Kody kreskowe coraz częściej wypierane są przez technologię RFID, która mimo że droższa, oferuje o wiele bardziej wydajne rozwiązania. W logistyce następcą standardowej etykiety logistycznej z kodem kreskowym jest Smart Label, czyli etykieta z tagiem RFID.

Poza papierową etykietą, Smart Label posiada chip – tag RFID umieszczony między warstwą przeznaczoną do zadruku a warstwą z klejem. Chip, to antena i system mikroprocesorowy przeznaczony do przechowywania, zapisu i odczytu oraz wysyłania i odbierania danych. Układ zasilający nie jest konieczny. Tagi tzw. pasywne, zasilane są przez pole elektromagnetyczne wytwarzane przez czytnik. Tagi aktywne, posiadają własne zasilanie, co znacząco zwiększa zasięg odczytu, ale niekorzystnie wpływa na rozmiary tagu.

Etykiety RFID umożliwiają przechowywanie bardzo dużej ilości informacji dodatkowych na stosunkowo małej powierzchni, którą zajmuje tag, znacznie więcej niż jest w stanie pomieścić jakikolwiek kod kreskowy lub matrycowy. Odczytywanie tagów nie wymaga skierowania czytnika, czy nawet jego widoczności (może być on np. wewnątrz opakowania, obudowy), wystarczy że znajdzie się w zasięgu – to duże udogodnienie, dzięki któremu nie trzeba rozładowywać całkowicie, czy częściowo towaru podczas przyjęcia. Dodatkowo możliwość czytania wielu tagów naraz, znacząco wpływa na szybkość identyfikacji towaru.

etykieta-rfid-uhf-logistyczna

Mimo że technologia RFID jest dużo droższa od tradycyjnych kodów kreskowych, znajduje ona zastosowanie, gdy priorytetem jest czas. Dzięki jej wykorzystaniu znacznie przyspieszyć można procedury przyjęcia materiałów na magazyn, wysyłki i inwentaryzacji. Operator nie musi przykładać skanera do każdego produktu w celu przeczytania kodu. Przy zastosowaniu odpowiednich tagów i oprogramowania wystarczy, że znajdzie się w pobliżu odpowiedniej partii towaru i wczyta dane. RFID posiada dodatkowo wiele innych możliwości, takich jak dodawanie nowych danych do tagu w trakcie procesu logistycznego, czy też zabezpieczenia przed kradzieżą i fałszerstwem. Technologia ta jest ciągle rozwijana i wdrażane są coraz to nowe jej zastosowania i funkcjonalności.

Pin It on Pinterest

Share This

Pobierz ebook - "Najważniejsze Tajniki Gospodarki Narzędziowej"

W pełni za darmo dla odbiorców naszego newslettera.
Materiały zostaną wysłane mailem