem